Magyarország azt kérte az Európai Bíróságtól, hogy semmisítse meg az Európai Parlament azon állásfoglalását, amelyben azt kérte az Európai Tanácstól, hogy állapítsa meg az EU-szerződés 7-es cikke szerinti eljárásban az uniós alapértékek súlyos megsértését – írja a napi.hu.
Az előzmény, hogy Magyarország arra kérte az Európai Bíróságot, hogy semmisítse meg az Európai Parlamentnek azt a 2018. szeptember 12-i állásfoglalását (Sargentini-jelentés), amelyben az Európai Tanácsot arra kérte, hogy állapítsa meg, hogy az EU-szerződés 7. cikke (1) bekezdésének megfelelően az unió alapértékeinek Magyarország általi súlyos megsértése egyértelmű veszélyt jelent. Magyarország álláspontja szerint a megtámadott állásfoglalásról szóló szavazás során az Európai Parlament súlyosan megsértette az EU működéséről szóló szerződés, illetve a saját eljárási szabályzatának a megtámadott állásfoglalás elfogadása irányadó rendelkezéseit. A szavazás során ugyanis a parlament tagjai által leadott szavazatok körében kizárólag az igen és nem szavazatokat számolták be, a tartózkodó szavazatok kirekesztésével, ami a magyar kormány álláspontja szerint ellentétes az említett rendelkezésekkel.
Magyarország szerint a tartózkodó szavazatok beszámítása esetén a szavazás eredménye más lett volna, ugyanis a leadott szavazatok nem érték volna el az előírt kétharmados többséget. Emiatt Budapest az Európai Bíróság előtt kétségbe vonta az állásfoglalás érvényességét. Michal Bobek főtanácsnok csütörtöki indítványában arra kérte a bíróságot, hogy utasítsa el Magyarország keresetét, amely az EU alapértékei e tagállam általi súlyos megsértése egyértelmű veszélyének megállapítására irányuló eljárás megindítására vonatkozik. A főtanácsnok szerint a kereset elfogadható ugyan, de azt megalapozatlannak kell tekinteni.
Forrás: napi.hu; Fotó: Twitter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS