A PestiTV Az Ügy című riportműsora a héten olyan kistelepülések kalandos sorsát és zűrös ügyeit mutatta be, amelyeket a további hanyatlástól kell vagy kellene megmenteni. Az egyik falu, Megyer, az ország gazdagabb felében, Veszprém megyében található, lakossága drámaian megfogyatkozott, ma már alig egy tucatnyian lakják. Sikertörténete 2010 után kezdődött, amikor egy budakeszi vállalkozó, Pajer Kristóf beleszeretett a kicsi falucskába, barátaival több üres házat megvettek, kicsinosítottak, vendégházzá alakítottak. Pajert ezután a helyiek polgármesterükké választották, ő pedig meghirdette a kis túlzással világhírnévre is szert tett “kibérelhető falut”. A csoda pár év múlva persze véget ért: mindaz, ami előtte épült, pusztulni kezdett az új polgármester, az RTL Klubból ismert Vári Dávid vezetése alatt. A két (most már) expolgármester egymást vádolja, a rendőrség pedig okirathamisítás, hűtlen kezelés és sikkasztás miatt nyomoz. Az új polgármester pedig éppen újraépíti a falut. Az Ügy stábja az ország másik felébe, a Kelet-Ormánságba is ellátogatott. Drávapiski települést talán senkinek sem kell bemutatni, botrányaival annyit szerepelt már az országos médiában. A PestiTV most annak járt utána, hogy az ország egyik legszegényebb falujában mire is fordították az elmúlt 10 évben kapott támogatásokat, miért nem látszik abból semmi…
Megyernek, ennek a parányi Veszprém megyei falunak az újkori története a 2010-es elején már-már mesébe illően indult. A kihalás határán álló, elfeledett, addigra alig néhány lakosú kistelepülés felkeltette egy budakeszi vállalkozó figyelmét, aki megálmodta, hogyan lehetne gyakorlatilag az egész falut a vidéki vendéglátásra építve felvirágoztatni és ezzel megmenteni. Pajer Kristóf és barátai több romos, elhagyatott házat is megvettek, rendbe tettek és vendégházzá alakítottak. Kristófot a helyiek polgármesterré választották, ő pedig meghirdette, hogy az egész falu kiadó – aki kibérli, akár arra az időre még az utcákat is átnevezheti, sőt alpolgármester is lehet.
Megyer fénykora – szinte nem volt szabad hétvége a faluban, annyi volt a vendég
Megyer 2013 után hamar virágzásnak indult: egymás után nyitottak a vendégházak, szociális szövetkezetben gazdálkodni kezdtek, gyümölcsöst telepítettek, állatokat neveltek és helyi termékeket áruló boltot is nyitottak. Az ötlet bevált és éveken át úgy tűnt, igazi szenzáció lett a kibérelhető falu, jöttek a vendégek és ezzel a fejlesztések is. A pajtában étterem nyílt, egymást érték a rendezvények. Megyer felkerült a térképre, még egy rockzenei fesztiválnak is az otthona lett. A helyi lakosok is munkát, megélhetést találtak a programban, úgy tűnt, szép jövő előtt áll a település.
Egymásra mutogat a két volt polgármester, mindegyik a másikat tartja simlisnek
Aztán valami történt. Pajer Kristófot (a vele készült teljes interjú itt nézhető meg) munkája már Angliához kötötte és új polgármester jött, az RTL Klub főzős műsorának szereplője, Vári Dávid személyében (a vele készült teljes interjú itt hallgatható meg). Az egész Megyer-ügy több mint bonyolult: ami tisztán látszik, hogy a problémák eredője a volt és az új polgármester között kialakult vita lehet, ezért Az Ügy mindkettőjüket meghallgatta. Pajer Kristóf azt mondja, ígéretekből és tervekből utódjánál sem volt hiány, csak valóság nem lett semmiből. A falu pár hónap alatt a pusztulás útjára lépett, a vendégházakat a tulajdonosok lezárták és elszámolási vita indult a polgármesterrel, amit máig folyamatban lévő büntetőeljárások követtek.
A rendőrség okirathamisítás, sikkasztás és hűtlen kezelés miatt nyomoz
Vári Dávidról sok mindent beszélnek: hogy egyszerre volt polgármester, falugondnok és mezőőr, saját magát foglalkoztatva, illetve arról, hogy nem volt saját lakása, hanem a polgármesteri hivatalban lakott, sőt, a rábízott vendégházakba is beköltözött, sőt, bejelentkezett. Pajer Kristóf először azért tett feljelentést Vári ellen, mert az állítólag meghamisított hozzájáruló nyilatkozattal még fiktív céget is bejelentett a vendégházakba. Aztán amikor Vári rágalmazásért jelentette fel őt, védekezésül minden dokumentumot elküldött a rendőrségnek a beszedett, de az önkormányzat kasszájába be már nem fizetett idegenforgalmi adóról, eltűnt milliókról. Vári Dávid egészen máshogy látja a dolgokat és azt mondja, büntetőjogi szempontból nem érzi magát felelősnek. Az lehet, hogy hibázott, és ha igen, azért vállalja a felelősséget, döntsenek a hatóságok. Nem tagadja, hogy saját magát foglalkoztatta, de szerinte a jogi szabályozás lenne átgondolandó e téren. Azt is mondja, hogy a vendégházba való bejelentkezését, sőt, vállalkozása bejelentését engedélyezték a tulajdonosok. Azt is állítja, hogy aki nem fizettetett idegenforgalmi adót a vendégekkel és aki elcsalta az önkormányzat vagyonát, az nem ő, hanem elődje. Hogy kinek van igaza, kívülállóként nehéz eldönteni. A feladat a hatóságokra vár. Két büntetőeljárás is folyamatban van a Győr-Moson-Sopron megyei, illetve a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányságon, okirathamisítás, sikkasztás és hűtlen kezelés bűntett elkövetésének gyanúja miatt. Gyanúsítás még egyik ügyben sem történt.
Megyer újra kiadó és újra a fellendülés útján
Visszatérve a kibérelhető falu sorsára: a megyeri álom szertefoszlani látszott. A háromfős képviselőtestület Vári Dáviddal együtt 2020 nyarán felállt. Az időközi választás új reményt és új polgármestert hozott a kis falunak. Komendánt Irén – Inke, ahogy mindenki nevezi – több vendégházat is megvett és ideköltözött a családjával a közeli Ukkról, ahol már több cikluson át volt polgármester, most Megyert szeretné újraépíteni. Hónapok óta folyik a lázas munka. A mára megkopott, újra lepusztult épületeket saját kezűleg csinosították ki. A falu most újra kiadó és újra mernek álmodni. Például orvosi rendelőt – amire már nyertes pályázatuk is van – és egy kápolnát.
Drávapiski, a “papírfalu”?
Drávapiski száz fő alatti lakosú, nehéz sorsú kistelepülés a Kelet-Ormánságban. Parányi falu, amely zűrös ügyeivel – akárcsak a közeli Cserdi – már számtalanszor szerepelt az országos médiában. Az úgynevezett három H-s településen a vidék természeti értékeit leszámítva semmi sincs, az emberek mélyszegénységben élnek, a falu pusztul, nincs munka. Ahogy az egész Ormánság, úgy Drávapiski felemelkedéséhez is adott többször is segítséget a kormányzat az elmúlt években, de itt ennek az eredményeiből ma semmi sem látszik.
A munkahelyteremtő, Ormánság-mentő innovációkért még a TÖOSZ is ki akarta tüntetni a falut
Azt mondják, Drávapiski az ország egyik legszegényebb falva, amiből nem látni a kiutat. Ezen változtatott volna az a mintaprogram, amit megálmodtak a mára ádáz ellenségekké lett Mali Zoltán polgármester (a vele készült teljes interjú itt nézhető meg) és Illés Attila, akkoriban külsős alpolgármester. Az először a környező településekkel megalapított KOI Kft. – azaz Kelet-Ormánsági Innovációs Kft. – helyi biogazdaságot és egy kis üzemet akart létrehozni, amelyben munkát biztosítottak volna a halmozottan hátrányos helyzetű, munkanélküli helyieknek. A nagy álmokból konkrétan semmi sem lett, hiába jöttek a támogatások. Hogy ezért ki a felelős, azt úgy tűnik, máig sem sikerült a hatóságoknak egyértelműen megállapítani. Hogy mekkora volt a humbug, jól mutatja, hogy a fantasztikus innováció miatt még a TÖOSZ is ki akarta tüntetni a falut.
Végigjárva a néhány utcából álló kis falut, a dokumentumokban szereplő projektekben állítólag megvalósult fejlesztéseknek nyomát sem látni, avagy csak lepusztult nyomait. Innováció – na, az sehol sincs…
Évek óta zajlanak büntetőeljárások a Drávapiskiben történő anomáliák miatt
A fellelhető, illetve birtokunkba került iratok, dokumentumok alapján voltak projektek, amelyekben az önkormányzat volt a támogatott, és voltak olyan munkahelyteremtő projektek és egyéb támogatások, amelyekben partner volt az önkormányzat, például olyan módon, hogy ingatlant biztosított hozzá. Hogy a támogatások összeértéke mennyi lehetett, egyelőre talány. Annak érdekében, hogy kiderítsük, közérdekű adatigényléssel éltünk a körjegyzőségnél és a kormányhivatalnál is. Azon pályázatok támogatási szerződéseit és elszámolását kértük, amelyekben a támogatott – vagy akár csak partner – a drávapiski önkormányzat.
Évek óta zajlanak büntetőeljárások a drávapiski ügyekben. Vannak, amelyek már le is zárultak – a KOI Kft. ügyei miatt Illés Attilát és Mali Zoltánt is ítélték már el jogerősen: Illést, aki a KOI ügyvezetője volt, a számviteli rend megsértése miatt, Malit adócsalás miatt. De az ügyeknek még nincs vége. A Kaposvári Rendőrkapitányságon lopás miatt, a Tatabányai Rendőrkapitányságon egyéb gazdasági bűncselekmények miatt van folyamatban nyomozás.
Drávapiski finoman szólva kaotikus pénzügyi és gazdasági helyzetét nehéz átlátni, és miután mindenki mást mond, a szereplők megszólaltatásán túl csak a birtokunkban lévő dokumentumokra hagyatkozunk. Többek között az egyik büntetőügyben az adóhatóság által jegyzett revizori jelentésre és tanúvallomási jegyzőkönyvekre. És arra, amit a saját szemünkkel láttunk.
Elkótyavetyélt támogatások és eltűnt milliók?
Azok a támogatások és lehetőségek, amelyeknek nyoma van – vagy iratokban, vagy a helyszínen –, sokat jelenthettek volna egy olyan falunak, aminek semmije sincs:
- Drávapiski Önkormányzata még 2008-ban nyert több millió forintot egy turista állomás kiépítésére. A helyiek szerint a funkciójának megfelelően egy napig sem működött.
- 2010-ben a polgármesteri hivatal homlokzatfelújítására nyertek támogatást, az épületet mára már le is bontották. A revizori jelentés szerint az épületet, amely lakóház volt, nem is lehetett volna polgármesteri hivatalként használni; átalakítására, de a bontásra sem rendelkezett engedéllyel az önkormányzat. A felújítás a dokumentációk szerint egy külső festésben merülhetett ki. A volt polgármesteri hivatalnak használt kivett ház melletti melléképületet, istállót használták rendeltetésnek nem megfelelően lakóháznak. A helyiek szerint még gyermekes család is lakott benne. És itt működtek, működtek volna a munkahelyteremtő üzemek. Ezek közül csak a nyílászárógyártás működött, az is csak néhány hónapig.
- Aztán nyertek – vagy inkább csak nyertek volna – TÁMOP-pályázaton közel 200 millió forintot egy méhészet kialakítására, ami 30 halmozottan hátrányos helyzetű embernek adott volna munkát, de semmi sem lett belőle, a partnerek még a megvalósítás megkezdése előtt kifaroltak. Ahogy abból a biogazdaságból sem lett semmi, amire 2,5 millió forintot adott az egyik áruházlánc.
- Ami talán a legkézzelfoghatóbb, az a siklósi kórházprivatizációval ismertté vált Medi-Home Kft. Drávapiskiben létesített munkahelyteremtő beruházása. Az egészségügyi szolgáltató 2016-ban 50 millió forintos projekthez közel 30 milliót nyert el natúrkozmetikum-gyártó üzem létesítésére, hogy az a drávapiskieknek munkát adjon. Az üzemnek egy melléképület adna otthont a nyomok szerint – négy keverőgép áll benn, de még a közvetlen szomszéd is azt mondja, hogy termelés itt egy napig sem volt. A híres drávapiski szappanokat mégis állítólag Tokióig vitték – legalábbis a polgármester egy Facebook-bejegyzése szerint. A DRP termékeknek mi nyomát sem leltük sehol, csak a DRP Cosmetics brandet, Instagram-oldallal, egy siklósi címet, ami egy lepusztult épület, és ezen a néven egy fővárosi szépségszalont. Azt, hogy hová tették az 50 milliót a Medi-Home-tól, közérdekű adatigénylés formájában kérdeztük meg.
Mindazzal, amit tapasztaltunk, amit a helyiek meséltek és amit az iratokban láttunk, Mali Zoltánt is szembesítettük.
Mivel Mali Zoltán a riport leadása előtti éjszaka levelet írt szerkesztőségünknek, amelyben büntetőeljárással fenyegetett és nyilatkozatát letiltotta, konzultációt folytattunk jogászainkkal és arra jutottunk, hogy mivel a polgármester közszereplő, a téma pedig közmegbízatásával és adófizetők pénzével van kapcsolatban, a letiltásra nincs lehetősége. Ugyanakkor bemutatjuk a teljes, Mali Zoltánnal készült interjút, hogy nézőink, olvasóink el tudják dönteni, kellően etikusan kérdeztük-e a zűrös ügyekbe keveredett, adócsalás miatt már jogerősen elítélt településvezetőt.
Vezető kép: PestiTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS