Szeretett ellenzékünk ma éppen egy olyan állítólagos egészségügyi reformterven pörög, amelyet az Országos Kórházi Főigazgatóság egyik szakembere készített, feltehetőleg a saját szűk szakmai szempontjai alapján, mellőzve a tágabb társadalompolitikai, egészségpolitikai kitekintést. Persze valahogy kikerült az anyag, és valahogy kész kormányzati reformtervként igyekszik eladni azt most az ellenzéki sajtó, és minden ellenzéki politikus. Ez megint nem szakmai vita, hanem politikai hiszti. És ne legyenek illúzióink: ezt a hisztizők is pontosan tudják.
Az államigazgatásban rendszeresen készülnek mindenféle munkaanyagok, tanulmányok, gyakran egymással szögesen ellentétes szakmai, politikai, költségvetési, társadalompolitikai nézőpontokon alapulva. Ezek általában az adott szervezeti egység, vagy szakember nézeteit képviselik és a döntéselőkészítést szolgálják, politikai támogatással nem bírnak, sőt, sokszor a döntéshozók nem is tudnak róluk, mert csak később, sok egyeztetés után kerülnek eléjük nagyon megváltozott formában. Számtalan olyan anyag is létrejön, ami már korai fázisban elvérzik, mert nem felel meg a kormányzati célkitűzéseknek. És ez még teljesen természetes is, hiszen a szakemberek igyekeznek érvényesíteni a saját szűkebb szakmai szempontjaikat is, akár a politikai, sőt, sokszor a szakmai „nagy képre” való tekintet nélkül is.
Ezért aztán állásfoglalást adott ki az EMMI egy, az Országos Kórházi Főigazgatóság által készített, a „Fekvőbeteg-ellátási struktúra átalakításának szempontrendszere 2021” című dokumentumról:
Találgatásokra, félreértésekre és álhírek gyártására adott okot az a kiszivárgott dokumentum, amelyet az az OKFÖ alap- és szakellátásért felelős főigazgató-helyettese készített. Szeretnénk leszögezni, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumában a fekvőbeteg-ellátással kapcsolatos javaslat nincs és nem is volt napirenden. Szakmai terveink között sem szerepel semmilyen ezirányú intézkedés. Hangsúlyozzuk, hogy a magyar egészségügy stratégiai irányítása továbbra is az EMMI feladata. A fent jelzett dokumentum olyan munkaanyag, amit nem a szaktárca rendelt meg, és nem képvisel semmilyen hivatalos álláspontot. A minisztérium az abban foglaltaktól elhatárolódik, és határozottan cáfol minden olyan állítást, amely az EMMI érintettségét feltételezi.
Ma Orbán Viktort is megkérdezték erről a Kormányinfón:
Támogatják-e a kórházi főigazgatóság fekvőbeteg-ellátással kapcsolatos javaslatait, hogy hat kórházban krónikus ellátás maradjon csak, illetve megszűnjön kétezer-ötszáz aktív ágy?
Orbán Viktor azt válaszolta:
Ilyen javaslatot nem ismerünk. Szakértő anyagok mindig vannak, időnként tucatjával keringenek az államigazgatásban. De a szakértő anyag egy dolog, a kormányvélemény, kormánydöntés meg egy másik dolog. Semmilyen egészségügyi átszervezés, vagy reform nem lesz. Harminc éve követem az egészségügyi reformokat testközelből, és eddig azt láttam, hogy az egészségügyi reformokkal az emberek általában csak rosszabbul jártak. Hát, az a jelszavam, hogy csak reformot ne! Az egy más dolog, hogy föl kell készíteni az egészségügyet persze a járványügyi védekezésre, készleteket kell fölhalmozni. Kiderült, hogy kevés az altatóorvosunk. Tehát sok mindent kell tennünk azért, hogy megerősítsük a magyar egészségügyet, de átszervezésre nincs szükségünk. Nekünk van tervünk arra, hogy megerősítsük a magyar egészségügyet, például egy szuperkórházat építsünk, aminek a költségeit szeretnénk legalább részlegesen elszámolni az unióval való vitáinkban. Szerepel a terveink között az orvosi béremelés, aminek az első lépését meg is tettük, és szeretnénk végigvinni. Jó lenne, ha az unió abban is vállalna valamilyen szerepet. Meg szeretnénk a műszerezettséget is növelni, meg éppen most hozzuk rendbe az összes műtőt, vagy várótermet, szociális teret. Tehát a kórházainknak az az állapota jött létre, hogy a műtők még csak jól néztek ki, de egyébként az ember ült a váróteremben, meg bement a mosdóba, akkor, hát, nem elfogadható állapotokat talált. Ezért most éppen rendbe hozzuk ezt is. Tehát sok mindent csinálunk, de ezt nem reformnak nevezném, hanem azt a szót használom, hogy megerősíteni. Megerősíteni a magyar egészségügyet.
Akkor ezzel meg is volnánk, várhatjuk a következő ellenzéki hisztit.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS