Bár 83 évvel ezelőtt zajlott hazánkban először eucharisztikus világkongresszus, „Győzelemről énekeljen” kezdetű himnusza azóta is rendszeresen felcsendül az istentiszteleteken, sőt, ahogy arra Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek rámutatott, “mindenhol, ahol magyar él, ismerik és szeretik ezt az éneket ma is“. Ennek is köszönhető, hogy a szeptemberben kezdődő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus számára nem választott új himnuszt a püspöki kar, hanem úgy döntött, Kovács Ákos Kossuth-díjas magyar dalszerző, zeneszerzőre bízzák az ének újrahangszerelését.
Nyolcvanhárom évvel az 1938-as budapesti eucharisztikus világkongresszus után és 83 nappal a 2021-es világesemény előtt, hétfőn ünnepélyes keretek között mutatták be az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus újrahangszerelt himnuszát és az esemény 12 hírnökét. A sajtótájékoztatón Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek arról beszélt, a koronavírus-járvány rendkívüli helyzet elé állította a kongresszus szervezőit is, hiszen egy évvel el kellett halasztani a budapesti rendezvény megtartását.
Eleinte csak tudtuk, most már tapasztaljuk is, hogy nemcsak a mi előkészítő munkánk volt, hanem az isteni gondviselésen is múlik, hogy lesz-e és milyen lesz a kongresszus
– fogalmazott.
Ahol magyar hívő él, ismerik a kongresszus himnuszát
Erdő Péter felidézte, 2019 júniusában Ferenc pápa csíksomlyói látogatása alkalmával százezer ember énekelte az 1938-as Eucharisztikus Kongresszus himnuszát, amely azt is jelentette, hogy nemcsak a magyarországi templomokban, hanem mindenhol, ahol magyar él, ismerik és szeretik ezt az éneket ma is. Mint hozzátette, ennek a felismerésnek is köszönhető, hogy a magyar püspöki kar végül úgy döntött, új himnusz helyett a régi ének felújított változata legyen a második kongresszus himnusza is. A bíboros megjegyezte, bár a hívek a régi dallamot ismerik, a legutóbbi kongresszusok tanulsága, hogy a modernebb zenei hangszerelés is jól megfér a katolikus világtalálkozók lelkiségével, ennek hatására bízták a himnusz újra-hangszerelését Kovács Ákos dalszerző, előadóművészre.
Adja Isten, hogy az Eucharisztikus Kongresszusnak ez a régi-új himnusza eljusson minden nemzedék szívéhez
– fogalmazott.
A koronavírus-járvány miatt egy évig a “fiókban tartott himnusz Koudela Géza és Bangha Béla „Győzelemről énekeljen” kezdetű, az előző kongresszusra írt művének újrahangszerelt változata, amelynek zenei munkálatait Kovács Ákos Kossuth-díjas magyar dalszerző, zeneszerző és az After Crying tagjaival a Torzók című filmhez írt zenéjével Oscar-díjra is jelölt Pejtsik Péter végezte. A himnusz angol és magyar nyelvű szöveggel is hallható lesz. A felvételeken közreműködött a Magyar Állami Operaház kórusa és zenekara is.
Bátorság kell Jézust felvállalni
Három fiatal zenész is bekapcsolódott a himnusz, valamint az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus imázsfilmjének elkészítésébe. A zenekedvelők számára valamennyiük neve ismerős lehet, hiszen több tehetségkutató műsorban hallhattuk már őket. Nagy Bogi, Dánielfy Gergő és Czinke Máté alakítja azt a három fiatalt, akiknek megtérés történetével bátorítanak mindenkit a kongresszuson való részvételre és a találkozásra Jézussal. A forgatókönyvet Ákos írta. A film elkészítésében szerepet vállalt Farkas Attila atya, aki gyermekként vett részt az 1938-as eucharisztikus világkongresszuson, valamint Sára Bernadette Jászai Mari-díjas színésznő és Cseke Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, rendező, színházigazgató, akinek csupán a karját láthatjuk egyetlen jelenetben, amikor a Czinke Máté által alakított feldúlt fiút elrántja egy száguldó autó elől.
A sajtóbemutatón Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek köszöntötte az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus 12 hírnökét is. Az ő feladatuk az esemény és annak fő céljának – az Eucharisztiában jelenlévő Jézus közös megünneplésének – a népszerűsítése. A világesemény 12 hírnöke: Baricz Gergő zenész, dalszerző, Böjte Csaba ferences szerzetes, Csókay András idegsebész, Dolhai Attila színész, énekes, Kubik Anna színművésznő, Lackfi János író, költő, Petrás Mária népdalénekes, Sena Dagadu énekesnő, Szalóki Ági előadóművész, dalszerző, Szikora Róbert az R-GO frontembere, Pindroch Csaba színművész, Ürge-Vorsatz Diána fizikus, klímakutató.
Vezetőkép: NEK
Facebook
Twitter
YouTube
RSS