A Magyar Orvosi Kamara (MOK) nem reprezentatív felméréséből egyebek mellett kiderült, hogy százhuszonöt intenzív osztályon fekvő koronavírusos beteg közül nyolcvanhét fő oltatlan és csak harmincnyolc oltott. Romániában és Szlovákiában is olyan adatokat hoztak nyilvánosságra, amelyek szerint az oltatlan betegek sokkal nagyobb veszélyben vannak. Északi szomszédunknál azt is kiszámolták, hogy a covid-fertőzöttek gyógyítására kiadott 37,5 millió euró 93,67 százaléka az oltatlan betegek kezelésére ment.
Egy nem reprezentatív felmérés eredményeit a Magyar Orvosi Kamara Facebook-oldalán publikálták. Kimutatásuk szerint
- 70 fő intubálva, altatva lélegeztetőgépen van;
- 35 fő non-invazív lélegeztetésben részesül (NIV);
- 20 fő maszkon keresztül kap oxigént;
- 87 fő oltatlan;
- 31 fő négy hónapnál régebben oltott;
- 7 fő négy hónapon belül oltott;
- ezen belül 2 fő háromszor oltott.
A MOK hangsúlyozta, hogy az intenzív osztályokon fekvő betegek között jelentős eltérés volt az oltott/oltatlanok, illetve az intubált/nem intubált betegek számában. Kiemelték, hogy az oltott páciensek jellemzően az 1930–50-es években születtek, míg az oltatlanok között a ’90-es években születettek is vannak. Az oltottság adatai az említett mintában: Sinopharm (15 fő), AstraZeneca (7 fő), Pfizer (5 fő), Janssen (5 fő), Szputnyik (4 fő), Moderna (1 fő), és 1 beteg csak 1 db 4 hónapon túli Pfizer-oltással rendelkezett. A bejegyzésben arra is kitértek, hogy az intenzív osztályok betegfelvételi módszere eltér, ezért a non-invazív módszerrel lélegeztetett betegek száma magasabb lehet, illetve, hogy a kutatás nem reprezentatív.
Szlovák és román adatok
Egy pénteki hír szerint Szlovákiában novemberben megközelítőleg 300 ezer pozitív esetet regisztráltak. A koronavírus-fertőzöttek több mint 78 százaléka nem volt beoltva. Azt is nyilvánosságra hozták, hogy a koronavírusos betegekre 40 millió eurót költöttek ősszel. Az összeg 93,67 százaléka (37,5 millió euró) az oltatlan betegek kezelésére ment. Felhívták a figyelmet, hogy az oltatlan páciensek kezelése általában jóval tovább tart, többen szorulnak intenzív ellátásra, ezért drágább sokkal a kezelésük.
A román Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) november elején közzétett statisztikája szerint
- 140 470-en lettek koronavírus-fertőzöttek azok közül, akik mindkét oltást megkapták, ez viszont csupán 2 százalékát teszi ki azoknak, akik túl vannak mindkét dózison;
- közülük 1264-en elhunytak – ez viszont a fentebb említett kategóriának csupán a 0,02 százaléka;
- tavaly december óta 1 107 099 beoltott személyt teszteltek, de alig 16 százalékuk eredménye lett pozitív;
- a harmadik oltás után 4559-en fertőződtek meg, 21-en elhunytak – ennek a kategóriának a 0,5 százaléka;
- senki nem hunyt el kizárólag az oltások miatt Romániában.
Forrás: Facebook, PS; Fotó: MTI/AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS