A Fővárosi Vagyonkezelő irodájában tartottak tájékoztatót a Városháza, és más önkormányzati ingatlanok eladásáról egy névtelenül tanúskodó üzletember szerint, aki állítja, ő maga is meghívott volt az egyeztetésen. A férfi – eddig ennyi derült ki az illetőről – korábban a bankszektorban dolgozott, most pedig nagyobb értékű ingatlanok fejlesztésével foglalkozik, egyébként pedig közgazdász végzettségű – tájékoztatta a sajtót Láng Zsolt, a Fidesz fővárosi frakciójának vezetője csütörtökön délelőtt, a Városháza épületénél. A politikus ismertette az üzletember levelét, aki részletesen beszámolt Berki Zsolt és Kiss Ambrus jutalékos rendszerének működéséről, valamint arról is, hogy Karácsony Gergely tudtával zajlott a személyre szabott pályázatok kiírása. Láng Zsolt a tájékoztatón közölte: az illető fenyegetve érzi magát, ezért nem fedi fel személyazonosságát, ugyanakkor a közjegyző által hitelesített vallomásában büntetőjogi felelősségének tudatában fogalmazta meg állításait, hétfőn pedig várhatóan a vizsgálóbizottság előtt is megjelenik a férfi, ahol lehull a lepel a titokzatos tanúról. Frissítés: Tényi István az ügyben a Nemzeti Nyomozó Irodához (NNI) fordult és csalás bűntettének kísérlete miatt tett feljelentést.
Egyre szövevényesebb a Városháza-ügy, amelyben újabb névtelen szivárogtató állt elő egy férfi személyében, aki állítja: meghívták a Fővárosi Vagyonkezelő irodájába, ahol több, a Fővárosi Önkormányzat tulajdonába tartozó ingatlan eladásának lehetőségéről tárgyaltak. Erről levél formájában egy beszámolót küldött a városháza-gate ügyében nyomozó vizsgálóbizottságnak, amelyet most változtatás nélkül közlünk:
2021. május elején invitáltak meg egy, a fővárosban eladásra szánt ingatlanokkal kapcsolatos tájékoztatóra. Nem én kerestem a fővárost, hanem ők kerestek meg engem. A tájékoztató a Fővárosi Vagyonkezelő Központ irodájában zajlott, ahol annak vezetői az elhangzottak szerint befektetőket kerestek több, a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló ingatlan megvásárlására. Ezek között szerepelt a Főpolgármesteri Hivatal épületegyüttese is. Azt negyven milliárd forint körüli áron kívánták eladni. A tájékoztatón nagyrészt Barts úr beszélt, aki az ingatlanfejlesztés lehetséges szakmai alternatíváit is felvázolta, amiről már korábban tanulmányok is készültek és válaszolt a kérdésekre. Elhangzott, hogy az értékesítések a főváros vezetői, így a főpolgármester úr tudtával, beleegyezésével történik. A vagyonkezelő vezetőinek elmondása szerint az ingatlanok értékesítése nyilvános pályázattal történik. A végső döntést a főváros vezetése határozza meg. A befektetőt érdekelte az ingatlan, arról beszéltek, hogy megvásárlás után felújítanák, fejlesztenék és hosszú távra bérbe is adnák a szükséges területet a fővárosnak. Egy következő befektetői megbeszélésen Berki Zsolt elmondta, hogy az egyes értékesítések után az ő tiszteletdíja tíz százalék. A szokatlanul magas összeget azzal indokolta, hogy abból magasabb körök is részesülnek a fővárosnál. Berki úr azt is elmondta, hogy a pályázatokra szükség esetén irányítottan, testre szabottan írják ki, ezért van szükség előzetes egyeztetésre. Berki úr magatartásával kapcsolatban nekem az volt a tapasztalatom, hogy mindig nagyon magabiztosan viselkedett, például a vagyonkezelőnél történt megbeszélés előtt is, a vezetővel történt találkozáskor is úgy éreztem, valamiféle felsőbbrendűség árad belőle. Miután a befektetők felé én összefoglaltam Berki úr igényeit, a befektető megfogalmazta a vele kapcsolatos fenntartásait. A tiszteletdíjra vonatkozó igényét nem kívánták teljesíteni, a vételi szándékuktól elálltak. Az én közreműködő szerepem ezzel megszűnt. Nyilatkozatomat a jelenlétemben elhangzott tények rögzítése érdekében teszem. Vállalom, hogy a leírtakat a Fővárosi Önkormányzat képviselő-testülete által felállított vizsgálóbizottság előtt, és szükség esetén a rendőrségen is megerősítem.
A meg nem nevezett üzletember, aki állítása szerint fél – vélhetően a baloldali üzleti körök bosszújától – neve elhallgatását kérte levelében, közjegyző által hitelesített levelében azonban számos „vádpontot” megerősített a Városháza eladása kapcsán. Egyrészt megdőlt az az állítás, miszerint Karácsony Gergely ne tudott volna az eladásról szóló tárgyalásokról, másrészt pedig helyettesének, Kiss Ambrusnak a „jutalékos rendszerben” betöltött szerepe is igazolást nyert.
Mindezek közül pedig a legsúlyosabb állítás talán, hogy a személyre szabott pályázási lehetőség gyanúját is igazolja a vallomás. Ennek köszönhetően ugyanis látszólag transzparensen árusíthatja ki a főváros a közvagyont, ugyanakkor a rendszer lényege az, hogy csak az előre meghatározott cég legyen alkalmas arra, hogy érvényes pályázatot nyújtson be. Ennek az ügyintézésnek a „díja” az a tíz százalék – a Városháza esetében négymilliárd forint –, amelyet az Anonymus által szivárogtatott felvételek szerint Kiss Ambrus oszt tovább a „cápáknak”.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS