A hétfőre tervezett pedagógussztrájk körüli zavar tökéletesen leírja, hogy miért nem reprezentálja a PDSZ a magyar tanárokat. Az erősen a baloldalhoz kötődő szakszervezet nemcsak a szülők körében, de szakmai berkekben is felháborodást keltett.
Elsősorban le kell szögezzük, hogy óriási különbség van a munkáját komolyan vevő, hivatásának elő tanár és a névleg őt képviselő, valójában a baloldal kampányeszközeként funkcionáló PDSZ között. Az igazi pedagógusok valóban azért dolgoznak – gyakran erőn felül –, hogy értéket és tudást közvetítsenek, ezért pedig elismerés jár nekik, amit meg is kapnak. Ennek egyik jele az, hogy január tizedikétől ismét tíz százalékkal emelte a kormány a tanári fizetéseket. A PDSZ válasza erre az volt, hogy miért csak ennyit.
Valóban, a tanárok akár többet is érdemelnének, azonban egy járványhelyzet közepén, egy globális válság alatt egy ilyen mértékű emelés is egyedülálló, és nemcsak Európában.
A szakszervezet akciója a hétfőre meghirdetett pedagógussztrájk, amelynek résztvevőit külön felszólították, hogy az ellenzéki összefogás jelképét, a kék szalagot viseljék a tüntetésen. Ha ez nem nyílt politikai állásfoglalás, akkor nem tudjuk, hogy mi számít annak. Mivel a tanárok munkakörének egyik kritériuma, hogy nem vihetnek politikát az iskolapadok közé, ez már a szülőket is felháborította, akik azt is nehezményezték, hogy azok a pedagógusok, akik most óratartás helyett tüntetésekre járnak, a távoktatás idején sem látták el a feladataikat.
Ameddig én otthon szenvedtem a tananyaggal a tanár helyett, ő otthon lógatta a lábát, Facebookja szerint nagyokat túrázott az erdőben, felvette a fizetését és örült, hogy végre nem kell bemennie az iskolába. Ez a véleményem, ez a tapasztalatom, vannak pedagógus ismerőseim is, akik „szabadságként” élték meg a járványos időszakokat, velünk ellentétben
– írta a Pécs Aktuálnak egy pécsi nő, aki két gyermekével (három és nyolc évesek) ragadt otthon gyakorlatilag másfél éve.
A tüntetés azonban nemcsak etikailag kifogásolható, de jogilag sincs rendben. Az EMMI pénteken jelentette be, hogy a bírósági eljárással összefüggő határidők miatt már napokkal ezelőtt eldőlt, hogy nem lesz jogerős bírósági ítélet január 31-re, így már biztos, hogy nem lehet törvényes a hétfői pedagógussztrájk. A minisztérium közleményében a kormány nevében felszólította a hétfői sztrájkot nagy erőkkel szervező szakszervezeteket arra, hogy tanúsítsanak jogkövető magatartást, és a hétfői sztrájkot halasszák el.
További problémát vet fel a PDSZ által alkalmazott listázás is. Jegyzéket készítettek ugyanis azokról a szülőkről, akik részt akartak venni a megmozduláson, ebben pedig a tanintézményeket is fel akarják használni, szintén jogtalanul, politikai céljaikra. A tüntetés idejére ugyanis gyermekmegőrzést ajánlottak fel a résztvevőknek, amit az iskolák biztosítanának. Ezzel tulajdonképpen zsarolják a szülőket, hiszen aki nem kíván részt venni a politikai megmozdulásukban, annak nem biztosítanák a gyermekmegőrzést, és mivel azon a napon nem tanítanának, így az iskolai szünet alatt ez ismét a szülőkre terhelődne.
A pedagógusok fontos elemei a társadalomnak, azonban – mint ahogy az orvosok sem – nem élhetnek vissza pozíciójukkal. A PDSZ-hez hasonló szervezetek politikai állásfoglalása egy olyan nyomásgyakorlás, ami demokráciában nem fogadható el.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS