Bombaként robbant a hír, miszerint első számú sakkozónk, a világranglista élmezőnyébe tartozó Rapport Richárd országot válthat és román színekben ülhet majd asztalhoz a jövőben. Egyes hírforrások kész tényként kezelik az országváltást, mások még nem, ezért mi a sportági szakszövetség elnökénél közvetlenül érdeklődtünk az üggyel kapcsolatban.
A hír sokkolta a sportszerető magyarokat, hiszen a sakk egyike azon sportágaknak, amelyekben ez a kis nemzet mindig a legjobbak közé tartozott. A történelem során mindig adtunk a világnak rendkívüli képességű játékosokat, így a sakk-nagyhatalmak közé tartozunk. A legújabb kor első számú magyar sakkozója minden kétséget kizáróan Rapport Richárd, aki a közelmúltban minden idők legjobb magyar Élő-pontszámát szerezte meg és kiváló szereplésének köszönhetően ott lehet a nyári világbajnok-jelölti tornán is. Egyértelműen a legszűkebb elitbe tartozik tehát a huszonhat éves nagymester.
Bár már korábban is felvetődött, hogy esetleg országot válthat, ráadásul a hírek szerint jó ideje Belgrádban él, és felesége is szerb származású, azért mindvégig reménykedtünk, hogy ezek csak kósza pletykák és legjobb sakkozónk továbbra is szülőhazája színeiben versenyez majd. Pénteken reggel azonban valóságos bombaként robbant a hír, miszerint Rapport Richárd „zászlót vált” és a jövőben Romániát képviseli majd a nemzetközi versenyeken.
A hírre Szabó László, a Magyar Sakkszövetség elnöke az MTI-n keresztül az alábbi nyilatkozatot tette:
A FIDE jelezte számunkra, hogy Ricsi zászlóváltást kezdeményezett. Ilyen esetben az adott szövetségnek kilencven napja van, hogy tiltakozást nyújtson be. Mi feltettünk a FIDE-nek egy rakat kérdést, mivel a zászlóváltás szabályozása elég szabados, nagyvonalú, kértük, hogy értelmezzék a helyzetet.
A szakszövetségi vezető mindehhez még az alábbiakat tette hozzá:
Kapcsolatban vagyunk Ricsivel, nyilván a személyes motivációját ő tudja elmondani. Vannak olyan, rajtunk kívül álló szempontok, amelyekre nincs ráhatásunk. Rapport Richárd a magyar sakkcsapat tagjaként 2014-ben ezüstérmet szerzett a tromsői sakkolimpián. 2031-től, amikor Richárd betölti majd a harmincötödik életévét, Magyarország az állami költségvetés terhére élete végéig tartó járadék folyósításával is elismeri sakkolimpiai ezüstérmét, ahogyan edzőjéét és szövetségi kapitányáét is. A Magyar Sakkszövetség határozott célja, hogy magyar zászló alatt versenyezzen tovább és a magyar sakknak és szülőhazájának hozzon dicsőséget. Ezért minden tőlünk telhetőt – ahogyan eddig is – meg fogunk tenni. Tavalyelőtti pályázatunkkal elnyertük a jogot, hogy a negyvennegyedik sakkolimpiát 2024-ben Budapesten rendezzük, hazánk még soha nem láthatta vendégül a világ ötödik legnagyobb sporteseményét. Ez is kötelez bennünket arra, hogy mindent megtegyünk azért, hogy a legerősebb csapattal álljunk ki a világ legizgalmasabb és legnagyobb presztízsű sakkeseményére.
*****
Szabó László: Talán nem is baj, hogy előállt ez a helyzet
Az MTI-közlemény megjelenése után a PestiSrácok.hu nyomban megkereste Szabó László elnököt, aki nem csupán rendelkezésünkre állt, de új információkat is megosztott velünk az események hátterével kapcsolatban.
Felemás helyzetről van szó. Az egyik oldala a dolognak az, hogy egy profi sakkozónak saját magát kell eltartania, meg kell keresnie annyit a különböző pénzdíjas versenyeken, hogy fizetni tudja a szekundánsait, a segítőit, magát a felkészülése egészét, és mindezeken felül még neki is maradjon pénze. Nyilvánvaló, hogy a profi sakkozó a piacról él. Ugyanakkor kevés olyan ország bánik olyan gálánsan az eredményes sportolóival, mint a miénk, hiszen az állam komoly juttatásokkal hálálja meg a magyar sakkválogatottak által elért kiemelkedő eredményeket. Ricsi például a sakkolimpiai ezüstérme után, harmincötödik életéve betöltésétől élete végéig havi háromszázezer forintos életjáradékban fog majd részesülni.
– mondta portálunknak elöljáróban Szabó László.
A szövetségnek milyen mozgástere van ebben a helyzetben?
Anyagilag nem igazán van mozgásterünk, hiszen a szövetség éves költségvetése adott. Az éves állami támogatás összege ötvenmillió forint körül van, amelyből huszonöt millió forintot kizárólag ifjúsági sakkra fordíthatunk. Tizenegy-tizenkétmilliós az éves működési költségünk és kapunk még megközelítően tízmilliót, ami az úgynevezett feltörekvő sportágaknak jár. Ezeken felül természetesen saját erőnkből és kapcsolatrendszerünkből még mi is próbálunk forrásokat szerezni, szponzorokat felkutatni, amiben sikeresek is vagyunk, hiszen mindösszesen százmillió forint feletti éves büdzséből gazdálkodhatunk. Szövetségi szinten tehát nincs gond, ahhoz viszont ez nagyon kevés pénz, hogy ebből a költségvetésből olyan támogatást tudjunk nyújtani Ricsinek, amely versenyképes lehet a legrangosabb versenyeken elnyerhető pénzdíjakkal, illetve a piacról felé érkező ajánlatokkal.
A sportfogadásban is érdekelt a milliárdos, aki Rapportot csábítja
Tekintettel arra, hogy Rapport Richárd Belgrádban él, felesége pedig szerb, eddig csak olyan pletykákat lehetett hallani, hogy szerb színekre válthat esetleg a jövőben. Lehet valamit tudni arról, hogy miként jött a képbe a román vonal?
Annyiban kiegészíteném az ön által mondottakat, hogy korábban pletykaszinten amerikai és azeri lehetőség is felvetődött, de kétségtelen, hogy a szerb színekre történő váltás pletykája volt a legerősebb, és a leginkább életszerű. Ricsi magánéletét mélységeiben nem ismerem, de az tény, hogy sakkelnökként Belgrádban találkoztam vele először, azt tehát meg tudom erősíteni, hogy életvitelszerűen valóban ott él. A román vonalról annyit tudok, hogy a FIDE, a Nemzetközi Sakkszövetség informált bennünket Ricsi “zászlóváltási” kérelméről. A román szövetséggel is kapcsolatban vagyunk, korrekt a viszony.
Ismereteim szerint egy szerb származású román állampolgárságú üzletember finanszírozná Ricsi zászlóváltását, aki szerencsejátékkal és sportfogadásokkal is foglalkozik. Romániában nem állami monopólium a szerencsejáték és a sportfogadás, ráadásul a sakkversenyekre is komoly fogadási lehetőségek vannak, így talán emiatt vált érdekessé Ricsi személye ennek a romániai vállalkozónak.
Azt hiszem, valamennyiünket az érdekel leginkább, hogy ez már végleges-e, Rapport Richárdot elveszítette-e a magyar sakk, vagy még van visszaút? Mi lehet majd az ügy végkifejlete?
Őszinte leszek: bizonyos értelemben talán nem is baj, hogy ez a helyzet előállt, mert így kiderül, hogy végső soron megmozdul-e a magyar sakkélet azért, hogy Rapport Richárd mégse váltson. Remélem, hogy segítőkre találunk, mert az biztos, hogy mi, a sakkszövetség részéről minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy Ricsi továbbra is magyar színekben versenyezzen. Azt biztosra mondhatom, hogy bár több helyen már kész tényként jelent meg az országváltás, a történet még nincs lefutva, és azt is ki tudom jelenteni, hogy ez mindenképpen visszafordítható lehet.
Vezető kép: MTI/Beliczay László
Facebook
Twitter
YouTube
RSS