Oroszországot, Kínát vagy az USA-t láthatóan nem rengette meg az orosz–ukrán háború, ugyanakkor Európa egyértelműen a konfliktus vesztese – hangsúlyozta Varga Mihály gazdasági miniszter szerdán, Tusványoson, hozzátéve: mára az a kérdés, hogy képes lesz-e túlélni a saját maga által bevezetett szankciókat, vagy sem. Varga Mihály hangsúlyozta: a szankciók nem működnek, az elhuzódó háború gazdasági hatásai ugyanakkor viharból akár forgószéllé is erősödhetnek.
Előadásában kifejtette: amit most élünk, az egyfajta vihar előtti csend, hiszen, bár túl vagyunk a koronavírus-járványon, látható, mi felé menetel az európai gazdaság. Úgy vélte, ebben a kilátástalan helyzetben két szempontot kell szem előtt tartani: egyrészt, az egyes országok hogyan kerülhetik el, hogy a gazdasági viharból ne legyen orkán; másrészt azt, hogy milyen világban fogunk élni, hogyan fog az átrendeződni a vihar után.
Az infláció egy posztkovid-szindróma
Varga Mihály felidézte: a gazdasági vihart részben a koronavírus-járvány idézte elő. Mint kifejtette, a járvány idején a magyar kormány ragaszkodott az olyan alapértékekhez, mind a családok, vállalkozások, munkahelyek megvédése, és a számok alapján a magyar gazdaság ebben jól is teljesített. A vírusjárványt követően ugyanakkor szerinte
számolni kellett az újraindítási veszteséggel.
Varga Mihály elmondta: mivel a világon párhuzamosan mindenhol egyszerre indultak újra a gazdaságok és a termelés, ez máig tartó energia- és nyersanyaghiányt, alkatrészhiányt okozott, az ellátási gondok pedig inflációhoz vezettek, hiszen a kevesebb alapanyagra egyszerre túl nagy kereslet lett, amelynek árfelhajtó ereje volt. Erre következett az orosz–ukrán háború, amely ennek a gazdasági visszarendeződésnek a folyamatát is megváltoztatta, különösen, ha a szankciós politikát tekintjük.
Mint megjegyezte, elég csak arra gondolni, hogy a szankciók bevezetésének kezdetén az EU még úgy foglalt állást, hogy az energiára nem vetnek ki szankciókat, aztán előbb a szén, majd az olaj került bele a szanckiókba, és lassan a gáz is bekerülhet, azaz az inflációt a szankciók által gerjesztett energiadrágulás is serkenteni fogja.
Jól látható, kik nyernek a háborún
A gazdasági miniszter szerint már az is jó látható, ki lesz gazdaságilag nyertese ennek a helyzetnek. Mint kifejtette, Kínát láthatóan nem viseli meg a háború, az USA pedig soha ennyi cseppfolyós gázt nem adott el, mint eddig; egyes kimutatások szerint Európában már többet, mint az oroszok. Varga Mihály szerint Európa ugyanakkor egyértelműen a vesztesek között van, hiszen a saját maga által bevezetett szankcióktól szenved, hovatovább
már az a kérdés, hogy túl tudja-e élni a szankciókat Európa vagy sem.
Európának ráadásul be kell látnia, hogy szüksége van az orosz energiára, a gyakran hangoztatott energetikai átállás is hosszabb, több éves folyamat. Mint Varga Mihály kiemelte, Ukrajna támogatásához is egy erős Európára van szükség; csak akkor lesz képes az EU segíteni, ha nem omlik össze a gazadsága. Ezzel kapcsolatban kiemelte:
a szankciók nem működnek.
Hozzáttette: ennek a politikának nem várt hatása ráadásul az orosz–kínai kapcsolatok megerősödése.
Miközben Európa szinte egyedüliként viszi a szankciós politika zászlaját, az ebből kimaradó országok között újjáélednek a korábbi gazdasági kapcsolatok
– jegyezte meg.
A magyar lehetőségekre térve a gazdasági miniszter arról beszélt, hogy az infláció, a lassuló gazdasági teljesítmény akár recesszióhoz is elvezethet, erre pedig fel kell készülni. A magyar kormány ebben a helyzetben az alapértékekhez igyekszik ragaszkodni, a béke és biztonság fenntartásához; az eddigi gazdasági eredmények, válalkozások megvédéséhez, a családok, munkahelyek megvédése érdekében. A kormány feladatának nevezte továbbá, hogy tartsa a hiánycélokat és kellő tartalékokat képezzen.
Fotó: MTI/Veres Nándor (a kép a 2018-as Tusványoson készült)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS