A kommunista diktatúrák áldozatai emléknapja alkalmából februárban és márciusban lehetőség nyílik Stefka István A halál népbiztosa című, felrázó és látványos dokumentum-játékfilmjének csoportos megtekintésére és az alkotókkal készülő pódiumbeszélgetés meghallgatására Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a kulturális intézmény jóvoltából. Várják pedagógusok és intézmények jelentkezését a még szabad időpontokra! Hozza el diákjait, hogy ők is átérezhessék a kommunista eszmék veszélyét, és átélhető, játékfilmes jelenetek, illetve hiteles történelmi és dokumentumháttér révén megismerhessék az 1919-es vörösterror borzalmait és lényegét!
A Tanácsköztársaság 133 napjának igaz történetéről, a trianoni katasztrófa „előkészületeiről”, a vörösterror valódi arcáról és Szamuely Tibor népbiztos tömeggyilkossá válásnak történetéről ad áttekintést Stefka István és Csurka Dóra alkotása, a dramatizált jelenetekkel gazdagított dokumentum-játékfilm, A halál népbiztosa, amely Szamuely Tibor népbiztos életén keresztül láttatja a proletárdiktatúra időszakát és indítékait, a trianoni békediktátum közvetlen előzményeit.
A film csoportos vetítése diákok számára ingyenes, az Uránia Nemzeti Filmszínház jóvoltából. Arra kérjük a pedagógusokat, hogy időpont-egyeztetés céljából bátran írjanak az [email protected] e-mail címre, vagy hívják a 06 30 194 7994-es telefonszámot! A filmvetítés előtt megszólaló alkotók személyéről velünk is egyeztethetnek Mézes Gabriella kolléganőnknél a [email protected] címen. Várjuk Önöket diákjaikkal az Urániába!
Szamuely Tibor és társai kísérletet tettek arra, hogy Magyarországon is bevezessék a kommunista diktatúrát 1919-ben. Bár uralmuk mindössze 133 napig tartott, így is féktelen rombolást hajtottak végre. Emberek tömegeit kínozták és gyilkolták meg. Herczeg Ferenc kortárs író úgy fogalmaz:
Soha addig Magyarország nem látta még kétes egzisztenciák rohamát, amit gróf Károlyi Mihály vezetett, miközben a nemzetet kiszolgáltatta a bolsevizmusnak.
Stefka István filmje, A halál népbiztosa az első olyan alkotás, amely a dokumentum-játékfilm kereteit segítségül hívva idézi meg Szamuely életén keresztül a proletárdiktatúra időszakát. A dokumentum-játékfilmet a tavalyi évfordulón mutatta be a Duna Televízió, azóta a Kárpát-medence számos pontján és a Pesti TV-n is vetítették. Beválogatták a Terror Háza Múzeum, a Kommunizmuskutató Intézet és a 30 Éve Szabadon Emlékbizottság Viszlát, Lenin! című rendezvénysorozatába is. Schmidt Mária történész professzor, a Terror Háza főigazgatója a bemutató apropóján így méltatta az alkotást:
Stefka István filmje Szamuely életútján keresztül eleveníti fel a Tanácsköztársaság és a vörös terror történetét. A film műfaját tekintve egyszerre játék- és dokumentumfilm. Szamuely életét és a 133 napos rémuralom alatti tevékenységét színészi játék keretében ismerheti meg a közönség, míg a Tanácsköztársaság eseménytörténetét történészi narráció vázolja fel. A két műfaj ötvözése tökéletesen kiegészíti egymást, így a filmben bemutatott Szamuely karaktere nemcsak az érzelmekre hat, de a néző a narratív részeken keresztül megismerheti a diktatúra történetét is
– méltatta a PestiSrácok.hu-t korábban kiadó GerillaPresS Kft. produkcióját. Schmidt Mária a pódiumbeszélgetésen egyébként kijelentette, hogy csak egyetlen kritikai észrevétele van a filmmel kapcsolatban, mégpedig, hogy miért nem készült belőle másfél órás mozifilm? Stefka István erre jelezte, hogy így is csak nagy nehézségek árán, a Média Mecenatúra és az Emberi Erőforrások Minisztériuma csekély támogatásaiból sikerült összeszedni a tévéfilm költségeit.
A KOMMUNISTÁK MINDIG LOPNAK
A tudósítás szerzője, Balogh Gábor történész így folytatta:
A film rávilágít a kommunista elit történetének egy kevésbé ismert, szándékosan elhallgatott jellemzőjére, a harácsolásra is. 1945 után a visszatérő kommunista diktatúra idején minden eszközzel igyekeztek eltüntetni a nyomait a Kun Béla és elvtársai által végrehajtatott rablásoknak, amelynek keretében valuták, drága ékszerek, arany és más értékek váltak a „puritán” kommunisták politikájának célpontjává. A terrorlegények, így a Szamuely-féle Lenin-fiúk segítségével összelopott értékekkel aztán a diktatúra bukását követően együtt távoztak a kommunista vezetők Bécsbe, majd a Szovjetunióba.
A vetítést követő beszélgetésen Békés Márton kérdésére Schmidt Mária történész, főigazgató kiemelte:
a Tanácsköztársaság volt az 1945 utáni kommunista diktatúra eredetmítosza, így a második világháború utáni kommunista történetírás gondosan megtisztította a 133 napos rémuralom történetét az ártatlanok tömeges legyilkolására és a rablásra való nyomoktól; erről a rendszerváltoztatásig beszélni sem lehetett.
Stefka István, a film ötletgazdája és kreatív producere elmondta, hogy azért is döntöttek a film elkészítése mellett, mert tarthatatlan volt az az állapot, hogy évtizedekkel a diktatúra bukását követően még mindig nem készült feltáró jellegű film a Tanácsköztársaság történetéről.
A vörös terror bevezetésének 103. évfordulójára elindítottuk A halál népbiztosa internetes oldalát is, ahol a teljes filmen kívül megtalálható számos, a vörös terrorhoz kapcsolódó riport, cikk, archív anyag, werkfotó és videó, illetve sok érdekesség! Keresse fel ahalalnepbiztosa.hu oldalunkat!
PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS