A Dunakeszi temetőben helyezték végső nyugalomra az 1956-os szabadságharcost, Wittner Máriát, aki 86 éves korában hunyt el. A gyászszertartást Kozma Imre atya tartotta, aki elmondta, hogy a legendás hős életműve mind nemzetünk, mind az egyetemes kultúrának hatalmas java, és köszönetét fejezte ki neki azokért a hőstettekért, amelyeket egész fiatal korától haláláig vívott a magyarokért. Wittner Mária az önfeláldozó, félelmet nem ismerő szabadságszeretetnek az egyik legtisztább jelképe, aki egyszerre volt hőse 1956-nak, és egyszerre volt áldozata a magyar szabadságharcot és forradalmat követő kommunista terrornak – fogalmazott Németh Szilárd kormánybiztos, aki a család és a barátok nevében búcsúztatta a szabadságharcost.
Wittner Mária temetésén – akire mint 1956-os legendás hősre emlékszünk – részt vett több közjogi méltóság is, köztük Novák Katalin köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László házelnök. A gyásszertartást Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke tartotta.
Kedves Mária, te már megérkeztél Isten elé, bizalommal fordulhatsz hozzá, tudhatod, hogy irgalma nem mehet az igazság rovására; bünteti a bűnt, mert igazságnak kell lenni és irgalmaz a bűnösnek, mert ő a szeretet. Az ember halálos ágyán minden összeér, a bűn és megbocsátás ölelkezik, a közelgő halál és az örök élet érinti egymást
– mondta Kozma atya, majd a szabadságharcos jelleméről beszélt.
Életműve mind nemzetünknek, mind az egyetemes kultúrának hatalmas java. Mindvégig szolgálni akart, az igazságosság emblematikus alakja, egy olyan korban, mikor az élők a holtakra irigykedtek. Mindenki tudomására hozta, mely értékek meghatározók számára. Soha senki előtt nem hallgatta el véleményét, és mindenki tisztában lehetett azzal, hogy mit gondol felőle. Nemcsak szókimondás volt ez, volt benne a próféták halálos elkölcsi bátorságából.
Az atya köszönetét fejezte ki Wittner Máriának, azért a hőstettért, amit a magyarokért vívott fiatal korától egészen haláláig.
Kedves Mária, köszönjük fiatal tavaszi virágzásodat a Magyar Rádióért vívott harcban, a Corvin közi bátor kockáztató helytállásodat, a Vajdahunyad utcai csoport erősítését, szembeszegülésedet a november negyedikén benyomuló szovjet csapatokkal, amikor súlyos sebesülést szenvedtél. Köszönjük megtörhetetlen, fiatal életed őszi virágait, a nagypénteki helytállást, a kihallgatások során halálraítéltként kétszáz napon át tartó síralomházban. A börtönben letöltött 13 évet. Köszönjük börtönből szabadult életed húsvéti üzenetet hordozó öt évtizedét a nemeti egység szent ügyének szolgálatát és 1956 szent örökségének hiteles továbbadását.
Wittner Mária végakaratának megfelelően Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház püspöke is imát mondott a szabadságharcosért:
Mindenekelőtt hálát adni jöttünk ide Wittner Máriáért, megköszönni, hogy megszületett. Megköszönni, hogy aki nem kellett biológiai szüleinek, Te azt nem hagytad el. Hálát adunk a karmelita évekért. S ahelyett, hogy vádolnánk azokat, akik még nehezebbé, kilátástalanná tették nehéz életét, most mégis hálát adunk, hogy ő, aki nem kipárnázott világból jött rátalált az igazság útjára.
A család és a barátok nevében Németh Szilárd kormánybiztos, a Fidesz országgyűlési képviselője mondott beszédében hangsúlyozta:
Wittner Mária az önfeláldozó félelmet nem ismerő szabadságszeretetnek egyik legtisztább jelképe, aki egyszerre volt hőse 1956-nak és egyszerre volt áldozata a magyar szabadságharcot és forradalamat követő kommunista terrornak. Nagyon nehéz, család nélküli gyermekkora volt, de a karmelitáknál erős keresztény hitre, hazaszeretetre és mélyen érző emberségre nevelték. (…) Mária erkölcsi nagyságát mutatja, hogy sohasem gyűlölködött. Nem bosszút akart, hanem igazságot. A kommunistáknak, az árulóknak viszont nem bocsátott meg, csak egyetlen esetben: »ha valakit gyermekével zsaroltak, annak megbocsátottam, tudtam róla, hogy azért vallott ellenem, mert a gyeremeke volt veszélyben«
– idézte Wittner Máriát a politikus, majd emlékeztetett, hogy a szabadságharcosnak két gyermeke született; második gyermekét, Mikut egyedül nevelte, munka után varrással egészítette ki fizetését. Miku elmondta:
ami a legfontosabb, ami nem mérhető fel anyagi javakkal, hogy nagyon boldog gyermekkort teremtettél nekem. Csíntevéseim, hibáim ellenére önzetlenül szerettél, semmi másért csak azért, mert vagyok.
Németh Szilárd gyászbeszédét Wittner Mária 1989-ben írt versével zárta:
Könnytől csillogó ezernyi szempárt
emelt fő és hatalmas méltóság.
ez hát a Nép,
a kicsiny és mégis oly hatalmas és büszke.
Magyar.
Isten veled, ’56 hőse, drága Marika néni!
A PestiSrácok.hu szerkesztőségének nevében…
Elbúcsúztattuk Wittner Máriát, a Corvin köz hősét, aki a siralomházban, az ávós kínzások során és a csaknem 13 éves börtönbüntetése alatt sem adta fel mély, keresztény hitét, nem tört és nem alkudott meg. Szabadulása után méltósággal viselte az 56-osokra rótt nyomort és megaláztatást. A rendszerváltozás közeledtével sem magával, hanem a többi, mélyszegénységbe taszított harcostársával és a meggyilkoltak emlékének ápolásával, a forradalom és szabadságharc tiszta céljának beteljesítésével foglalkozott. Legendás volt jósága, szeretete és barátsága, amivel sokakat – így a PestiSrácok.hu újságíróit is – megtisztelt.
Búcsúztatásán a miniszterelnök és az államfő is részt vett, a hivatalos szertartás után Wittner Mária még köztünk lévő elítélt- és harcostársaival, közeli barátaival, legmélyebb tisztelőivel egy meghitt beszélgetésen vehettünk részt a dunakeszi Kölcsey Könyvtárban. Itt fogadalmat tettünk arra is, hogy kijárjuk és beteljesítjük Wittner Mária utolsó kezdeményezését, miszerint a budapesti Gyűjtőfogházban, ahol egy ideig Mária Mindszenty Józseffel együtt raboskodott, a hercegprímás cellájából börtönkápolna alakíttassék ki.
Wittner Mária a nyári átalakulások folyamán többször kiállt a PestiSrácok és a Pesti TV szerkesztősége mellett, korábban a 1956-os Pesti Srác kicsinyített szobrával és emlékplakettel tüntetetett ki többünket (a Corvin közi szabadságharcosok nevében). Varga János, Cey-Bert Róbert és Trencsényi László forradalmár-társaival pedig előrebocsáotta: a PestiSrácok.hu név soha nem kerülhet idegenek kezére. Mást nem is ígérhetünk, minthogy méltóak maradunk Wittner Mária barátságához, hitét, hazaszeretetét és kiállását követendő példának tekintjük, emlékét ápoljuk, küldetését beteljesítjük. Éppen ezét várjuk minden Tisztelt Olvasónkat november 4-én, este hat órára a fővárosi Bem tér 56-os emlékművéhez, ahol a Halhatatlanok, a brutális szovjet túlerővel szembeszálló szabadságharcosaink előtt tisztelgünk! (Huth Gergely)
Wittner Mária búcsúztatását a Médiaklikk oldalán, ITT nézheti meg felvételről!
Fotók: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS