A hírt maga Szergej Sojgu védelmi miniszter jelentette be. Oroszország ukrajnai parancsnoka, Szergej Szurovikin tábornok azt nyilatkozta: azért kell elhagyniuk a várost, mert nem tudják tovább ellátni a csapataikat a területen. Herszon még márciusban esett el az oroszok más frontokhoz képest sikeres előrenyomulását követően. A stratégiai fontosságú város bevételével az orosz csapatok súlyos fenyegetésnek tették ki az ukrán logisztikai útvonalakat, nehéz helyzetbe hozva ezzel a keleten harcoló egységeiket. A kivonulás hírére Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője felvetette a béketárgyalások lehetőségét. Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő szerint a jelenlegi helyzetben talán egy fokkal közelebb kerülhetett a béke lehetősége.
A visszavonulásról szóló döntés értelmében az orosz erők nemcsak Herszon városát adják fel, hanem teljesen kivonulnak a Dnyeper folyó nyugati partján fekvő régióból és várhatóan a Dnyeper folyó mentén húzódó gátvonalnál szervezik újra erőiket. Az oroszok vereségének jelentősségét növeli, hogy Herszon az egyetlen olyan regionális főváros, amelyet a februárban kezdődött invázió óta sikerült elfoglalnia Oroszországnak.
A kivonulást nem sokkal azután jelentették be, hogy az orosz média közölte: Herszon oroszok által kijelölt kormányzóhelyettese, Kirill Sztremouszov autóbalesetben életét vesztette. A politikust – akit az Ukrán Biztonsági Szolgálat hazaárulás miatt körözött – Herszon elfoglalásának egyik fő támogatójaként tartották számon.
Korábban úgy tűnt, az oroszok megállíthatják az ukrán offenzívát a város előtt; Moszkvában pár napja még azt közölték, hogy nemrég bevonultatott katonákkal erősítik meg a herszoni frontot. Az ukrán ellentámadás megállítása azért is kiemelten fontos az orosz erők számára, mert katonai szakértők Herszont a Krím-félsziget kapujának tartják.
Oroszország tárgyalóasztalhoz ülne – Kész a békeajánlat is?
Oroszország készen áll a tárgyalásokra Ukrajnával, tekintettel a jelenlegi realitásokra
– jelentette ki Marija Zaharova. Az orosz külügyminisztérium szóvivője egyúttal megvádolta az Egyesült Államokat, hogy nyomást gyakorolt Moszkvára, és részt vett az ukrajnai háborúban.
Egy forrásom szerint a hír, hogy egy olyan békeajánlat van, ami alapján lehet megegyezés, valós
– írta közösségi oldalán Demkó Attila.
Ez a Donbasz és Krím, cserébe Zaporizzsjáért és Herszon megyéért, azaz Ukrajna területi veszteséget fogad el, de Oroszország lemond a szárazföldi összeköttetésről a Krímig
– részletezte a szakértő.
Az ukránok még nem látják a jelét az oroszok kivonulásának
Ukrajna semmi jelét nem látja annak, hogy Oroszország harc nélkül kivonulna Herszon városából – jelentette ki Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója szerdán a Twitteren.
Az atv.hu által idézett tisztségviselő szavai szerint az orosz csapatok jelentős része a városban maradt, ezenfelül további tartalékokat vonnak be a régióba. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna a saját hírszerzésének hisz, nem a “hangszerelt” orosz nyilatkozatoknak.
Jaroszlav Janusevics, Herszon megyei kormányzó arra szólította fel a régió lakosait, hogy ne hozzanak nyilvánosságra információkat az ukrán fegyveres erők műveleteiről.
“Felszólítom Herszon megye lakóit és mindenkit, aki bármilyen információval rendelkezik a déli front eseményeiről, hogy kövesse az információs csendet. Ez nagyon fontos közös győzelmünk érdekében. Ne essen idő előtt eufóriába senki se! Bármit is mondjanak az oroszok, csak a hivatalos információforrásokban bízzanak”
– hangsúlyozta a kormányzó.
Szergej Szurovikin, az Ukrajnában harcoló orosz erők parancsnoka a nap folyamán bejelentette az orosz csapatok visszavonását Herszon megyében a Dnyeper (Dnyipro) folyó bal partjára, hozzátéve, hogy “a kivonulási manővert a közeljövőben hajtják végre”.
Forrás: MTI, Guardia, Kyiv independent, TASZSZ, Demkó Attila Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS