A jövő évben 21, az utána következő években pedig 25 és 29 százalékos emelés következhet – jelentette ki Rétvári Bence a Belügyminisztériumban, a szülőket képviselő szervezetek vezetőivel közösen tartott sajtótájékoztatón. A miniszterhelyettes szerint a kormány elkötelezett a pedagógusok béremelése mellett; már a tüntetéseket megelőzően is ez volt az álláspont, ezt pedig a költségvetésbe is belefoglalták.
A 770 ezer forintot is elérheti a tanárok fizetése a jövőben, ennek első lépcsőjeként jövőre 21 százalékos béremelésre számíthatnak a pedagógusok. Az ezt követő két évben további két lépcsőben emelik a tanárok fizetését, amelynek köszönhetően az idei bázishoz viszonyítva nagyságrendileg 75 százalékkal emelkedhetnek a pedagógusbérek. Rétvári továbbá megjegyezte: a sztrájkbizottsággal és a tüntetők képviselőivel is folyamatosak az egyeztetések a tanárok egyéb követelései kapcsán.
A PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva a miniszterhelyettes azt is elmondta: a béremelés az EU-val való megállapodás függvénye, ebben történt nagy előrelépés a tegnapi megállapodás során. Hozzátette: az uniós szervek szerint is az egyik legnagyobb szabású tervezet a pedagógusok béremeléséről szóló javaslat. Ismertette továbbá, hogy a kormány maga is hozzájárul a tanárok anyagi megbecsüléséhez, erre pedig 80 milliárd forintot különítettek el a jövő évi költségvetésben. Rétvári Bence elmondta: a szakmai szervezetek mellett a szülőkkel is egyeztet a kormány; a megbeszélések fókuszában a tanárok helyzete, a diákok leterheltsége és az oktatás áll.
Kardosné Gyurkó Katalin, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnöke elmondta: a kormánnyal való egyeztetés során kérték, hogy a tanárok bérrendezése során a kor helyett a teljesítmény legyen a kiemelt tényező, hiszen a kezdő pedagógusok fizetéséből jelenleg nagyon nehéz családot alapítani. Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet vezetője az oktatásról szóló konzultáció kitöltésére biztatott. A társadalmi egyeztetés keretei közt a Belügyminisztérium minden magyar diák szüleit megkérdezi többek között a leckeírásra fordított időről, az iskolai értékelésről, magánórákról, az osztályon belüli magatartási problémákról, az iskolai művészeti és sportolási lehetőségekről, tanórán kívüli programokról.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS