A németek megint elszámolták: bár már így is több terminált építettek, mint amennyire Európának szüksége lenne az Amerikából érkező LNG-szállítmányok fogadására, ők nem állnak le, hanem építik őket tovább. Semmi baj, legalább jó sokba kerül a kísérlet.
Egy új tanulmány szerint a terminálkapacitás 2030-ra messze meghaladja a cseppfolyósított földgáz iránti keresletet. Az orosz földgázszállítás leállítása után Németországban például egyetlen LNG befogadására alkalmas terminál sem volt. Az első, úszó terminált rohammunkában, kétszáz nap alatt építették meg, holott korábban éveket vett igénybe a kivitelezés – emlékeztet az Index. A németek azonban kiadták a parancsot: terminálokat kell építeni, a terminálok pedig rohamosan épülni is kezdtek, arra viszont senki nem adott parancsot, hogy be lehet fejezni, a terminálok tehát tovább épülnek. Egyes piaci elemzők szerint az európai országok azt kockáztatják, hogy hatalmas összegeket fecsérelnek el olyan gázimport-infrastruktúrára, amelyre nem lesz szükségük.
Az európai országok valószínűleg jócskán túllőttek a célon, mivel a jelenleg tervezett importkapacitás messze meghaladja a LNG iránti igényt 2030-ban
– írta az energiagazdálkodási intézet, az IEEFA most közzétett elemzésében. Ha elkészül az összes tervezett terminál, akkor a fogadási kapacitás mértéke – az európai gázpiachoz szorosan kötődő Egyesült Királyságot, Norvégiát és Törökországot is beleértve – meghaladhatja a 400 milliárd köbmétert. Az EU egészére kiterjedő gázkereslet azonban már most is csökken. Az előrejelzések szerint a megújuló energiaforrások egyre nagyobb arányt képviselnek majd az európai energiaellátásban. A tényleges LNG-kereslet 2030-ban 150 milliárd köbméter körül várható az IEEFA előrejelzése szerint. Ez 250 milliárd köbméter kihasználatlan LNG-importkapacitást jelent. A mennyiség a teljes európai gázszükséglet több mint fele, amely 2021-ben 413 milliárd köbmétert tett ki.
A terminálok Európa-szerte kihasználatlanul állnának, és „meg nem térülő eszközökké” válhatnának. Ez a világ legköltségesebb és legfeleslegesebb beruházása
– idézte a Politico az IEEFA energetikai elemzőjét, a tanulmány szerzőjét, aki szerint Európának meg kellene fontolnia néhány tervezett projekt leállítását.
Forrás: Index; Fotó: MTI/EPA/DDP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS