Michel Claise, az Európai Parlament korrupciós nyomozását vezető belga bíró hétfőn bejelentette, hogy az összeférhetetlenség gyanúja miatt kilép a Katar-gate ügy néven folyó korrupciós nyomozásból – erősítette meg hétfőn a belga ügyészség. A bíró kilépését az ügyben érintett Marc Tarabella jogi csapata érte el, akik kiderítették, hogy Claise fia, a Katar-gate egyik vádiratban szereplő, de még meg nem gyanúsított, szintén belga EP-képviselőnő fiával üzemeltet egy legálisan marihuánát értékesítő céget. A bíró lemondásával a nyomozás csúszhat vagy akár dugába is dőlhet.
Elővigyázatossági intézkedésként, és annak érdekében, hogy az igazságszolgáltatás nyugodtan végezhesse munkáját, és fenntartsa a szükséges elkülönítést a magán- és a családi élet, valamint a szakmai felelősség között, Michel Claise nyomozási bíró arról tájékoztatott bennünket, hogy ma este úgy döntött, hogy lemond a posztjáról
– áll a közleményben.
Tarabella áll a háttérben
Claise lemondását azután nyújtotta be hétfőn, hogy Maxim Töller, Marc Tarabella európai parlamenti képviselő ügyvédje visszautasítási kérelmet nyújtott be, mert szerinte a bíró elfogult az ügy kezdete óta Maria Arena EP-képviselőhöz fűződő kapcsolatai miatt. Arena fia, Ugo Lemaire és Michel Claise fia, Nicolas Claise ugyanis évek óta közösen üzemeltetnek egy céget, ami legális marihuána kereskedelemmel foglalkozik. Arena nem szerepel a Katar-gate vádiratában, és az ügyészek sem hallgatták ki.
Tarabella viszont – aki a Katar-gate egyik fő gyanúsítottja – már a kezdetektől fogást próbált találni a bírón és következetesen állította, hogy ő ártatlan. A baloldali politikus egyébként már bizonyos feltételek mellett elhagyhatja a házi őrizetet.
Maria Arena egy másik gyanúsítottal áll jó kapcsolatban
A belga képviselőnő közeli munkatársa volt a főgyanúsított Pier Antonio Panzerinek, egy korábbi EP-képviselőnek, aki elismerte bűnösségét egy vádalkuban. Arena „szakmai barátságnak” minősítette kapcsolatukat, Panzeri pedig ragaszkodott az ártatlanságához.
Panzeri azzal vádolta Tarabellát, hogy bizonyos pozíciókat foglalt el az Európai Parlamentben, hogy előnyben részesítsen egy harmadik országot, becslések szerint 120-140 ezer euró készpénzért cserébe. A Katar-gate nyomozás más gyanúsítottjai állítólag készpénzt fogadtak el Katarból és Marokkóból, hogy kedvező pozíciókat szerezzenek a parlamentben.
A Politico kereste az ügyben Michel Claise-t és a Maria Arena-t is, de egyelőre nem válaszoltak a megkeresésre. A lapnak azonban Eric Van Duyse, a belga ügyészség szóvivője megerősítette, hogy az ügyben már érintett Aurélie Dejaiffe nyomozati bíró veszi át a vezetést.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a színdarab, amit az ügy körül láthatunk azért is érdekes, mert közelegnek az EP-választások, viszont Claise lemondása késleltetheti vagy akár fenyegetheti is az ügyet, amennyiben összeférhetetlenség merül fel.
Forrás, fotó: Politico
Facebook
Twitter
YouTube
RSS