A szenvedélybetegségek hallatán a legtöbb embernek az alkohol, a cigaretta, a kábítószer és a szerencsejáték ugrik be, de ma már a paletta bővült. Ennek ellenére az alkohol jelenti az egyik legnagyobb problémát. Nem véletlen, hogy a Magyar Egészségügyi Társaság (MET) a nemzetromboló szenvedélybetegségek elleni átfogó, a jelenleginél hatékonyabb nemzetstratégia kialakítását javasolja, melynek végrehajtását Nemzeti addikció ellenes szakmaközi operatív bizottság (NAESZO) irányítaná és ellenőrizné. Felhívták a figyelmet arra, hogy a mindenkori kormányok adósak az alkoholpolitikával, amit pótolni kell.
A szervezet közleményében kifejti, hogy
a MET a szenvedélybetegségekkel kapcsolatban hiányolja, hogy a régen megszületett és előtérben álló drogpolitika, valamint a jó néhány évvel ezelőtt megszületett, nemzeti jelzővel ellátott, a dohányzás visszaszorítását célzó stratégia mellett nem jött létre Pl. “nemzeti alkoholpolitika”. Nem beszélve azokról az újabb keletű, a személyiséget gúzsba kötő egyéb viselkedési függőségekről (játék, internet, okostelefon, közösségi oldalak stb.) amelyek ugyancsak a szenvedélybetegség kategóriába tartoznak!
A társaság a mindenkori kormányt elsősorban az alkoholpolitika terén látja adósnak. Felhívták a figyelmet, hogy a WHO, az EU és az USA is évtizedek óta külön alkoholpolitikában gondolkodik. Kiemelték, hogy
Magyarországon hosszú ideje az alkohol és dohányzás jelentik a legnagyobb terhet a lakosságra és az egészségügyi rendszerre nézve, és sajnos az eddigi beavatkozások nem hozták meg a kívánt eredményt.
A szenvedélybetegségek elleni átfogó nemzeti program összefogná a ma még külön-külön zajló erőfeszítéseket a dohányzás, alkohol, drog, játékfüggőség vonatkozásában. Sokkal nagyobb hangsúlyt kellene ebben helyezni a primer megelőzésre, a gyermekek és fiatalok belső lelki, mentális megerősítésére a “kísértésekkel” szemben. Ez természetesen összefügg a világnézeti neveléssel, a “kísértés” és a “bűn” fogalmának mai újraértelmezésével, ami az egyén számára a leghatásosabb védelmet jelenti -fogalmaztak a közleményben.
Külön államtitkár felügyelné a területet
A MET javasolja, hogy a szakmaközi operatív bizottság munkáját, a belügyminisztériumon belül külön államtitkár felügyelje a feladatnak megfelelő összegű pénzügyi háttérrel. Ugyanakkor egyetértenek azzal, hogy a már most szenvedélybetegként élők segítése – és itt az alkoholisták tömegének prioritása van- az egyik legsürgetőbb feladat, de hosszabb távon egyértelmű, hogy a nemzeti egészség megőrzési programok mellett a szenvedélybetegségek össztársadalmi prevenciójára is folyamatosan nagy figyelmet és támogatást kellene fordítani, mivel ennek nemzetvédő hatásai csak évek múlva várhatók, a kezdeti sikereket már mutató családvédelmi intézkedésekhez hasonlóan.
Forrás: MTI, fotó: dw.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS