Ember legyen a talpán, aki az év végére időzített utolsó nagy interjút/vitát össze tudja foglalni Gulyás Márton politikai aktivista, baloldali médiaszemélyiség, és a PestiSrácok.hu szerkesztőségét képviselő Huth Gergely főszerkesztő között. Pláne annak megállapítását, amit ilyenkor leginkább mérlegelni szoktak a nézők, hogy ki is győzött. A heves hangvételű beszélgetésből, melyet Varga Ádám kollégánk vezetett, szemezgetni, kiragadni persze lehet, csak nem érdemes, és talán a korrektségünket számon kérő Gulyás Mártonnal szemben sem ildomos.
Boomerek vagyunk, de tudjuk, ki az igazi influenszer
Ezért inkább azt az alapvető kérdést pedzegetnénk meg e helyütt, amely körül tulajdonképpen az egész beszélgetés folyt: influenszer-e Gulyás Márton? Influenszer-e a szó hagyományos értelmében, azaz milyen valóságos hatása is van működésének a közéletre, a közbeszédre és nem utolsósorban az ellenzéki cselekvésre. A kérdés megválaszolása már csak előismereteink miatt is nehézkes, hiszen Gulyás Márton jelenleg (jelenlegi szerepében?) egy médiaszemélyiség, akinek minden baloldalisága ellenére olyan nagy sztorikat köszönhet a jobboldal, mint például Márki-Zay Péter és a tiltott pártfinanszírozások ügye.
Nem mellesleg Gulyás Márton végtelenül dörzsölt vitapartner, aki előszeretettel él a pontosság számonkérésével személyével és tetteivel kapcsolatban (habár ezt fegyvert Varga Ádám többször is sikeresen visszafordította), ez a pontosság ugyanakkor esetében a tények olyan dekonstruálását jelenti, amely könnyen szétzilálja a teljes képet. Azt a sejtést a személyével kapcsolatban, amelyet éppen személye és működése támaszt. Hogy éljünk egy, a beszélgetésben is előkerülő gyakorlati példával: miközben a CEU-tüntetések idején rendszeressé válik a Fidesz-székház ostroma, Gulyás Márton kiképzéseket tart arról, hogyan lehet kimaxolni a „polgári engedetlenséget”, sőt, munkatábort ajánl politikai ellenfeleinek, ő ma mégis az erőszakmentesség legfőbb hirdetője, ahogy magáról állítja.
Sorok közt olvasni jobboldali hagyomány
A lényeg is éppen ez, hogy miközben évtizedes tevékenységének minden állomása joggal csiklandozza az összefüggéseket kereső újságíró bajuszát, Gulyás Márton mégis szinte megfoghatatlan – a szappanozott hal, ahogy Varga Ádám is jellemezte az interjú/vita után. Az a szereplő, aki szinte ott sincs, mégis a legalkalmasabb irányító személyiség képét mutatja, és úgy is tisztelik a baloldalon. Talán ebben a legtehetségesebb befolyásoló, a személyes hitelesség képére végtelenül igényes influenszer. Huth Gergely is, aki tulajdonképpen viszontinterjúra invitálta Gulyás Mártont a szerkesztőségünkbe, kérdéseivel is ezt próbálta felderíteni. Bár maga Gulyás Márton igyekezett negligálni a felé irányuló „feltételezéseket”, valahol mégis ez az oknyomozó újságíró attitűdje: megfogalmazni a gyanút Gulyás valódi szerepével összefüggésben, amelyet a baloldali aktivista igyekezett is lerázni magáról. De nézzük is ezeket a gyanút keltő körülményeket, amelyek bizonyos következtetésekre ragadtatják a hangsúlyozottan egységnyi – és nemcsak a jobboldali – újságírót, normális esetben:
- Puszta véletlen-e csupán, hogy Gulyás Márton krétakörös indulásának idején ugyanannak a Norvég alapból finanszírozott csoportnak, „civil hálózatnak” a tagja, amely erősen köthető Bajnai Gordon politikai támogatói köréhez, és forrásokat is onnan merít közéleti tevékenységéhez?
- Puszta véletlen-e, hogy közéleti tevékenységének egy újabb, nevezzük aktívabb, aktivista szakaszában egyszerre fordul a radikálisabb performanszokhoz, majd a hatósági intézkedések kivédéséről tart képzéseket?
- Puszta véletlen-e, hogy financiális tekintetben folyamatosan külföldi forrásokból aktivitáskodik, és ő nyeri el sikerrel az amerikai ideológiai térhódításra szánt CIA-forrásokat és továbbképzést?
Segítünk az öndefiniálásban
De legyünk igazságosak: Gulyás Márton mindezen gyanúkat eltartott kisujjával tolja el magától. Nem állítja be magát objektívnek, hiszen bevallott politikai szándékai vannak, ugyanakkor vallja, hogy az objektív szempontoknak meg kell felelni bármilyen közéleti téma feldolgozása kapcsán. Magától adott természetességgel ítéli el általánosságban a közösségi portálok cenzúráját (még ha épp portálunkkal, vagy általánosságban a jobboldali portálokkal és személyekkel szemben nem is). Kifejezetten nem emeli magát az ellenzéki vezérürük magaslatára, kiemelve, hogy személyének tevékenységében sosem érhető tetten, hogy bárkit is támogatna, hiszen a szemében a közbeszéd formálása előbbre való, és csak mellékes körülmény, hogy mindig e személyek egy jól behatárolható, és külföldről támogatott köre körül sertepertél. És való igaz az is, hogy a hazai baloldal és az összellenzék számára kényelmetlen kérdéseket is megfogalmaz, bár ezeknek valódi tétjük nincs.
Ki tehát akkor Gulyás Márton? Vagy inkább melyik a valódi Gulyás “Marxi” (ahogyan a jobboldali térfélen becézik)? Független entitás, vagy hasznos háttérember, azaz, ahogy már az elején is megfogalmaztuk: egy hidegvérű, rátermett baloldali influenszer?
Hát, ilyesmi kérdések tolulnak az interjú/vita kapcsán az ember fejébe, majd mindenki kibogozza magának. Ami lényeges: talán erről még megért volna egy kérdést az egész beszélgetés, hogy az idősebb generáció jóval érzékenyebb a sorok között való olvasásra. Erre egyébként a Gulyás Márton eszmei hátterét képviselő, természetesen hibásan megvalósult kommunista propaganda tanította meg a magyar embert. Ez az az ősrutin, ami a jobboldali újságírókat még mindig segíti az összefüggésekre való rákérdezésben. Ezek az összefüggések a demokratikus átmenetet követően is léteznek, csak Nyugaton, Európában már nem tehetőek fel. Például a kapcsolat a migráció és a terrorizmus, az európai értékvesztés és a növekvő antiszemitizmus közt. Gulyás Márton talán arra játszik, hogy kellő idő elteltével nem PC kérdéseket, összefüggéseket majd nem fogalmazunk meg. Az pedig az újságírás halála lesz. Egyúttal a közélet és a kulturális önvédelem halála is. Ebben a szellemben érdemes végignézni ezt a vitát, nem elvitatva a sorok között olvasás nyomán megszülető következtetés jogosságát. És hogy legalább erről kérdezni lehessen. Hát így nézzük ezt az interjút, amíg még lehet. És különben tisztelve azt is, hogy Gulyás Márton eljött hozzánk, végigülte a majd másfél órát, még ha bele is ivott Varga Ádám vizébe.
A Partitzán YouTube-stúdióban lezajlott első beszélgetés ITT nézhető vissza!
Íme, a teljes verzió!
Mindenre elszánt nézőink ide kattintva pedig megnézhetik, vagy letölthetik a PestiSrácok.hu stúdiójában lezajlott vita teljes, 1 óra 45 perces felvételét!
Vezetőkép: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS