Négy nappal a Fenyő-gyilkosság 26. évfordulója előtt, jövő héten csütörtökön hirdet ítéletet Póta Péter bíró a ’90-es évek politikával is keresztül-kasul átszőtt, legnagyobb nyilvánosságot kapott emberölése ügyében. Csütörtökön megtudjuk, hogy a Fővárosi Törvényszéken bizonyítottnak találták-e a vádakat. Az ügyészség szerint Gyárfás Tamás előbb Tasnádi Pétert bízta meg Fenyő János megöletésével, majd Portik Tamást. A vádhatóság szerint Portik Jozef Roháčcsal meg is ölette Gyárfás gazdasági ellenfelét. A per során a bíróság 56 tanút hallhatott meg; egyikük sem támasztotta alá Gyárfás Tamás bűnösségét. Portik Tamás perújítása azonban tele van terhelő tanúkkal.
Portik Tamás másfél napon át „utolsó szó jogán” elmondott, több tízezer szavával befejeződött ma a Fővárosi Törvényszéken a Fenyő János meggyilkoltatása vádjával zajló büntetőper, illetve perújítási eljárás. Már csak az ítélet van hátra, amit kitűzés szerint jövő héten csütörtökön ismertet Póta Péter bíró. Mielőtt szót ejtenénk a Fenyő-gyilkosság miatt zajló mai tárgyalás történéseiről, benne arról, hogy az utolsóként beszélő Portik Tamás szinte könyörgőre fogta, hogy a bíró mentse fel a vádak alól, nézzük az előzményeket.
Az erős baloldali politikai támogatással bíró Fenyő Jánost 1998. február 11-én Budapesten a Margit körút–Margit utca sarkánál, a Mercedese volánja mögött lőtte agyon mini géppisztollyal – a jogerős ítélet szerint – Jozef Roháč. A szlovák maffia bérgyilkosa ezért és az Aranykéz utcai, négy áldozatot követelő robbantás miatt életfogytiglani fegyházat kapott 2016-ban. (A két gyilkosság ügyét együtt tárgyalták.) Akkor a Fenyő-gyilkosság ügyrészben nem volt megbízó megnevezve. Portik az Aranykéz utcai ügyrészben szerepelt megbízóként. Ebben megállapították a bűnösségét és 13 év fegyházat kapott az egyik áldozat, Boros Tamás meggyilkoltatása miatt. Az indokolás szerint, amikor a megbízást adta Roháčnak, nem tudta, hogy ő robbantani fog, nem törődve azzal, hogy ártatlanok is meghalhatnak.
Megzsarolják a Fenyő-gyilkossággal Gyárfás Tamást, aki késve tesz feljelentést
Gyárfás Tamás budai villájába 2017. szeptember 17-én csöngetett be egy alvilági ember, aki egy iratot adott át neki, amivel megpróbálta megzsarolni. A levél egy Portik Tamás által készített hangfelvétel leirata volt. A sportvezető a leirat elolvasása után azt mondta a küldöncnek, ha akarja, vigye be a rendőrségre a levelet. Erre a férfi annyit mondott, hogy újra jelentkezni fognak, és elutasítás esetén „tragédia lesz”. A sportvezető nem rohant a rendőrségre. Mint később mondta, tartott attól, hogy feljelentést tegyen, nem bízott a rendőrökben sem, és félt a zsarolóitól. Végül a feljelentést csak november 17-én tette meg, amikor a leirat alapjául szolgáló hangfelvételt is bedobták a levelesládájába.
Még 2017. december elején egy német állampolgár nevében ismét megzsarolták Gyárfást, ezúttal az ügyvédjéhez érkezett az „ajánlat”. Az újabb zsarolás nyomán indított vizsgálat során házkutatásokat tartottak a rendőrök, majd az ország nyolc különböző helyszínéről előkerült összesen harminckét papírzsáknyi hanghordozó: floppyk, kazetták, pendrive-ok. A legalább húsz éven át rögzített hanganyagokat Portik Tamás vehette fel. A több száz órányi felvételből kiemelkedtek a Farkasréti temetőben találtak, amelyek kiváló minőségű és vágatlan felvételek, és egytől egyig a Portik Tamás és Gyárfás Tamás között az évek során lezajlott beszélgetéseket őrizték meg.
Két gyanúsítás, egy gyilkosság – így került Portik és Gyárfás egy térfélre
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozói 2018. április 17-én a kora délutáni órákban Budapesten elfogták, majd előállították Gyárfás Tamást, akit gyanúsítotti kihallgatását követően bűnügyi őrizetbe vettek. Az NNI Gyárfás Tamást – hasonlóan az ugyanebben az ügyben 2018. március 22-én gyanúsítottként kihallgatott Portik Tamáshoz – emberölésre való felbujtással gyanúsítja. Ebből aztán vád is lett.
A Fővárosi Főügyészség vádirata szerint Gyárfás Tamás előbb Tasnádi Péter bízta meg Fenyő János meggyilkoltatásával. Tasnádi elvállalta, ám nem hajtotta végre, ezért – így a vád – Gyárfás Portik Tamást bízta meg üzleti ellenfele likvidálásával. Portik Jozef Roháčcsal meg is ölette Fenyőt 1998. február 11-én.
Fenyő-gyilkosság: büntetőper Gyárfás ellen, perújítás Portik esetében
Előkészítő üléssel kezdődött 2019. november 12-én a Fővárosi Törvényszéken Gyárfás Tamás büntetőpere, amihez csatolták Portik Tamás perújítási eljárását. Az eljárás során a bíróság 56 tanút hallgatott meg, ám egyikük sem támasztotta alá, hogy Gyárfás Tamás megbízta volna Fenyő megöletésével Tasnádi Pétert és Portik Tamást. Az is kiderült, hogy Tasnádi megbízását egyedül Tasnádi állítja, az összes erről beszélő tanú azt mondta: magától Tasnáditól hallott a megbízásról. A vádhatóság bizonyítékát Gyárfás védője, Zamecsnik Péter egytől-egyig okiratokkal, tanúkkal cáfolta.
Portik esetében perújításról van szó: az Aranykéz utca–Fenyő-gyilkosság összevont ügyeiből a Fenyő-gyilkossági ügyrész újratárgyalásáról.
A perújítás egy jogorvoslati lehetőség abban az esetben, ha a bíróság jogerős ítéletével elbírált bűncselekménnyel kapcsolatosan olyan új bizonyíték kerül elő, amely a terhelt felmentését, illetve bűnösségének megállapítását, esetleg lényegesen enyhébb – más esetben lényegesen súlyosabb – büntetését valószínűsíti.
A vádat képviselő ügyésznő 2023. július 11-én a vádbeszédében életfogytiglanig tartó börtönbüntetést kért Portik Tamásra, míg Gyárfás Tamásra 12 évnél hosszabb fegyházbüntetést kért. (Az előkészítő ülésen Gyárfásra teljes körű beismerés és a tárgyalásról való lemondás esetén 12 év fegyházat kért a vádhatóság.) Az ügyésznő bizonyítottnak találta a vádakat, amit Zamecsnik Péter három napon keresztül mintegy 400 oldalas perbeszédében tételesen cáfolt. Ezután Portik védője következett volna; már az ítélet időpontja is ki volt tűzve 2023. november 14-re, ám Portik sorra váltotta le megbízott ügyvédeit, illetve veszett össze kirendelt védőivel, lehetetlenné téve a közös munkát.
Portik időhúzása ellenére véget ért a per, megszülethet az ítélet
E héten kedden Portik fia verbális agresszióval támadta le a bírót a törvényszék folyosóján, ami aztán hivatalos személy elleni erőszak megalapozott gyanújává fajult. Ifjabb Portik ugyanis kávéval arcon öntötte Póta Pétert, a PS bűnügyi tudósítója akadályozta meg az eset folytatását.
A vádhatóság képviselője a tárgyalóteremben már úgy értékelte a történteket, hogy az beleillik Portik Tamás visszaélésszerű időhúzásába. A fiú ellen nyomozást kezdő Központi Nyomozó Főügyészség megfogalmazta ugyanezt. Miután Portik a bíróság által kirendelt védőnek nem tudta/nem akarta elmondani a védőbeszédét, Gyárfás Tamás szólhatott az utolsó szó jogán, felmentését kérve. Szerdán pedig Portik kezdte el több tízezer szavas, utolsó szó jogán elmondandó gondolatainak ismertetését, amit ma mintegy – a tegnap megígért 2 óra helyett – 4 órán belül be is fejezett. Póta Péter bíró ma már-már buddhai nyugalommal hallgatta az egyébként össze-vissza csapongó monológot, és csak akkor szólt közbe, ha Portik valakire sértő kijelentést tett, vagy más ügyeket előhozva elkalandozott a perújítás tárgyától.
Portik szerint koncepciós ügyet kreáltak ellene
Hosszan sorolta Portik ma is, hogy a perújításban ellene valló tanúk miért nem szavahihetőek, miért hazudnak és hogy a rendőrök miként bírták rá a hamis vallomásra. Néhány kijelentés Portik Tamástól:
„Nekem nincsen semmi közöm a Fenyő úr ellen elkövetett bűncselekményhez…”
„2012 óta nem jogszerű a fogvatartásom…”
„A Práter utcával is meg fognak gyanúsítani engem…” (Najji Awad arab pénzváltó felrobbantására utalt ezzel, aminek nincs gyanúsítottja – még.)
„1997 második felében léptem be Amerikába, az amerikai hatóságok igazolták, hogy ott voltam 1998 végéig…” (Ezt többször hangsúlyozta az utolsó szó jogán, mondván: a vádbeli megbízás időszakában nem is volt Magyarországon, hogyan bízhatta meg őt bárki is…)
„Energol-ügyben letartóztatások voltak 1997-ben, miért jött volna Portik haza Amerikából ezt tudva…?” (Portik az olajos bűnözés zászlóshajója, az Energol Rt. egyik igazgatója volt, mint ilyen, körözték, ezért távozott az USA-ba.)
„Odaküldtek rendőrök Princz Gáborhoz és Gyárfás Tamáshoz, hogy mondassam ki velük, közük volt Fenyő halálához. Nem sikerült teljesítenem a megbízást…”
„A hangfelvételek egyértelműen manipuláltak, másolatok, számos helyen érthetetlenek, szakértő szerint is megvágottak…” (A vádhatóság egyik hangsúlyos bizonyítékáról beszél, a temetőben megtalált hanganyagokról.)
„Bizonyítani tudom, hogy végig manipulált volt az eljárás…”
Még valami az állítólagos Tasnádi-megbízásról…
A II. rendű vádlott többször is megpróbálta szóba hozni ma az Aranykéz utcai robbantás–Fenyő-gyilkosság összevont perét, amelyben Cserni János bíró értékelte Tasnádi állítólagos szerepét a Fenyő-ügyben. A bíróságon Cserni János bíró 2016. március 31-én értékelte Tasnádi szerepét a Jozef Roháč ellen hozott ítéletében: „Tasnádi Péter tanú a bíróságon vallotta, hogy megbízást kapott Gyárfás Tamástól Fenyő János likvidálására és elismerte, hogy a díj felét elkérte előre, de állította, hogy valójában nem is volt szándékában a cselekmény véghezvitele… Tekintve, hogy a tanúnak a cselekményben betöltött semmilyen szerepére vonatkozó bizonyíték nem állt rendelkezésre az ügyben, a bíróság vallomásának az ügy megítélése szempontjából jelentőséget tulajdonítani nem tudott. Emiatt pedig nem volt szükség felesége, Marjai Judit és Gyárfás Tamás védelem által indítványozott meghallgatására sem.”
Portiknak régi becsípődése Pintér Sándor személye
Évek óta panaszolja Portik, hogy Pintér Sándor belügyminiszter személyes utasítására zárták őt be és folytatnak ellene sorozatos büntetőeljárásokat. Ma ismételten felemlegette a tárcavezetőt: mint mondta, Pintér Sándor adta ki az utasítást, hogy őellene folyamatosan legyen érvényben valamilyen eljárás. A vádlott az Átlátszónak adott, ám később leállított interjúját is megemlítette, mint az ellene szóló diszkrimináció bizonyítékát. Negyedórával az interjú felvételének kezdete után a bv. intézet munkatársai lekapcsolták a Skype-ot. Vélhetően Portik mondandója megközelíthette a törvényesség határait. Végezetül ismételten elfogultsággal vádolta meg a bíróságot, az eljárást manipuláltnak nevezte, majd újra a leállított interjú körülményeire tért ki.
Engem folyamatosan gátolnak abban, hogy be tudjam bizonyítani az ártatlanságomat. Szerintem az ítélet már előre meg van írva!
– közölte. A leállított interjúval akarja bebizonyítani, hogy a bírósági eljárás ellene nem „normál” eljárás. Mondandója végén már-már könyörgőre fogta, hogy ne ítéljék életfogytiglanira. Hangoztatta, hogy ártatlan, nem követett el bűncselekményt, és ha életfogytiglanra ítélik, szerinte azt bizonyítja, hogy az „felsőbb megrendelésre” történt.
Az ítélet kihirdetésére február 8-án kerül sor a Fővárosi Törvényszéken.
Kiemelt kép: Fenyő János, a VICO Rt. elnök-vezérigazgatójának autója, akit február 11-én délután lelőttek Budapesten, a II. kerületi Margit utcában. MTI Fotó: Mihádák Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS