Az EU Tanácsa jóváhagyta az Ukrajnának szánt gigahitelt – számolt be a 444, ennek kapcsán pedig a lap diadalittasan számolt be arról, hogy „semlegesítették a magyar zsarolási pozíciót az ukrán hitel ügyében”. Vagyis a lap tudni véli nemcsak azt, hogy az EU megszegi saját alapelveit, de külön kiemeli, hogy így már szabad lehet az út hazánk jogtalan megbüntetéséhez. Az ügy pedig annál is érdekesebb lehet, mint azt első olvasatra gondolnánk, az új felállás szerint ugyanis az EU a le nem hívott tagállami keretek erejéig finanszírozná Ukrajnát. Vagyis a tagállamoknak (még) ki nem osztott pénzből.
Ugyan kedden ülésezett az Ecofin, akkor azonban sem az Ukrajna támogatására szánt közös hitelfelvételről, sem a magyar helyreállítási terv jóváhagyásáról nem született megállapodás. Ennek ellenére most a 444 arról számolt be, hogy a magyar állásponttal szembemenve is jóváhagyta a Tanács az Ukrajnának szánt segélyt, ebből kifolyólag pedig a lap azt is tudni véli, hogy Magyarország megbüntetése, vagyis a hazánknak járó uniós források visszatartása előtt is megnyílt az út. Utóbbi különösen meglepő fejlemény lenne Johannes Hahn költségvetési biztos korábbi nyilatkozatának tükrében, aki szerint jó irányba haladnak a tárgyalások.
A 444 által közölt szalagcím már csak azért is megtévesztő lehet, mert a cikk egy későbbi szakaszában már arról írnak: a tagállamok „írásban jóváhagytak” egy olyan nyilatkozatot, ami eltér a kedden tárgyalt dokumentumtól. A lap szerint a mostani változat kimondja, hogy a támogatást jövőre részletekben mindenképpen elutalják, de azt még nyitva hagyják, hogy milyen módon szedik össze a pénzt.
Arról is írnak, hogy a jelenlegi álláspont szerint „a kifizetéseket az EU saját a költségvetésének terhére kezdi meg, azaz az eddig le nem hívott összegek erejéig vehet fel hitelt a Bizottság”. Vagyis a tagállamoknak járó, még le nem hívott forrásokat osztanák szét. Ha pedig ez a forrás kifogy, az sem jelenti, hogy az EU elvágja a köldökzsinórt. Mint írják, „vagy a tagállamok nyújtanak garanciát, adott esetben akár Magyarország nélkül is, vagy addigra sikerül konszenzusra jutni a Bizottság hitelfelvételéről, és akkor az eredeti terv szerint az EU biztosítja a garanciát”. Tehát a tagállamoknak – akár Magyarországnak – járó források elajándékozása után egy (újabb) hitelfelvételi tervezet kerülhet asztalra.
A hitelt 2033-tól kell törlesztenie Ukrajnának, a gyakorlatilag általuk nyújtott hitel kamatait pedig a következő 10 évben a tagállamok állják – miközben Magyarország akár a helyreállítási pénzektől is eleshet. Természetesen jogállamisági kitételek is társulnak a pénz folyósításához – a korábbi tapasztalatok tükrében kíváncsian várjuk az ezzel kapcsolatos fejleményeket.
Forrás: 444, Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand
Facebook
Twitter
YouTube
RSS