Délután háromkor kezdődtek a programok és koncertek a Papp László Budapest Sportarénában, ahol a katolikus fiatalok ezrei várták a Szentatyát. Ferenc pápa fél ötkor adta át üzenetét Magyarország és a világ fiataljainak. Az egyházfő beszédében arra szólította fel a megjelenteket, hogy ne a virtuális térben éljék le életüket, mert – az ő szavaival – ez hülyeség, és merjenek élni, merjenek cselekedni, ugyanis “aki mer, az nyer”!
Megérkezett a pápa a Papp László Budapest Sportarénába, ahol hamarosan a fiatalok számára adja át gondolatait. A Szentatyát koncerttel várják, és hamarosan sor kerül a beszédére is. Ferenc pápa érkezését követően először az ünneplő tömeg között járt, és áldást osztott az összegyűlteknek. A pápa ezután kiszállt kerekesszékéből és botjára támaszkodva vonult végig a megjelentek között, útközben többekkel szóba elegyedett. Kollégánk helyszínen készült felvételén jól látszik, hogy hatalmas tömeg gyúlt össze az apostoli látogatás alkalmából:
Óriási üdvrivalgás fogadta Ferenc pápát, amikor felment a színpadra. Palánki Ferenc, az ifjúságpasztorációért felelős püspök köszöntötte a pápát.
Az ifjúság kora a nagy kérdések ideje. Mindezek mellett a nagy válaszok ideje is a fiatalság kora, nekünk, felnőtteknek kell segíteni ebben. Ez a generáció sokal érzékenyebb a teremtett világ védelmére is
– fogalmazott. Palánki szerint a fiatalok fogékonyak a szegények és elesettek támogatásában. A szervezők ezt követően egy Puskás Ferenc által aláírt labdát, egy Rubik-kockát és egy üveg bort ajándékoztak a Szentatyának. Az ajándékozás után pedig ismét tanúságtételekre került sor. Egy szegedi piarista diák beszél elsőként. Élete csúcspontjának nevezte a bérmálkozást. Szólt arról is, hogy évek során sikerült megtalálnia a hitét.
Isten létezik és velem van
– mondta.
Ferenc pápa: azt szeretném mondani, hogy köszönöm!
Ferenc pápa beszéde elején megköszönte a vidám fogadtatást és tanúságtételeket, de elsősorban azt, hogy ennyien megjelentek.
Köszönöm a táncot, az éneket, a bátor tanúságtételeket, és hogy közötettek lehetek. Nem könnyű válaszokat adni a fiatalok felvetéseire, de segíteni kell a nagy válaszok megtalálásan. Az előre gyártott válaszok nem tesznek boldoggá. Krisztus a testet öltött Isten, a legjobb testvér, és nagyon jól tud kérdezni
– mondta Ferenc pápa, aki beszédében visszautalt az egyik tanúságtévő fiatal beszédére is.
Isten mindig megbocsájt
A pápa beszédében az isteni megbocsájtásra is kitért. A közönség hatalmas üdvrivalgásban tört ki, amikor a Szentatya szinkrontolmácsát megkérte, mondja el neki, hogy hangzik magyarul az, hogy “Isten mindent megbocsájt”.
Isten mindig megbocsájt
– kiáltotta Ferenc pápával együtt az összegyűlt tömeg. A Szentatya ezután úgy fogalmazott: Isten minden esésnél kész arra, hogy felemeljen minket. Mint fogalmazott, Jézus nem prédikál, hanem utat nyit. Nem azt akarja, hogy tanítványai a leckét ismétlő iskolások legyenek, hanem szabad és úton lévő társai.
Sokszor elcsúsztak Jézus tanítványai, de nem dorgálja meg őket, nem lerombolja, hanem kijavítja az álmaikat. Az ember nem attól lesz nagy, ha mások fölé emelkedik, hanem ha leereszkedik másokhoz, nem a mások kárára, hanem a mások szolgálatával leszünk naggyá
– mondta a Szentatya. Ezután egy magyar közmondással folytatta beszédét.
Aki mer, az nyer
– mondta Ferenc pápa a világ legnehezebb nyelvén, hozzátéve, hogy magasabb célokat kell kitűzni, mint az átlag, mert a boldogsághoz nemcsak a minimumra van szükség.
Azt hozd játékba, amid van. Fektess az élet nagy céljaidba
– mondta a Szentatya, kijelentve, hogy Jézus a lehető legjobb edző, és vele párbeszédben lehet előrébb jutni. Csapatjátékossá kell válni az életben, és ne egyedül menjünk előre.
A pápa ezután a digitalizáció káros hatásairól beszélt: mint mondta, nem élhetjük telefonok mögött az életünket, miközben Isten helyett a látszatnak akarunk megfelelni.
Elnézést, hogy így fogalmazok, de ez hülyeség. Ma minden azt mondja, hogy tökéletesnek kell lenni, mint a gépeknek, de mi nem vagyunk gépek. A csend az a talaj, ami alapján áldásos kapcsolatokat lehet ápolni. A csend lehetőséget ad arra, hogy elolvassuk az evangélium egy-egy oldalát
– mondta, felszólítva a fiatalokat, hogy ne féljenek szembe menni az árral. A pápa szerint ugyanis ma a legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy látszatemberek akarunk lenni, és nem igazak. A Szentatya szerint ehhez elengedhetetlen az imádság. Ennek kapcsán felidézett egy anekdotát Liszt Ferencről: a zongorájában megtalált rózsafüzérdarabokból arra lehet következtetni, hogy folyamatosan imádkozott.
Az imádság nem unalmas, hanem mi tesszük unalmassá. Az imádság élet
– tette hozzá. A pápa ezután felszólította a megjelent fiatalokat, hogy merjék a kezükbe venni a sorsukat, segítsenek a világban békében élni.
Mit teszek a társadalomért? Mit teszek az Egyházért? Mit teszek az ellenségeimért?
– tette fel ezeket a kérdéseket a pápa. A Szentatya szerint a fő kérdés, hogy képesek vagyunk-e szolgálva szeretni.
Ti mind értékesek vagytok Jézus számára, és számomra is. Senki nem veheti el a helyeteket az egyházban és a világtörténelemben. Segítsük egymásnak elhinni, hogy nagy dolgokra vagyunk képesek, és ne feledkezzetek meg arról, hogy imádkozzatok értem is
– zárta beszédét Ferenc pápa.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS