“A meritokrácia a görög filozófia szerint olyan társadalom, amiben mindenki érdemei szerint tud boldogulni. Persze, ez egy utópia, mégis érdemes törekedni rá. Eközben például a kommunista utópiát nagyon nem érdemes hajszolni” – mondta György László közgazdász, gazdaságstratégiai ügyekért felelős kormánybiztos a Mi kérdezünk című műsorunkban, ahol új könyvéről, A középosztály forradalmáról kérdeztük, mely alcíme szerint “meritokratikus stratégia a 21. századra”. A szerző válaszaiból kiderült: bár a háborús időszak, a veszélyek kora kikezdte az emberek türelmét, de a számok egyértelműen bizonyítják, hogy az Orbán-kormány 2010 óta rengeteget tett a középosztály megerősítéséért, ahova egymillió szegényebb honfitársunk tudott felzárkózni 12 év alatt. Ezt a magyar GDP öt százalékának megfelelő összeg átcsoportosításával lehetett elérni.
György László elmagyarázta, hogy a liberális közgazdászok a középosztály a fejlett világban tapasztalható lecsúszását, a szegénység terjedését szociális intézkedésekkel javasolják megfékezni, azaz a gazdagoktól elvett pénzt osztanák szét például alapjövedelem formájában. Ez azonban szemfényvesztés, miközben egy alulról nyitott, fejlődő középosztály megteremtése, azaz a meritokratikus irány tesz válságállóvá és fejlődőképessé egy országot. A nyugati alsó-középosztály elszegényedése a beszélgetés közepén taglalt “elefántgörbén” látható.
Itt következik György László speciális összevetése, ami egyáltalán nem igazolja a hazai ellenzék vádaskodását, miszerint a kormánypolitika a gazdagokat segíti. Tételesen látható, hogy a kivetett különadókat és más állami bevételeket valóban a törekvő emberek, családok támogatására fordították 2010 és 2023 között.
És itt jön Magyar Péter rémálma, a valóság (ami a fentiekből is következik):
Hazánk a rendszerváltoztatással kapott lehetőséget arra, hogy ismét a saját történelmét élje; ezen belül is az azóta eltelt egy emberöltőnyi idő utolsó tizennégy éve volt az az időszak, amikor a nemzeti szuverenitásunk kiteljesítéséhez és megvédelmezéséhez immár elegendő akaratunk és erőnk is lett. De ebbe az irányba mutatott már az ezredfordulós jobbközép kormányzás is, amely szó szerint “polgári Magyarországot” hirdetett. (…) A történelmi feladat világos, a koncepció kész, a program adott (…) menet közben azonban érdemes számvetést készíteni. Ehhez a roppant nagy feladathoz nyújt alapvető segítséget ez a könyv
így méltatja előszavában Békés Márton történész, a Terror Háza Múzeum és a XXI. Század Intézet kutatási igazgatója György Lászlót, A középosztály forradalma szerzőjét. A kötetet a XXI. Század Intézet adta ki, elérhető annak honlapján, vagy többek között a Terror Háza könyvesboltjában.
A vezető képet a XXI. Század Intézet adta közre a könyvbemutatóról.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS