Lemondásra szólították fel kormánypári képviselők az álhírterjesztésről és kamuvideó-készítésről elhíresült szocialista Korózs Lajost az Országgyűlés népjóléti bizottságának éléről a Parlament keddi, rendkívüli ülésén, ahol a rendkívüli jogrend 90 napos meghosszabbításáról is szavaztak. A vita során az ellenzéki képviselők azt állították, a kormány tavasz óta nem csinált semmit a második hullámra való felkészülésre, a kormánypárti képviselők ugyanakkor arra emlékeztettek, az ellenzék heves tiltakozására kellő számú kórházi ágyat szabadítottak fel, lélegeztetőgépeket és védekező-eszközöket szereztek be, és több család-, és gazdaságvédelmi intézkedés is bevezetésre került. Úgy vélték, a kormány munkáját az is bizonyítja, hogy más, fejlett uniós tagországokkal szemben hazánknak nem kell azon gondolkodnia, hogy más országban helyezteti el a vírusban megfertőzött betegeket.
A rendkívüli jogrend bevezetéséről vitáztak majd szavaztak a képviselők az Országgyűlés rendkívüli keddi ülésén. A vita során az ellenzéki pártok felszólalói kiemelték, hogy megszavazzák a kormány előterjesztését, ugyanakkor azt hangsúlyozták, a lépéseket már jóval korábban meg kellett volna hozni, a kormány nem tett semmit tavasz óta, és mindenben az ellenzéki javaslatokat másolja. A Fidesz-KDNP részéről az ellenzéki vádakkal kapcsolatban elhangzott, a tavaszi időszakban – az ellenzék heves tiltakozása mellett – felkészítették az egészségügyi rendszert a koronavírus-járvány második hullámára, felszabadították a kellő számú kórházi ágyat, lelegeztetőgépeket és védőeszközöket szereztek be. Úgy vélték, ennek is köszönhető, hogy Magyarországnak más, lényegesen jobb gazdasági helyzetben lévő államokkal ellentétben nem kell azt fontolgatnia, hogy más tagállamban helyezze el a koronavírusos betegeket. Kiemelték, hogy európai viszonylatban Magyarország továbbra is a jól védekező országok közé tartozik. A kormánypárti képviselők ugyanakkor tiltakozásukat fejezték ki amiatt, hogy a sorozatosan álhírterjesztésen kapott szocialista politikust – aki legutóbb 2016-os statisztikai adatokra hivatkozott a járvány kapcsán – az ellenzék mentegeti, így még mindig az Országgyűlés népjóléti bizottságát vezetheti.
Korózs bírálta a kormányt a baloldal nevében
A kamuvideós botrányról elhíresült szocialista Korózs Lajos, az Országgyűlés népjóléti bizottságának jelenlegi elnöke a különleges jogrend bevezetéséről szóló országgyűlési vita során azzal vádolta a kormányt felszólalásában, hogy nem készítették fel a társadalmat a vírusjárvány második hullámára, és nem hoztak semmilyen intézkedést. Mint hangsúlyozta,
járványhelyzetben minden felelősség a kormányé. Pénz, paripa, fegyver, minden a kormány rendelkezésére áll.
Szerinte azzal, hogy a kormány most 90 napra kéri a rendkívüli jogrend meghosszabbítását, beismerte, hogy tavasszal helyénvaló volt az ellenzék időkorlátra vonatkozó kezdeményezése. Jelezte, az MSZP-frakció támogatni fogja a törvényjavaslatot. Az MSZP nevében tömeges és ingyenes tesztelést, az álláskeresési támogatás bővítését, a részfoglalkoztatást támogató program kiszélesítését, valamint a nyugdíjasok és a gyermekes családok támogatását javasolta, valamint követelte az önkormányzatok pénzét elvonó “kormányzati büntetőpolitika” felszámolását. A képviselő tovább szaporítva álhír listáját arról is beszélt, nem lehet tudni, hányan fekszenek intenzív osztályon, és hányan haltak meg.
Tordai Bence, a Párbeszéd politikusa szerint a politika az elmúlt 30 évben eljátszotta a bizalmat, olyan ígéreteket tett a politikai elit Magyarországon, amelyeket nem tud, vagy nem is akar teljesíteni. Hangsúlyozta, 2020 tavaszán arra lett volna szükség, hogy a magyar polgárok bízhassanak a kormányban, bízhassanak a széles értelemben vett kormányzatban, a politikai vezetésben, ezt azonban a kormányoldal eljátszotta. Azt állította, a kormány védekezés helyett csak a a fideszes gazdasági holdudvarnak adott támogatásokat, és nehezményezte, hogy lélegeztető gépeket fölös számban vásárolt hazánk. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy szükség lenne a családi pótlék megemelésére, valamint a 80 százalékos bérpótlás bevezetésére.
Kocsis: a vírusjárvány közepén terjeszti álhíreit Korózs, lemondhatna…
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője az Országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista elnökét, Korózs Lajost szólította fel lemondásra. Azzal indokolt: Korózs Lajos tavasszal a járvány első hullámában kamuvideót készített, most pedig az Országgyűlés egészségüggyel foglalkozó bizottságának elnökeként kamu halálozási statisztikákat osztott meg, félelmet keltve és alaptalanul riogatva ezzel a magyar embereket.
Egy világjárvány közepén ennek a fele sem tréfa
– jelentette ki Kocsis Máté, felelőtlennek nevezve Korózs Lajos viselkedését. Szerinte ebben a helyzetben három lehetőség van. Korózs Lajos vagy magától lemond a népjóléti bizottság elnöki posztjáról, vagy szövetségesei visszahívják, vagy pedig nem kizárt, hogy a parlamenti többség maga szerez érvény ennek, amire még nem volt példa.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára azt mondta: a baloldal eddig, ahol csak tudta akadályozta a járvány elleni védekezést, álhírekkel és a kamuvideókkal akarták hitelteleníteni a munkát és kizárólag saját pitiáner akcióikkal vannak elfoglalva, ahelyett, hogy odafigyelnének magyar emberekre. Hangsúlyozta: a Korózs Lajos közreműködésével elkészült kamuvideónak nem lett semmilyen következménye, ami azt jelzi, hogy az MSZP egy következmények nélküli párt. Hozzátette, Korózs Lajos legújabb akciójában egy 2016-os statisztikát osztott meg közösségi oldalán, amivel az próbálta a bizonyítani, hogy mostanra a koronavírus a leggyakoribb halálok. Arra szólította fel a baloldalt, hogy fejezze be a védekezésben résztvevők támadását.
Tóth Bertalan lazán elsiklott Korózs alkalmatlanságának kérdése felett
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője szerint rendkívül sok idő telt el tétlenül a kormány részéről a koronavírus-járvány elleni védekezésben. Szerinte a kormány súlyos hibát követett el, nem készítette fel az egészségügyet, az oktatást a járvány második hullámára és hamis biztonságérzetet keltettek az emberekben. Közölte, a megkésett és szűkmarkú segítség miatt milliók kerültek vészhelyzetbe, az élelmiszerárak emelkedtek, a nyugdíjak alig, a családtámogatások pedig semmit, nem növelték a munkanélküli ellátás idejét és összegét sem. Kiemelte, a szocialisták megszavazzák a rendkívüli jogrend meghosszabbítását, ugyanakkor
innentől kezdve Orbán Viktor nem mutogathat senkire, minden, amit tesz vagy nem tesz, az az ő felelőssége.
Rétvári: egyes tagállamok lassan nem tudják saját kórházaikban elhelyezni a fertőzötteket
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára nemzetközi példákat hozott a járvány elleni védekezésben. Elmondta, Franciaország és Belgium például azon gondolkodik, hogy Németországban kezelteti a betegeket, mert a kórházaik kapacitása megtelt.
Van olyan ország, ahol a nem intenzív kezelést igénylő betegeket nem kórházakban, hanem hotelekben helyezik el, vagy az enyhébb tüneteket mutatókat hazaküldik
– sorolta. Rögzítette, Magyarországon minden koronavírusos betegnek van hely a kórházakban, van ágy, van felszerelés és orvos. Magyarország dobogós helyen van a kórházi ágyak és a lélegeztetőgépek számában, ez mutatja, hogy a kormány igenis dolgozott és sok eredményt ért el a második hullámra történő felkészülésben – hangoztatta.
Azt firtatta, hogyan állnak a szocialista Korózs Lajoshoz, az Országgyűlés népjóléti bizottságának elnökéhez, aki kamuvideót készített. Kifogásolta, hogy nem fedték meg a politikust és nem is kértek bocsánatot, sőt Korózs Lajos nem vonul vissza az egészségügyet felügyelő bizottság éléről sem, hanem kamustatisztikákat, kamuposztokat gyárt a második hullám idején is.
A DK azt hangoztatta, a kormány elvesztette a kontrollt az ország sorsa felett
Arató Gergely (DK) azzal vádolta a kormányt, hogy nem készült fel a koronavírus-járvány második hullámára, ezért éjfélkor leállítja az országot. Szerinte a kormány fél éven át nem csinált semmit, nem sokszorozta meg a tesztelési kapacitást, nem készítette fel az oktatást, az egészségügyet, és nem erősítette meg a vállalkozásokat sem. Azt mondta, a kormány elárulta a magyar embereket és elvesztette az irányítását a járvány, valamint a kontrollt az ország sorsa fölött. Bírálta az egyébként is “szűkmarkú” és “rosszul működő” bértámogatási rendszer megszüntetését, azt, hogy a kormány nem hosszabbította meg a munkanélküli ellátás időtartamát, valamint hogy elvette az önkormányzatok forrásait.
Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára úgy reagált, az ellenzék elvesztette az irányítást saját józan gondolkodása felett, hiszen előbb követelték, majd támadták a szigorító intézkedéseket. Álhírgyártással is vádolta a DK-t, szerinte Gyurcsány Ferenc DK-elnök felesége, Dobrev Klára járt élen ebben. Szóba hozta azt is, hogy az első hullám idején az ellenzék nem támogatta az intézkedéseket.
Vezetőkép: MTI; a kép illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS