A katonai elhárítás három tisztje szemtanúja volt 1999-ben az újpalotai Palotás presszóban a Csontkezű becenevű Döcher György és bolgár testőrének kivégzésének. Már csak egyik él, aki a legutóbbi tárgyaláson tanúskodott. Romwalter Péter nyugalmazott ezredes és kollégái a közelben található honvédségi szemészeten voltak kezelésen és beültek egy kávéra a persszóba. Két tisztet a bérgyilkos fellökött, amikor berontott a szórakozóhelyre. A per három hónap után kedden és csütörtökön tanúkihallgatásokkal folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.
Mit keresett a katonai elhárítás három tisztje 1999-ben a Palotás presszóban akkor, amikor megölték a Csontkezűként ismert Döcher Györgyöt és bolgár testőrét?
Erre a kérdésre is választ kaphattunk a gyilkosság miatt zajló per legutóbbi, három hónappal ezelőtti két tárgyalási napján. A három tiszt közül már csak egyikük él, Romwalter Péter nyugalmazott ezredes, aki a legutóbbi tárgyaláson tanúskodva elmondta, hogy élte át és túl a kettős kivégzést. Az ezredes a tanúk közül egyedüliként vállalja a nyilvánosság előtt arcmását és nevét.
Mielőtt rátérnénk az elhárító főtiszt mondandójára, nézzük az előzményeket.
A magyar alvilágban “Csontkezű” gúnynévvel illetett Döcher Györgyöt és segédjét, a “Bolgár Misiként” ismert Dimitrov Marinov Dimovot 1999. február 2-án gyilkolták meg az újpalotai Palotás presszóban – amit sokan ég ma is Kicsi presszóként emlegetnek.
A magyar és a szlovák hatóságok szerint ügy szorosan összefügg a dunaszerdahelyi maffia tevékenységével, és nemcsak azért, mert a feltételezett elkövetők a rettegett csallóközi bűnszervezet, a Sátor-klán tagjai voltak. A hatóságok szerint a budapesti, Turek néven ismert Uszikov Alex (korábban Debreceni Alex, eredetileg Haris Sándor) és Sátor Lajos csereüzletet kötöttek:
- először Sátor segített Budapesten, a XV. kerületben Tureknek likvidálni utóbbi legjobb barátját, Döcher Györgyöt,
- majd a merényletért cserébe néhány héttel később Turek részt vett a dunaszerdahelyi Pápay-klán lemészárlásában, hogy Sátor Lajos a két évig húzódó helyi maffiaháború végeztével visszatérhessen a Csallóközbe.
A Döcher György és “Bolgár Misi” halálát követelő budapesti leszámolás megrendelésével Tureket, vagyis Uszikov Alexet, elkövetésével pedig a rimaszombati származású Bodoky Károlyt vádolják, akinek sofőrje a vád szerint a 2005-ben autóbalesetben elhunyt Szamaránszky Árpád “Paprika” volt.
Bodoky és Szamaránszky a Sátor-klán tagjai voltak.
Hogyan élte át/túl a kivégzéseket az ezredes?
A Döcher-gyilkosságot testközelből átélő három katonai elhárító tiszt a persszó közelében lévő honvédségi szemészeten járt gyógykezelésen. Utána betértek a Palotás presszóba kávézni, kettejüket pedig fel is lökte fegyvere csövével a bérgyilkos. A három tiszt közül már csak Romvalter Péter él, aki a legutóbbi tárgyaláson tanúskodott. A tanúk közül egyébként egyedül ő vállalja fel arcmását és nevét.
Az ezredes tagja volt annak a civil öltözetben lévő “katonatriónak”, amely a gyilkosság idején vendégként volt jelen a Kicsi presszóban, és akikről annak idején a sajtóban elterjedt, hogy a katonai elhárítás kötelékében dolgoztak. Hogy ez így volt-e, az nem derült ki (és talán nem is derülhetett volna ki), ugyanakkor Romwalter Péter határozottan cáfolta, hogy célirányosan lettek volna jelen a vendéglátóhelyen. – írta tudósításában a felvidéki magyar portál, a Paraméter.
A nyugalmazott katonatiszt elmondta: két kollégájával egy orvosi kezelésen voltak a közeli rendelőintézetben, és az ő javaslatára tértek be a presszóba egy kávéra – bár a tanú önkritikusan bevallotta, hogy a délelőtti időpont ellenére ő egy sört is elfogyasztott.
Az ezredes egy üvegajtó mellett állva épp kubai szivarját “fogyasztotta”, amikor egyik katonatársa, Béla az üvegajtó túloldalán meglátott egy nagy lendülettel érkező figurát, és emiatt rá is szólt szivarozó társára.
“Szóltam Péternek, »vigyázz, mert fellök ez a fasz!« Az alak egy pillanatra megtorpant, rám nézett, majd a géppisztoly csövével, amit akkor vettem észre a bal kezében, az útjából elsodort.”
– vallotta 1999-es kihallgatásán az azóta elhunyt Béla.
Romwalter a szivarja miatt nem tudta olyan alaposan szemügyre venni a helyiségbe beviharzó elkövetőt, mert ahogy a tettes nagy erővel belökte az üvegajtót, amely mögött az ezredes állt, az ajtó kiverte kezéből a szivart, amiért rögtön lehajolt. Felegyenesedve már csak a tettes ruházatát látta, illetve a kabátja mögül kilibbenő fényes csövet.
Az ezredes elmondása szerint nem is gondolta volna, hogy igazi fegyverről van szó, olyan szürreális volt a látvány, hogy inkább az jutott eszébe, a farsangi időszak miatt valaki csak beöltözött. Miután az éles csattanások és a női sikoltozás hallatán kisiettek a presszóból, akkor jött rá, hogy a fényes cső a gyilkos fegyver hangtompítója lehetett.
Romwalter elmondta: csak egyiküknél volt fegyver, de az is a szolgálati autójukban lévő aktatáskában “pihent”, így közbeavatkozni nem tudtak.
A civilben lévő katonák egy utcai hirdetőoszlop mögé vonultak fedezékbe, és még kintről is hallották a további, tompa lövéseket. A presszó előtt megláttak egy vérző fejű, idős férfit, akiről először azt hitték, hogy őt is lövés érte, ám kiderült, hogy a gyilkos menekülés közben “csak” fellökte őt, ezért sérült meg.
A katonák a szolgálati kocsijukban lévő mobiltelefonon (az 1999-es kihallgatásokon ezt még “rádiótelefonnak” hívták) riasztották a hatóságokat. Aznap már nem is léptek szolgálatba, hanem egyenesen a rendőrség Teve utcai székházába mentek, hogy kihallgassák őket.
Szeva bácsi volt testőre is tanúskodott a Döcher-gyilkosság perében
A per júniusi tárgyalásán meglepetésszerű tanúkihallgatásra is sor került. Szeva bácsi egyik volt testőrét hallgatta meg a bíróság.
A tárgyaláson kiderült, hogy Döcher halála után Turek testőrt szerződtetett, nem is akármilyent. A leszámolás után néhány hónapig egy izraeli tulajdonú cég alkalmazásában álló, József nevű férfi védelmezte, aki azelőtt az évekig Budapesten állomásozó, tekintélyes alvilági figura, Szemjon Mogiljevics személyi védelmét látta el.
A Magyarországon leginkább “Szeva bácsiként” emlegetett, ukrán származású üzletember annak idején rejtélyes szerepet töltött be a magyar alvilágban. Az viszont biztos, írja a felvidéki magyar hírportál, hogy személyében gigászi bűnözőről van szó, aki egy 90-es évekbeli, 150 millió dolláros csalás miatt a mai napig előkelő helyen szerepel abban a névsorban, melyben az amerikai FBI a legkeresettebb bűnözőket listázza.
József elmondása szerint csupán munkakapcsolatot ápolt Turekkel, akitől meg sem kérdezte, miért van szüksége személyvédelemre. A magasan képzett szakember fegyvert viselt, figyelte Turek környezetét, számontartotta a gyanús autókat, és elkísérte őt mindenhova – tárgyalásokra, rendezvényekre, ebédre, vacsorára, ahova csak Turek akarta.
Uszikov szerint addig volt szüksége testőrre, amíg nem szerzett egy golyóálló autót. A páncélozott Range Rover végül néhány hónap múlva megérkezett, így Turek már nem igényelt további védelmet. Igaz, József szolgálatait valamikor a kétezres évek közepén fél év erejéig újra igénybe vette, de a második megbízás után végleg megszakadt a kapcsolatuk.
Végül neki is sok volt, amit Turek művelt, valami nem volt számára kóser
– vallotta korábban Józsefről egyik kollégája, ám a tanú nem tudta mire vélni ezt a nyilatkozatot. Állítása szerint testőrként nem látott Turek mellett olyat, amitől “besokallt” volna.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS