Többnapos ünnepet ülnek a haladó nyugati lapok. A Sargentini-jelentés kapcsán tegnap óta Orbán Viktor és Magyarország lehet a címlapokon, és aminek talán a legjobban örülnek, hogy végre ismét lehet a világot hazánk “rossz példájával” riogatni. De persze az sem utolsó, hogy végre előhúzhatták az eddig fiókok mélyén pihentetett mondásokat, amelyekben gyakran fordulnak elő a “demokrácia”, “populista”, “fenyegetés” szavak. Akad olyan is, aki az EU és a populista erők összecsapását vizionálja.
A The Guardian elsőként akart csapást mérni
A The Guardian az elsők között ragadta meg az alkalmat, hogy megénekelje hazánk elmarasztalását, amit a lap hatalmas, az elnyomó illiberalizmus felett aratott győzelemként értékel. A neves lap leírhatta a kedvenc megmondásait, például, hogy “szisztematikus fenyegetés a demokráciára”, illetve nem maradhatott ki az, hogy “szakadást jelenthet az EU domináns jobbközép blokkjában”. Ami a legszórakoztatóbb az egészben, hogy “egy csapásra” a Guardian elővette a brit konzervatívokat is, akiknek elszeparáltsága jól látszik abból, hogy “rivális jobbközép tömörülésekben ülnek” és ennek ellenére is Orbán Viktor védelmében szavaztak.
A Bloomberg soha nem látott bukást és hatalmas erők közötti összecsapást vízionál
Az objektív újságírás egyik megfeneklett zászlóshajója, a Bloomberg is pezsgőt bontott a Sargentini-jelentés megszavazása után. A lap címlapján cikkezett a történelmi eseményről, melynek címében “soha nem látott bukást” emleget, a cikk szövegében pedig költői túlzásokkal tarkítva emlegeti a “virágzó nacionalizmust”, és azonnal a magyar tőzsde gyengüléséről, lehetséges szankciókról számol be.
A javaslat most megy az EU vezetéséhez, ahol valószínűleg megmenekül Magyarország a legkeményebb szankciótól, a szavazati jog visszavonásától, hiszen Lengyelország ígéretet tett arra, hogy megvédi Orbánt
– írja a lap.
Hozzáteszik, az EU erői és a populisták felfegyverkeztek, hogy összecsapjanak májusban.
A CNN a szokásos formáját hozta
Ha valaki csak a CNN-t olvassa, annak valóban úgy tűnhet, mintha itt diktatúra lenne. A csatorna honlapján az objektivitás köntösébe bújtatva írnak a Strasbourgban történtekről, majd megemlíti a Stop Soros törvényt, mint a diktatúra egyik tartóoszlopát. A “populista” szó használata ebben az írásban sem maradhat el, ahogy az sem, hogy a demokratikus választásokon való érvényes szavazások helyett azt írják, a Fidesz 2010-es választásokon “berobbant” a hatalomba, mintha ez a szavazók akarata nélkül történt volna. Biztos csak véletlen, hogy a cikkbe ágyazva, kapcsolódó anyagként egy Orbán Viktort Putyinnal ábrázoló videó is szerepel, ami nem kapcsolódik a Sargentini-jelentéshez.
A Reauters szerint Orbán Viktor ismét elszigetelődött
A Reuters szintén nem köntörfalazott, amikor a saját általa képzelt igazságot kellett megírni a Sargentini-jelentés kapcsán. A lap kifejtette, mivel az igenek nyertek a szavazáson, ezért Orbán Viktor nem mást tett, mint elszigetelődött az erős szövetségeseitől. Ugyanakkor a lap szomorúan megjegyzi azt is, hogy az elmarasztaló ítélet aligha eredményezi azt, hogy végül megvonják Magyarország szavazati jogát. A lap nosztalgikusan visszaemlékszik azokra az időkre, amikor a magyar miniszterelnök a szovjet hatalom ellen emelt szót, szerintük mostanra ez odáig fajult, hogy a parlamenti többséget Orbán Viktor arra használja, hogy lenyomja a bíróságokat, a médiát és az NGO-kat.
Vezető kép: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS