Horányi Juli énekesnő szerint a nők – főleg itthon, Magyarországon – el vannak nyomva a zeneiparban, a férfiak uralják a szakmát és az arányokon sürgősen változtatni kellene. Most tényleg azért kezdjek el több női előadót hallgatni, mert néhány énekesnő szerint ők nincsenek eléggé felkapva? Ezért kéne nekem, neked meg nektek is hallgatni őket, csak hogy a női és a férfi egyenlőség – nem egyenjogúság, egyenlőség – meglegyen? Hát ez elég érdekes felvetés. Na de ki az a Horányi Juli, aki le akarja nyomni a torkunkon a női előadókat?
A 38 éves énekesnő, dalszerző és jelmeztervező az X-Faktor ötödik évadában tűnt fel először 2014-ben, ahol Tóth Andi – egyébként elég sikeres magyar női előadó – mögött a második helyen végzett. Juli azóta sok-sok mindent csinált, a tehetségkutató vége után a YOULÏ művésznevet vette fel. Sok saját dalt szerzett, akusztikus feldolgozásokat is énekelt, illetve színházban is játszik már musicalekben. És most el is érkeztünk a végére annak, hogy mit dobott ki a nevére keresve a Wikipédia.
Biztos valakinek bejön a stílusa, meg a zenéi, de azért valljuk be őszintén, hogy sok embernek itthon nem sokat mond az, ha valaki bemondja, hogy Horányi Julit hallgat. És ennek sok oka lehet. Nyilván azt hozzá illik tennem, hogy én például nem igazán hallgatok már magyar dalokat, előadókat. Nem azért, mert rosszak, hanem mert egyszerűen nekem más a zenei ízlésem, amúgy sem vagyok egy nagy zenehallgató, koncertre járó. Na de ennyit rólam.
Szóval Juli előszeretettel posztolja szét a TikTokját, sokféle tartalom megtalálható rajta, látszik, hogy nagyon odafigyel a tiktokos tartalmaira és a tiktokos közösségére. Itt találtam rá én is először, na meg tavasszal a hírportálokon, amikor megvádolta az egyébként szintén rendkívül sikeres Rúzsa Magdit plágiummal. Horányi Juli áprilisban az Instagram-oldalán számolt be arról a követőinek, hogy kísértetiesen hasonló elemeket fedezett fel a februárban debütáló Sebzetten című videoklipjében, és Rúzsa Magdi az Elmegyek című dalához készült klipjében. Az énekesnő szerint Rúzsa zenei videója az ő korábbi klipjének másolata. A plágiumvádra a másfél éves hármas ikreket nevelő Rúzsa Magdi is reagált, két alkalommal is: mint mondta, szerinte az egyezések a véletlen művei, és kijelentette, nem tartja szerencsés dolognak nem elgondolkodva, hirtelen, indulatból lopással vádolni bárkit a médiában. Horányi ez idő alatt több platformon is jelezte, hogy a gyártó cégnek szólt az üzenete, nem a Megasztár egykori győztesét támadja.
Horányi Julit pár nappal ezelőtt ismét kérdezték az esettel kapcsolatban. Az énekesnő elmondta, hogy nem tudott Rúzsa Magdival beszélni erről, mert akkor őt kereste, és nem vette fel a telefont.
Ennek nem lesz további következménye, lezártam a dolgot. Kénytelen voltam lezárni, mondjuk így. Voltak azért a háttérben olyan dolgok, amik miatt ezt a döntést meg kellett hoznom
– nyilatkozta az énekesnő.
Majd miután Horányi kvázi betámadta az egyik sikeres hazai női előadót, meg is szaporodtak az olyan témájú videói, amelyekben a nők zeneiparban való elnyomásáról panaszkodik. Érdekes váltás. Azt nem állítom, hogy a plágiumbotrány előtt nem voltak hasonló témájú videók, azonban mára feltűnően megszaporodtak ezek a témák. Az énekesnő panaszos videóival a Reddit közösségét is beindította, ahol sorra igyekeznek elmagyarázni Julinak, hogy ahhoz, hogy egy előadó sikeres legyen, nem az kell, hogy férfi vagy nő legyen, hanem hogy jó és a közönségnek is eladható zenét csináljon.
És a helyzet megoldása valahol két Reddit-komment között keresendő szerintem. Bizony sok-sok szakma van, ahol a nők és a férfiak nem feltétlen ugyanarról a rajtvonalról indulnak. Vegyük például a kőműveseket, ahol a férfiak többnyire többségben vannak, vagy a manikűrösöket, ahol elvétve találunk csak férfit. Az előadóművészet azonban egy teljesen más kategória. Világszinten, a toplistában meg merem kockáztatni, hogy több női előadó szerepel, mint férfi. Ők azok a nők, akik a közönségnek eladható, szerethető és a legtöbb ember számára hallgatható zenét adnak elő. Nem azért hallgatják őket, mert férfiak vagy mert nők, hanem mert jó zenét csinálnak. Én még sosem hallottam senkitől például, hogy azért nem hallgat meg egy számot, mert az férfi vagy nő adja elő. A személyes zenei ízlés persze már más tészta. Sajnos attól nem feltétlenül lesz eladható valami zeneileg, mert az előadó személyes ízlésének az tetszik.
A férfi–női egyenjogúság hiánya mögé sajnos sokan bújnak azok, akik nem értik, hogy miért nem sikeresek az életben vagy a szakmájukban. És mivel sok helyen, sok országban és sok helyzetben a nők elnyomása valóban probléma, ezek a kifogásokat kereső emberek sajnos elveszik az élét ennek a fontos témának. Mindent nem lehet a csúnya, rossz patriarchális társadalomra fogni, mert ahol ez tényleg esetlegesen probléma, súlyát fogja veszteni, ha egy rossz napunkat is a nők elnyomására fogjuk.
És ne, ne hallgassatok se több női, se több férfi előadót csak a nemük miatt. Hallgasson mindenki azt, amit szeret, Juli meg egy kicsit nyugodjon le és szerezzen egy slágert.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS