Stabilizálta helyzetét a legnagyobb szlovák kormánypárt a hétvégi önkormányzati választásokon, a Smer (Irány) adja messze a legtöbb település polgármesterét 2022-ig. Az igencsak változékony szlovák politikai életben a parlamenti választásokon váratlan sikerekre is képes, hirtelen felfutó pártok az önkormányzatokban nem halmozzák a sikereket, és a régi, bejáratott pártok tudtak jelentősebb önkormányzati pozíciókat szerezni. A magyar érdekeltségű pártok némileg javítani tudtak, új fejlemény viszont, hogy a nagyvárosok vezetésében átvették a dominanciát a politikán kívülről jövő, liberális függetlenek. Pozsonyban és több városban ugyanakkor a média kedvencei, azaz Márki-Zay Péter-, Fekete-Győr András-, illetve Bajnai Gordon-szerű, magukat független civilként futtató jelöltek győztek.
A legnagyobb kormánypárt jelöltjeinek nem termett babér a nagyvárosokban, azonban országosan még mindig egyértelműen a Robert Fico volt miniszterelnök által vezetett Smer (Irány) rendelkezik a legnagyobb lefedettséggel. Már a 2016-os parlamenti választásokon is megmutatkozott, hogy a (szlovák) vidéket teljesen ez a párt uralja, mellette csak a most is elég jól szereplő Szlovák Nemzeti Párt rúghat labdába, míg a városok minél nagyobbak, ott annál inkább a liberális ellenzékiek, sőt immár az úgynevezett függetlenek az erősek. Most a parlamentből 2016-ban kiesett Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) tudott még érdemleges támogatottságot maga mögé állítani vidéken.
A szlovák liberális civileknek kinyomtatott internet helyett már fővárosi polgármesterük van
A nagyvárosokban viszont érdekes fordulat történt. A kormánnyal szembenálló, Márky-Zay Péter – Bajnai Gordon – Fekete-Győr András szerű, egyelőre függetlenként bemutatott jelöltek sikerét hozta a választás. Pozsonyban például még a legnagyobb ellenzéki párt, a liberális, ám migrációellenes SaS jelöltje sem tudott jól szerepelni, helyette egy outsider zenész váltja le az eddigi polgármestert. Egyedül Kassán tudott befutni az ellenzéki pártok közös jelöltje, Nyitra és Zsolna viszont ugyancsak független városvezető irányítása alá került, Besztercebánya, Trencsén és Nagyszombat pedig megtartja eddigi független polgármesterét. Eperjes a másik kivétel, ahol az ellenzéki pártok által jelölt eddigi polgármester tudott újrázni.
Az új pozsonyi polgármester Matúš Vallo, a Para nevű zenekar basszusgitáros-szövegírója, aki mögött az egyelőre parlamenti küszöb alá mért Progresívne Slovensko (Progresszív Szlovákia), valamint a Spolu (Együtt) nevű liberális pártok állnak. A váratlan politikai fordulatnak az ad különös ízt, hogy Ján Kuciak újságíró meggyilkolása óta Szlovákiában eddig nem látott mértékben aktivizálódott a civil szféra, és már a politikát is képes volt befolyásolni az elmúlt hónapokban. Erről, valamint a jelenség gyanús és egyben Magyarországon is ismerős hátteréről ITT és ITT írtunk. Andrej Kiska köztársasági elnök az általa nyíltan támogatott, kormányellenes tüntetések jelmondatával üzent, úgy fogalmazott, a civilek sikeressége megmutatta, hogy a választók tisztességes Szlovákiát akarnak.
Enyhén javultak a magyarok pozíciói
A Magyar Közösség Pártja (MKP) hiába pottyant ki immár nyolc éve az országos politikából, a magyarlakta vidékek önkormányzataiban továbbra is jelentős erőt képvisel. Most felzárkózni látszik hozzá a stabil parlamenti szereplő Most-Híd szlovák-magyar vegyespárt is, de ez inkább csak a látszat, hiszen utóbbi tömörülés teljesen más stratégiát követ. Bugár Béla pártja csaknem évtizedes fennállása alatt sem tudott erős vidéki hálózatot kiépíteni, így inkább megkeresi helyben az erős, népszerű jelölteket, és őket győzi meg a szövetségkötésről. Így a Most-Híd is tetszetős számokat produkált a mostani választáson, ám kérdés, hogy a most győztes polgármesterjelöltjei közül kivel mennyire lesz tartós a párt kapcsolata.
A két párt különversenye nagyon szoros lett, és tulajdonképpen mindkettő elégedett lehet. Az országosan összesen 562 többségben vagy kisebbségben magyarok lakta településből az MKP 115 polgármesteri címet szerzett, javítva a négy évvel ezelőtti 107 helyi győzelmén. A Most-Híd jelöltjei a magyarlakta települések közül 102 irányítását szerezték meg, azonban további 25 szlovák településen is az ő emberük lett a befutó. Az MKP ugyanakkor öt, míg a Most-Híd csak két városban tudta polgármesterséghez juttatni a jelöltjét. A két párt közös jelöltje 31 településen győzött, és ezen felül mindkét párt kötött más szlovák erőkkel is helyi koalíciókat. A szóban forgó települések legtöbbjét független polgármester irányítja a következő négy évben, ám sokuk mögött áll MKP-s vagy Most-hidas támogatás. A képviselő-testületekbe az MKP 1242 embert tudott bejuttatni országosan, míg a Most-Híd 910-et.
Elkezdett fiatalítani az MKP
Menyhárt József, a magyar kormánnyal stratégiai partnerséget fenntartó MKP elnöke hosszú távon politizáló pártként jellemezte az MKP-t a Nemzetpolitikai Kutatóintézet által szervezett sajtótájékoztatón hétfőn. Menyhárt azzal az ígérettel vitte tovább a hosszú távú politizálásról szóló gondolatmenetet, hogy ahol most nincs magyar polgármester, ott is lesz legközelebb. Mellette ott ült Őry Péter, a párt Országos Tanácsának elnöke és Kőrösi Ildikó kampányfőnök, akiket egyaránt megválasztottak polgármesternek is. Őry a fiatalítást emelte ki, amely révén jövőképet tudott az MKP felmutatni a helyi közösségeknek. Kőrösi Ildikó kifejtette, hogy a kampány során a helyi szervezetekre építettek, az ottani viszonyokhoz alkalmazkodva, és felkarolva a hiteles jelölteket. Szavai szerint nagyon aktívan használták a közösségi felületeket, de a választók változatlanul igénylik a közvetlen kapcsolattartást.
A fiatalításra jellemző, hogy Kőrösi Ildikó maga is az MKP-val szövetségben álló, elsősorban fiatalokat tömörítő Via Nova tagja. A szervezet elnöke, Gubík László így értékelte a választásokat a PestiSrácoknak:
Az önkormányzati választásokon rendre az ország első politikai erői között van az MKP, ez most kellő önbizalmat és alapot adhat a parlamenti politikába való visszatéréshez. Külön öröm számomra, hogy rengeteg fiatal mérettette meg magát, a Via Nova pedig MKP-színekben 4 polgármestert is ad. A legfontosabb országos tanulság mégis az, hogy a nyelvhatár peremén lévő, már szlovák többségű városokra komplex társadalmi programot kell kidolgozni, mert a magyar többségű falvainkat sokáig tartani fogjuk még, de a peremvidékről sem mondhatunk le.
Forrás: PestiSrácok.hu, Felvidék.ma
Facebook
Twitter
YouTube
RSS