Immár második alkalommal hirdette meg 2017-ben az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. az MVM EDISON Light Up! pályázatot, amelynek második fordulójába 2018. február 22-én tizenkét innovatív ötlet jutott be. Az azóta eltelt két hónap alatt a döntős csapatokat az MVM Csoport inkubációs tagvállalata, a Smart Future Lab Zrt. valamint a programban partnerként résztvevő IBM mentorálta, illetve egy- egy millió forinttal lettek gazdagabbak. A négy végső nyertes kilétére május 10-én derül fény, akik legfeljebb ötvenmillió forint összegű, úgynevezett „magvető” befektetésre kaphatnak lehetőséget. A beérkezett pályamunkákkal szemben elvárás volt, hogy újító energetikai megoldásokat mutassanak be, valamint eleget kellett tenniük a feltételnek, hogy a clean energy, energy efficiency, IoT, Big Data és mesterséges intelligencia témakörökhöz kapcsolódjanak. A PestiSrácok.hu most egy cikksorozatban mutatja be olvasóinak a tizenkét döntős csapatot.
Self Smart Home Kft. – Öntanuló intelligens lakásvezérlés
Alkotók: Csernóczki Ádám és Varga Dániel
Fejlesztésükkel egy olyan moduláris rendszert juttatnak piacra, amely a lakáson belül integrálja a világításrendszert, a hűtés-, fűtésrendszert, redőny/ablakmozgatást, jelenlét érzékelőket, kamerarendszert, mozgásérzékelőket és egyéb elektronikai eszközöket, ugyanakkor öntanuló és költséghatékony. Négy eszköz segítségével teljesen le tudja fedni a lakást, nincs szükség bonyolult előkészületekre, egy átlagos felhasználó is képes kompromisszumok nélkül, saját, öntanuló otthonát létrehozni. Így kevés eszközzel érik el magasabb felhasználói élményt és megtakarítást, amely a gyártás során is alacsonyabb energia és anyag felhasználásával jár.
A rendszert egy idő után képes előre meghatározni a felhasználó lépéseit, ilyen módon megkönnyítve a használatot. Az öntanuló, intelligens, vezeték nélküli lakásvezérlő segítségével a már meglévő lakások energiaszükségletét is csökkenten. A felhasználói kockázatok csökkentése érdekében pedig a prototípus szoftveresen magas szinten védett, a külső behatolás elkerülését többszintű kódolás segíti. A csapat hosszú távú víziója egy olyan komplex lakásautomatizálási rendszer kifejlesztése, amely önmagában végzi a műveleteket a felhasználó fizikai beavatkozása nélkül.
BES Európa Kft.- A szennyvíztisztítás forradalma
Alkotók: Biczó Imre László és Erdő Gábor
A BES Európa Kft. célja, hogy hozzájáruljon a szennyvízkezelés fenntarthatóbb folyamatának kidolgozásához. Az iparágban jelenleg leginkább használt technológia egy több mint 100 éves módszeren alapszik, ahol mikrobák tisztítják a szennyvizet nagy, levegőztetett medencékben. Ez a technológia sok energiát fogyaszt, ráadásul az urbanizáció miatt a szennyvíztisztító telepek a kapacitásuk határára kerültek.
A fejlesztendő mikrobiális üzemanyagcellában levegőztetést nem igénylő mikrobák az anódtérben a szerves szennyezést CO2-ra, protonra és elektronra bontják (áram keletkezik), majd a proton egy speciális membránon halad át a katódtérbe, ahol a levegő oxigénjével vízzé egyesül. A technológia előnye, hogy nem fogyaszt áramot, hanem elektromos energiát termel, ezen felül kevés karbantartást igényel, mert nincs mozgó alkatrész. Nagy mennyiségű szennyvíz tisztítása esetén a kinyert áram már hasznosítható mennyiségű.
A technológia kis léptékben szenzorként is alkalmazható, mivel a termelt áramerősség arányos a víz szennyezőanyag tartalmával. 2017-ben sikerült felépíteni egy széleskörű partnerséget, mely lehetővé teszi, hogy a magyar kreativitást japán csúcstechnológiával ötvözzék. A csapat 2018-ban a szenzor prototípusának piacra dobását tervezi a kommunális szennyvíztelepek és élelmiszeripari szennyvízkezelők számára. Jelenleg a piacra lépés részletes megtervezésén dolgoznak, hosszabbtávon pedig megoldásukat az okos város koncepciójába szeretnék integrálni. Céljuk, hogy magyar cégként egy iparág fejlődéséhez tudjanak hozzájárulni.
Napenergiával működtetett termoakusztikus hűtőgép
Alkotók: Gulyás Attila és Trefán Szilárd
A startup olyan hűtési rendszer megalkotását tűzték ki célul, amelyben a napenergia közvetlenül – villamos energiává történő átalakítása nélkül – működtet egy termoakusztikus hűtőgépet (kalorikus gépészeti értelemben hőerőgép-hűtőgép komplexumot). Mindez elérhető a napsugárzás fényszálba fókuszálásával szolár parabola rendszerrel, és a praktikusan így továbbított napenergia becsatolható a termoakusztikus hőerőgépbe. A projekt újdonsága a termoakusztikus effektusra épülő gépek legfontosabb szerkezeti elemének, a regenerátornak a termodinamikai modellezése, ami leegyszerűsítve ezt az elemet – a folyadékkristályok analógiájaként – gázkristályként értelmezi azt.
A projekt műszaki jellegű tevékenysége tekintetében két részre osztható: termoakusztikus és optikai gépészet. A projekt végső, konkrét célja a nap sugárzási energiájával működő szakirodalmi hatékonyságon túlmutató és kb. 100 watt hűtési teljesítményt mutató hűtőgép és szolár parabola-fényszál rendszer prototípus létrehozása. Képzeljünk el egy olyan naperőműtelepet, ahol a napfényt parabolatükrökkel fényszálba vezetik, és így továbbítva, közvetlenül az energia felhasználónál hajtja meg a napfényenergia a termoakusztikus klímaberendezést, hűtőgépet.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS