Van abban valami egyszerre rendkívül humoros és rendkívül szomorú, ahogyan a nyugati sajtó lépésről lépésre kezdi felismerni azt, hogy az orosz-ukrán háború elképesztő vérveszteségét már egyik fél sem tudja kiheverni az elkövetkező évtizedekben. Mindezt teszik úgy, hogy jócskán alábecsülik az elesett katonák számát, és arról számolnak be hatalmas csapásként. A kérdés már csak az, hogy a valós számokat miért nem hajlandóak továbbra sem leközölni.
Egymillióan haltak meg vagy sérültek meg az orosz-ukrán háborúban – jelentette a Wall Street Journal egy friss, kiszivárgott jelentés nyomán. Mint megjegyezte a lap, ezt a megdöbbentő áldozatszámot még sokáig nyögni fogja a két háborúzó nemzet. Egy szigorúan bizalmas ukrán becslés szerint 80.000 ukrán katona halt meg, és 400.000 pedig megsebesült. Az oroszok kapcsán a becslés 200.000 halott és 400.000 körüli sebesült. A brutális számok miatt a lap szerint már rosszul képzett katonákat kell az oroszoknak a frontra küldeni, miközben próbálják a Kurszk térségében történt előretörést ellensúlyozni, ami nagyobb kárt okozott Ukrajnának, mint az oroszoknak, a Wall Street Journal szerint.
A számok akkor is elkeserítőek, ha teljesen pontatlanok. A WSJ ugyanis továbbra is alul számítja az ukrán, felül az orosz veszteségeket. Amint arról ugyanis már egy évvel ezelőtt (ITT) beszámoltunk, a mostani cikkben feltüntetett ukrán áldozatok nagyjából tavaly lettek volna pontosak. Az orosz oldal áldozatairól pedig (ITT) szintén bővebb elemzésben foglalkoztunk, és bár azok a mostani cikkben közelebb álnak a valósághoz, nem hinnénk, hogy az elemzésünk óta eltelt három hónap ekkora változást hozott volna.
Persze, nem kell nekünk, “orosz propagandistáknak” hinniük, de az ukrán veszteségek alapján talán jó kiindulópont a volt ukrán belügyminiszter (akit éppen ezen beszámolója miatt menesztettek), aki már idén januárban félmillió áldozatról beszélt (bővebben ITT). Mindezek tekintetében kijelenthető, hogy igen, a Wall Street Journal számai szomorúak, a valóság azonban még szörnyűbb.
Forrás: Wall Street Journal; Fotó: MTI/EPA/Pavlo Pahomenko
Facebook
Twitter
YouTube
RSS