A Momentum hatalomra kerülése esetén felszámolná a családi kedvezmények rendszerét, a balliberális kormányok alatt már megbukott segélyalapú támogatásokat hozná vissza, a többsávos adórendszer miatt pedig kevesebb pénzt hagyna az emberek zsebében. Fekete-Győrék feltehetően a 13. havi nyugdíjat is eltörölnék – derül ki a Magyar Nemzet cikkéből.
A lap felidézte, hogy Fekete-Győr András pártelnök az ATV Egyenes beszéd című, kedd esti adásában tette egyértelművé, hogy a nemzeti kormányzattal homlokegyenest ellentétes szemlélet mentén irányítanák az országot, ha hatalomra kerülnének.
Visszavágnák a családi kedvezményeket
Fekete-Győr növelné a szociális alapú, alanyi jogon járó családi pótlék mértékét. A pártelnök hallgatott eközben arról, mit terveznek a dolgozó szülőket megillető családi adókedvezmények ma élő rendszerével. Ezek alapján arra lehet következtetni, hogy a családi pótlék emelésével párhuzamosan a baloldali koalíció drasztikusan visszavágná a családi kedvezményeket, ezzel évente akár több száz milliárdos összegtől vágva el nagyjából 1,1 millió családot. Csak hebegett-habogott a műsorvezető azon kérdésére, hogy a nagyvonalú családtámogatási rendszer olyan alappilléreit is felszámolnák-e, mint a csok, a lakásfelújítási támogatások és más, kedvezményes hitelfelvételt is magukban foglaló lehetőségek. A szivárványkoalíciót az a Gyurcsány Ferenc vezeti, aki 2006-ban, illetve 2008-ban és 2009-ben a hírhedt Bokros-csomaggal vetekedő megszorításokat léptetett életbe, ezért feltehetően szinte semmi sem maradna a dolgozók számára ma igénybe vehető kedvezmények közül.
Megemelnék az adókat
Megerősítette, hogy sávos adórendszert vezetnének be. A baloldali kabinetek gazdaságpolitikájának egyébként szerves részét képező többkulcsos adórendszer alkalmazásával már a közepes jövedelmű polgároknak is jóval kevesebb pénz maradt a zsebükben, mint a Fidesz-kormány által bevezetett egykulcsos szisztéma alapján. Fekete-Győr azt hangoztatta, hogy csak havi egymillió forint jövedelem felett lenne érvényes a személyi jövedelemadó magasabb, 25 százalékos sávja, a legalacsonyabb bevételűek pedig – akikre a 15 százalékos kulcs vonatkozna – amerikai mintára adó-visszatérítést kapnának. A lap megjegyzi, hogy az Orbán-kormány nemrég döntött arról, hogy teljesen eltörlik a 25 éven aluli fiatalok szja-fizetési kötelezettségét, ahogy ezt már megtették a legalább négy gyermeket vállaló nők esetében. A pártelnök egy minapi Facebook-bejegyzése szerint a családról alkotott képébe az is belefér, ha azonos nemű, homoszexuális párok fogadnak örökbe gyermekeket.
Megszüntethetnék a tizenharmadik havi nyugdíjat
Nem sok jóra számíthatnak a Momentumtól a nyugdíjasok sem. Az nem került ugyan szóba, hogy megszüntetnék a 13. havi nyugdíjat – amelyet idén februártól kezdődően az Orbán-kormány kezdett lépcsőzetesen visszaépíteni, és amelyet a baloldali Bajnai-kabinet törölt el –, mégis sokatmondó, hogy Fekete-Győr a munkavállaláskor igénybe vehető adókedvezményekkel oldaná meg az idősek életszínvonalának a növekedését. Fekete-Győr „pluszpénznek” nevezte, amit a szépkorúak 65 éves kor felett munkába állva megkereshetnek. Azonban nemcsak a 13. havi nyugdíj léte kérdéses, hanem az is, hogy 12 hónapra hogyan biztosítanák az idősek juttatását. Fekete-Győr olyan nyugdíjpénztári rendszert vizionált, amelyből a befizetők 35 éves kor felett már kivehetnék a felgyülemlett járulékokat.
Eltékozolná az állami vagyont
Fekete-Győr nem hagyta ki a bérlakásépítési programot sem – amely egyébként több baloldali polgármester 2019-es kampányában is központi elem volt, mégsem valósult meg sehol számottevő volumenben. Az olyan nagy állami vállatok részvényeit, mint a Szerencsejáték Zrt., a Magyar Posta vagy az MVM Zrt., „szétosztaná” az emberek között, akik így „tulajdonosnak érezhetnék magukat”. A nemzeti vagyon szétosztásával egyébként a pártelnök sajátos számításai szerint mindössze 18 ezer forintnyi érték birtokába jutna egy-egy polgár. A munkanélküli segély jogosultsági idejét pedig a jelenlegi három hónap helyett „minimum” fél évre hosszabbítanák meg, de megemlítette, hogy egyes koalíciós partnereik nem érnék be kilenc hónapnál kevesebbel.
Kaotikus nyilatkozatok
A lila párt az elmúlt hónapok során is többször homlokegyenest ellentmondott saját magának. Míg ősszel megkésettnek nevezték a pandémia miatt bevezetett korlátozásokat, addig legutóbb az „észszerű nyitás” mellett kardoskodtak, néhány héttel a koronavírus-járvány harmadik, eddigi legsúlyosabb hullámának kezdete előtt.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS