A katasztrófavédelemről szóló törvénynek a parlamenti többség által tervezett módosítása szűkítette volna a polgármesterek jogkörét abban, hogy egyszemélyi döntéseket hozzanak védelmi kérdésekben. A módosítás megszavazása után a polgármestereknek a járvánnyal összefüggő döntéseit a területi védelmi bizottságoknak kellett volna ellenjegyeznie. Az Index című Karácsony-fanzin, a megannyi emlékezetes rajongói interjú tárhelye rögtön megkérdezte Budapest főpolgármesterét, hogy milyen érzések kavarognak most a lelkében.
A törvénymódosítás parlament elé terjesztését az indokolta, hogy nem egy polgármester, a veszélyhelyzetre hivatkozva, a törvény által megszabott mozgásterén túlterjeszkedve kezdett döntéseket hozni (pl. színházigazgatók kinevezése), illetve a védekezés irányával ellentétes, néhol közveszélyes intézkedéseket vezettek be (pl. budapesti járatritkítások). A katasztrófavédelmi törvényt ezen kívül még kiegészítették volna az ingyenes vagyonjuttatás tilalmával, hogy a veszélyhelyzetet kihasználva a polgármesterek ne ruházhassanak át önkormányzati vagyont harmadik félre, a testületet megkerülve. Természetesen az Index ezen – ahogy a nemváltoztatás tilalmán – nagyon felháborodott és sajtótörténeti szempontból is figyelemre méltó interjút készített Karácsony Gergellyel, aki valószínűleg ma találkozott a világ legalázatosabb újságíróval politikusi karrierje során.
Nem számított rá
Az interjúból megtudhatjuk, hogy Karácsony Gergely nem számított erre a törvényre, neki nem szólt senki, pedig ott vigyorgott az irodájában egész nap, a telefontól karnyújtásnyira. A főpolgármester szerint, nem is indokolja semmi ezt a törvényt (azért azt majd nézzük meg, a ma reggeli tömegközlekedési tumultus mennyivel emelte meg a fertőzöttek számát – a szerk.), mert ők heroikus munkát végeztek az elmúlt napokban. Hogy mi volt az a heroikus munka, az szokás szerint nem derült ki, csak a semmitmondó önfényezésből kaptunk egy kis étvágygerjesztőt.
Mi indokolja a törvényt? – teszi fel a nehéz kérdést az Index.
Semmi olyan, ami az ország hasznára van. Az önkormányzatok az elmúlt hetekben heroikus munkát végeztek országszerte, pártállástól függetlenül. Miközben mindenki azonnali súlyos bevételkieséssel szembesült, az egészségügyi és a szociális feladatok megsokasodtak, a helyi vezetőknek fontos szerepük volt abban is, hogy a lakosságot rábírják a járványvédelmi előírások betartására. Sokan szereztek be védőfelszereléseket a frontvonalban teljesítő munkavállalóiknak, tesztelési kapacitások is megjelentek. Mindezt úgy, hogy a kormányzattól feladatok ugyan jöttek, de támogatás nem. Most pedig öncélúan likvidálnák a települések önállóságát, ennek a totális hatalomgyakorláson kívül nincs értelme, viszont megakaszthatja a védekezést és emberéletekbe kerülhet.
Az interjúban természetesen szóba került az úgynevezett lakájmédia is, ami Karácsony világában a neki nem alázatosan lihegő sajtót jelenti, és a „hatalmán túlterjeszkedő fideszes városvezetők” ellenségképének letörölgetése sem maradhatott ki.
A katasztrófavédelmi törvény azt írja elő, hogy veszélyhelyzetben a főpolgármester gyakorolja a Fővárosi Közgyűlés jogköreit, a helyi polgármesterek pedig a képviselő-testületek jogköreit. A lakájmédia próbálta ezt is félremagyarázni, míg rá nem jöttek, hogy ez egy 2011-es, a fideszes többség által elfogadott törvény kötelezvénye. Ezzel eddig tudtommal csak fideszes polgármesterek éltek vissza: Szekszárd, Komló, vagy Nagykanizsa – szerintem gyomorforgató – példája ismert. Mi a fővárosban ezzel nem élünk vissza, én csak olyan döntést írok alá, amelynek van többségi támogatottsága, és mindenben egyeztetek az ellenzéki Fidesz-frakcióval
– jelenti ki a főpolgármester az alázatos újságírónak, akinek eszébe sem jut, hogy erről megkérdezze a Fidesz-frakciót, akik – ahogy Wintermantel Zsolt bejegyzéséből kiderül – nem tudtak róla, hogy ők pl. támogatták volna Karácsony Gergely nagyszerű ötletét, a vírus terjedésének gyorsítására szolgáló járatritkítást. Az interjúból végül csak a következők derülnek ki: Karácsony Gergely nagyon jó ember, aki maszkokat osztogatna és a budapestiek iránt érzett végtelen szeretetenergiájával gyógyítana, de a gaz területi védelmi bizottság ebben meg fogja akadályozni. A BKV járatritkításaival elkövetett gondatlan veszélyeztetésre, a furcsa kinevezésekre, a város szelektív hulladékgyűjtőinek felszámolására, a kerékpársávok ideiglenes bővítésére, a parkolási pénzbehajtásra, vagy arra, hogy melyik az a harmadik fél, amelyikre fővárosi tulajdont akart volna ingyen átruházni, de már nem szabad, a lelkes újságíró kishölgy elfelejtett rákérdezni.
Frissítés: Gulyás Gergely úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy továbbra is az eddigiek szerint lesznek gyakorolhatók a polgármesterek jogosítványai veszélyhelyzetben, a kormány eltekint az erre vonatkozó módosítási szándékától.
(Forrás: Index)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS