Fegyverekkel látná el az ukrán hadsereget az Amerikai Egyesült Államok, Washington komolyan mérlegeli az ukrán haderő felfegyverezését – értesült a New York Times. A lap információit a német Spiegel is átvette, hozzátéve, hogy Angela Merkel kancellár és Barack Obama elnök jövő heti találkozóján komoly feszültséget is okozhat az amerikai kormány terve. Merkel ugyanis ellenzi a háborút, a konfliktus békés megoldásának a pártján áll. Ismert, a tegnapi Merkel-Orbán csúcson is napirendre került az orosz-ukrán konfliktus, a német kancellár és a magyar miniszterelnök is nyomatékosította, békésen, de mielőbb rendezni kell a helyzetet.
Különösen aggasztó, hogy a New York Times szerint az Amerikai Egyesült Államok halálos fegyverekkel is támogatná a kijevi kormányt. Washington azért szállítana Ukrajnába az emberi élet kioltására alkalmas fegyvereket, mert a kelet-ukrajnai oroszbarát lázadók jelentős hadi sikereket értek el az elmúlt hetekben. A New York Times értesülései szerint több befolyásos amerikai politikus és katonai vezető – köztük John Kerry külügyminiszter és Martin Dempsey vezérkari főnök – nyitott a javaslat megvitatására. Barack Obama elnök még nem döntött ugyan az ügyben, de a nemzetbiztonsági tanács szóvivője azt mondta, hogy bár Washington továbbra is az ukrajnai válság diplomáciai megoldására törekszik, mindig mérlegelt más lehetőségeket is, amelyek segíthetik a tárgyalásos rendezést.
Az USA egyébként eddig is szállított katonai eszközöket Ukrajnába, de csak halált nem okozó eszközöket, például éjjel látó készülékeket, golyóálló mellényeket és kisebb teljesítményű radarokat adott. Egy nyolc egykori kormányzati tisztviselő által készített jelentés azonban azonban most azt javasolja, hogy hárommilliárd dollár értékben egyebek közt páncéltörő rakétákat, páncélozott terepjárókat, felderítő drónokat és korszerű, a hosszabb hatótávolságú rakétaállások és a tüzérség elhelyezkedését kimutató radarokat is szállítsanak Ukrajnába. A lap által idézett adatok szerint ugyanis az ukrán kormányerők elleni támadások több mint kétharmadát rakétákkal és tüzérségi eszközökkel hajtják végre.
Washingtonban egyebek közt azt a Moszkvában következetesen tagadott érvet hozzák fel, hogy Oroszország nehézfegyverekkel, például harckocsikkal és rakéta-sorozatvetőkkel támogatja a donyecki és a luhanszki szakadárokat. A The New York Times azt is megemlíti, hogy a szeparatisták a közelmúltban 500 négyzetkilométerrel növelték az általuk elfoglalt területeket, és Moszkva azt szeretné, ha már ezen az alapon vizsgálnák felül a tavaly szeptemberben kötött minszki rendezési megállapodást, úgy, hogy a felkelők által ellenőrzött régió „gazdaságilag életképesebb” legyen. Ukrajna azonban ragaszkodik a megállapodáshoz és a területeihez, és felháborítónak tartja, hogy Moszkva tömegpusztító fegyverekkel látja el a szakadárokat.
A Spiegel szerint ha Obama beleegyezik az ukrán hadsereg állig felfegyverkezésébe, akkor tovább eszkalálódik majd az orosz-ukrán konfliktus, elmélyül a háború, amely senkinek nem lehet az érdeke. A németek ezért határozottan követelik Angela Merkeltől, hogy akadályozza meg Obama terveit, és a jövő heti csúcson beszélje le az amerikai elnököt a háborút generáló tervről.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Fotó: DPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS