Magyarország és Ukrajna között harapófogóba kerültek a kárpátaljai magyarok – ez körvonalazódott abból a riportból, amelyet az AFP készített nemrég. A francia hírügynökségnek ukrán és magyar részről is sikerült megszólaltatni több érintettet – írja az Index.
A francia AFP most Munkácson készített riportot, ahol több incidens is volt az utóbbi hónapokban. A hírügynökség Andrij Baloga munkácsi polgármestert kérdezte meg arról, hogy miért kellett tavaly ősszel eltávolítani a turulszobrot a munkácsi várból. Baloga azzal indokolta a lépést, hogy a turul az Osztrák–Magyar Monarchia Magyarországának a „soviniszta jelképe, és ezért a múzeumban van a helye”.
Csak a háromágú szigony az, aminek a várban kell lennie. Ugyanez igaz a zászlókra is az önkormányzati tulajdonú épületek esetében
– mondta az AFP-nek Andrij Baloga, utalva arra, hogy idén januárban bosszúból magyar zászlókat távolíttattak el és pedagógusokat rúgtak ki közintézményekből. Az AFP megjegyezte, hogy az ukrán polgármester lépései feszültséget okoztak a kárpátaljai magyarok körében, akik közül már így is sokan Magyarországra menekültek, hogy elkerüljék a sorozást. Mint írták, ezek a lépések, illetve az évek óta vitatott oktatási törvény lehet az egyik oka annak, hogy Orbán Viktor kormánya kevésbé elkötelezett Ukrajna támogatása mellett, mint a NATO és az EU többi országa. Emiatt azonban az ukrán oldalon Baloga és a hozzá hasonló emberek „oroszpártinak” látják a magyar miniszterelnököt, és attól tartanak, hogy a magyar kormány el akarja csatolni Kárpátalját Ukrajnától.
Fontos, hogy megmutassuk: Kárpátalja Ukrajna volt, Ukrajnáé lesz és Ukrajnáé marad
– mondta az AFP-nek erről Andrij Baloga, ezzel is a fentebb említett lépéseket indokolva.
Darcsi Karolina, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szóvivője szintén arról beszélt az AFP megkeresésére: amiatt, hogy Magyarország nem vesz részt a fegyverszállításban, „negatív kép alakult ki a magyarokról az ukránok szemében”.
A cikkek alatti kommentekben néhány ukrán olyasmiket ír, hogy »ha a magyarok ilyenek, akkor Budapestre kellene deportálni őket«
– mondta a szóvivő.
Spenik Sándor, az Ungvári Ukrán–Magyar Oktatási Intézet dékánja úgy összegezte a helyzetet az AFP-nek nyilatkozva, hogy mindkét fél ludas abban, hogy a magyar–ukrán konfliktus ennyire elfajult.
Kijevben is hoztak rossz döntéseket, de Budapestről is érkeztek olyan megszólalások, amelyek szükségtelenek voltak egy háború közepén
– fogalmazott. Hozzátette: szerinte az, ami Munkácson zajlott, nem más, mint „egyértelmű provokáció”, aminek az a célja, hogy egymásnak ugrasszon országokat és olyan népeket, amelyek közt egyébként a hétköznapi életben nem lenne feszültség.
Forrás: Index; Fotó: KISZó/Mukachevo.net/Andrij Baloga
Facebook
Twitter
YouTube
RSS