Angela Merkel tökéletesen értette, miről beszél Orbán Viktor, amikor ma délután az Országházban az illiberalizmus témaköre is szóba került – jelentette ki a PestiSrácok.hu kérdésére Nagy Ervin, filozófus, politológus, A liberalizmus illúziói című könyv szerzője. Szerinte csak hisztériakeltés az, amit a magyar sajtó és a hazai pártok egy része művel az illiberalizmussal, miután Németországban Angela Merkel is hasonló politikát folytat, mint Orbán Viktor, azaz mind a ketten elfogadják a klasszikus liberális értékeket, de fenntartásokkal kezelik a modern liberális pártok eszméit, céljait. Merkel mostani és Putyin közelgő budapesti látogatásáról kifejtette, “az orosz politikában nem lehet megbízni, de kényszerpályán vagyunk, a moszkvai kapcsolatokra is szükségünk van, így egyensúlyoznunk kell”.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Az illiberalizmus témaköre is szóba került Angela Merkel német kancellár és Orbán Viktor kormányfő közös sajtótájékoztatóján ma délután az Országházban, amikor egy német újságíró megkérdezte a két vezetőt, hogy az illiberális demokrácia mennyire illik az Európai Néppárt keretei közé.
Ezzel Orbán tavalyi, Tusnádfürdőn tett jelentős nemzetközi visszhangot kiváltó beszédére utalt. Merkel erre azt mondta, hogy pártjának, a CDU-nak keresztény, szociális és liberális gyökere is van, hozzátéve, hogy “az illiberális szóval a demokrácia tekintetében személy szerint nem tudok mit kezdeni”.
Orbán Viktor erre válaszul megismételte, hogy szerinte nem minden demokrácia szükségszerűen liberális, és szerinte aki mást állít, „privilégiumot akar egyetlen eszmerendszernek, amit mi nem adhatunk meg neki”.
Miután a legtöbben ezt úgy értelmezték, hogy e kérdéskörben szöges ellentétben áll egymással Merkel és Orbán, felhívtuk a téma egyik szakértőjét, A liberalizmus illúziói című könyv szerzőjét, Nagy Ervint, hogy segítsen nekünk értelmezni a két politikus véleménykülönbségének hátterét.
A politológus, filozófus kérdésünkre leszögezte, Angela Merkel tökéletesen értette, miről beszél Orbán Viktor, amikor az illiberalizmus témaköre is szóba került. “Hisztériakeltés az, amit a magyar sajtó és a hazai pártok egy része művel az illiberalizmussal. Németországban Angela Merkel is hasonló politikát folytat, mint Orbán Viktor, azaz mind a ketten elfogadják a klasszikus liberális értékeket, de fenntartásokkal kezelik a modern liberális pártok eszméit, céljait. Merkel és Orbán is politikai minimumként kezeli, rendszerszinten értelmezi a sajtószabadságot, a vallásszabadságot és a gyülekezési jogot, de fenntartásokkal él például a melegházasság térnyitásával, vagy a kábítószer liberalizációjával szemben. Az ilyen szélsőséges, radikális, modern liberális értékeket elutasítja Orbán Viktor, és nem ilyen tartalommal akarja megtölteni, feltölteni a demokráciát, de Angela Merkel sem áll másként a kérdéshez. Merkel következetesen ragaszkodik a keresztény értékekhez. Egyébként pedig Merkel pártjának jobboldali koalíciós partnere még Orbán Viktornál is keményebben kritizálja az új liberális eszméket, nézeteket, célokat” – fejtette ki Nagy Ervin. Ismertette, belátva a hibákat, és meghallva az Európai Unió kritikáját, a magyar médiatörvényt is módosította a kormány, amelybe most már Brüsszel sem tud belekötni.
“A baloldali pártok és a baloldali sajtóorgánumok szándékosan gerjesztik a feszültséget az illiberalizmus hívószó segítségével, mert csak ilyenek segítségével tudják össztűz alatt tartani Orbán Viktort és a magyar kormányt” – tette hozzá Nagy Ervin.
A filozófust arról is kérdeztük, szerinte németbarát, vagy oroszbarát politikát kellene folytatnia a kabinetnek, tekintettel arra, hogy rövidesen Vlagyimir Putyin is hazánkba látogat. Nagy Ervin kifejtette, “az orosz politikában nem lehet megbízni, de kényszerpályán vagyunk, a moszkvai kapcsolatokra is szükségünk van, így egyensúlyoznunk kell”.
“Az orosz gázfüggőségünk miatt Putyinnal is illik jóban lenni, de ettől tény, hogy Magyarországnak Nyugat-Európa mellett van a helye, amely nem azt jelenti, hogy minden tekintetben fejet kell hajtanunk, sőt… Egyensúlyozni kell. A magyar történelem legsikeresebb vezetői azok voltak, akik jól egyensúlyoztak kelet és nyugat között“ – fogalmazott Nagy Ervin.
Fotó: MTI/Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS