Az orosz-ukrán háború nemcsak a német hadsereg, a Bundeswehr feladatkörét módosította, hanem új problémák elé állítja a rendőrség speciális alakulatait. Nehéz időkre készül a Szövetségi Rendőrség (Bundespolizei). „Növelni kellett a képességeinket” nyilatkozta Olaf Lindner a 11-es rendőrségi körzet (Direktion) vezetője a Deutsche Presse-Agentur hírügynökségnek. „Példának okáért fel kell készülnünk egy lehetséges kibertámadásra az elektromos hálózatunk ellen. Ha nincs áram, sok más dolog mellett, nem működnek a benzinkutak sem. Masszívan megerősítettük rendőrségünket, hogy ilyen problémákkal is szembe nézhessünk. A Szövetségi Rendőrségnek megvannak az előírásai, standardjai a legnehezebb helyzetekre is.”
Az öt éve létrehozott 11-es rendőrségi körzet ad otthont a Szövetségi Rendőrség speciális alakulatának a GSG 9-nek és más kommandós egységeknek. Negyven rendőrségi objektumot és hat kapitányságot foglal magában a rendszer. Ide tartozik az a különleges egység is, amely német diplomaták biztonságát garantálja külföldi követségeken. Innen koordinálják a vasúti rendőrség munkáját, valamint a speciális alakulatokat támogató megfigyelő repüléseket. A Németország-szerte 15 laktanyába kihelyezett rendőrségi tűzszerészek parancsnoksága is itt található.
Bevetési gyakorlat tengeri fúrótornyokon
„Szakértőink már régóta készülnek egy hibrid-hadviselésre” – mondta Lindner. „A Szövetségi Polgári-és Katasztrófavédelmi Hivatal (BBK) is évek óta készül egy olyan eshetőségre, hogy országszerte, nagy területen áramkimaradások lesznek. Igazából csak az az újdonság, hogy a korona-vírus járvány, a 2021-es árvíz, az Északi-Áramlat gázvezeték felrobbantása és a háború Ukrajnában a politikusok figyelmét is felhívta erre a veszélyre. A tengeri fúrótornyok védelme sem újdonság a speciális alakulatok számára” tette nyomatékossá Lindner, aki maga is a GSG 9 parancsnoka volt. „Már évek óta gyakorlatozunk fúrótornyokon lemodellezve a létesítmény elleni támadást.”
A sötétség kedvez a bűnözésnek
Amint az amerikai példáknál látni lehetett, komoly áramkimaradások esetén az éjszakai nagyvárosok pokollá válhatnak. Rablás, nemi erőszak és betörések soha nem látott számokat értek el a rendőrségi statisztikákban. Most a német rendőrség kommandósai éjjellátókkal gyakorolják az őrizetbevételt, a lövészetet és a sötét városok védelmét. A magas energia- és élelmiszerárak miatt is egyre jobban emelkedik a bűncselekmények száma, ha komoly áram és gázkimaradások lesznek ez csak rosszabb lesz a rendőri vezetők szerint. Az elmúlt időben megszaporodtak az éjszakai pénzautomata robbantások is. Bűnözői csoportok nyilván komolyan kihasználnák az áramszünetet és még több hasonló rablást követnének el.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS