
Több magyar uralkodó, köztük Szent László király földi maradványait azonosították a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói a Székesfehérvári Középkori Romkertben talált csontleletek között – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága kedden az MTI-t.
Neparáczki Endre, a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatócsoportjának igazgatója, az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Biológia Intézet Genetikai Tanszékének munkatársa vezetésével folyó projekt során sikerült bizonyítani, hogy a székesfehérvári osszáriumban (csonttárban) Árpád-házi királyok földi maradványai találhatók – áll a közleményben.
A napokban fejeződött be azoknak a koponyáknak a vizsgálata, amelyeket az SZTE munkatársai a Székesfehérvári Középkori Romkertből szállíthattak el Szegedre. A csontmaradványokat visszajuttatják a székesfehérvári osszáriumba.
Neparáczki Endre közölte, az osszáriumban több mint kilencszáz ember csontmaradványa található összekeveredve. Az SZTE-n vizsgált négyszáz emberi maradványból DNS-mintát vettek. A kutatók célja, hogy – ezeket a mintákat a korábban meghatározott profilokkal összevetve – több magyar uralkodót is azonosítsanak. A csontokat szénizotópos kormeghatározásnak is alávetették, így kiderült, a székesfehérvári sírhelyet a 9-től a 16. századig használták temetkezésre.
A szegedi tudósok vizsgálatának biztos kiindulópontja a korábban megtalált III. Béla király DNS-mintája volt. Ennek segítségével sikerült feltérképezni az Árpád-házi rokonokat.
Eddig Antiókhiai Anna (1154-1184), III.Béla magyar király és feleségének csontjait, valamint Szent László király (1040-1095) földi maradványait, továbbá Halicsi Endre (1210-1234), II. András magyar király harmadszülött fiát azonosították.
Mátyás királyt is azonosíthatják a kutatók
A kutatók Corvin Jánostól (1473-1504), Mátyás király (1443-1490) fiától és unokájától, Kristóftól (1499-1505) is rendelkeznek DNS-mintával, ezért már csak néhány lépésre vannak attól, hogy Mátyás király földi maradványait is azonosíthassák. Árpád-házi Mária nápolyi királyné (1257-1323) koponyája vizsgálata után pedig kiválaszthatók lesznek a csontkamra leletei közül az Anjou-irályok maradványai is. Ehhez azonban a kutatóknak Nápolyba kell utazniuk, hogy az ottani uralkodói sírokból mintát vegyenek.
A székesfehérvári osszáriumbeli csontmaradványok vizsgálatának célja egyrészt, hogy méltó sírhelyet kaphassanak egykori uralkodóink, másrészt, hogy -az összegyűjtött információk feldolgozása alapján – jobban megismerjék a magyar uralkodókat.
A szegedi kutatók ugyanis minden koponyát beszkenneltek, és ennek alapján arcrekonstrukciót készítenek. Mivel a DNS-információ a szem- és hajszínt is magában hordozza, az érdeklődők hamarosan egy VR-szemüvegen keresztül szembe nézhetnek több Árpád-házi uralkodóval is – áll a közleményben.
Forrás: MTI, fotó: SZTE
Theo
2022-08-10 at 01:14
Érdekes, fontos, csak így tovább.
Végre derüljön ki a múltunk,(persze sejtettük eddig is) tudományosan alátámasztva is.
És akkor végre át lehetne írni a tankönyveket is, hogy megszabaduljunk a kommunista panelektől örökre.
Orientál
2022-08-09 at 21:15
rozika Bocs de hülye vagy hozzá mert a veszprémi királyi és utódaik csontvázak is összefüggést mutatnak ,itt a baromkodásaidat ne add elő.
balfék
2022-08-09 at 17:53
rozika
2022-08-09 at 16:39
Azok az “egyes szakemberek” mellébeszélnek. DNS vizsgálatokkal is alá tudták már támasztani, hogy biztosan III. Béláról van szó. Vagyis, megerősítették az addig 99%-kos feltételezést. Utána lehet olvasni, meg lehet hallgatni a kutatási eredményeket, amiket interneten is elér bárki. Tehát, röviden, tévedés (vagy hazugság), amit ezek az “egyes szakemberek” állítanak. Akkora marhaság, minthogy Székesfehérvár nem itt volt, csak elhurcolták a középkorban a Pilisből, mert előre tudták, hogy minket majd ebben a korban át kell verni.
rozika
2022-08-09 at 16:39
“A szegedi tudósok vizsgálatának biztos kiindulópontja a korábban megtalált III. Béla király DNS-mintája volt.”
Mitől biztos a kiindulópont, mitől biztos, hogy III. Béla? Némely szakemberek ebben erősen kételkednek – és kétkedésüket alá is támasztják.
Hesslerezredes
2022-08-09 at 15:52
Ennek felmérhetetlen a jelentősége!!!!
Szeretném megérni, hogy az azonosított maradványokat teljes állami pompával újratemetik!!!
Magyarok Istene kérlek segíts ebben!!!
TS
2022-08-09 at 15:32
Illene már több száz év után tisztességgel eltemetni a magyar királyokat. Igaz, csak most lett erre tudományos eszköz.
János
2022-08-09 at 14:06
Ez szuper ❗❗❗
Gratulálok a kutatóknak. ???
Engem örömmel tölt el, ha a tudomány segítségével egy kicsivel többet láthatunk a múlt homályában.
balfék
2022-08-09 at 13:51
Nagyon örülök neki, hogy ilyen szépen haladnak a kutatások. Már alig várom, hogy egy nagyszerű, királyokhoz méltó sírhelyet alakítsanak ki mindegyiküknek itt Fehérváron, ahová el tudunk menni leróni a tiszteletünket.
Gullwing
2022-08-09 at 13:45
Mert tudnunk kell hogy honnan jövünk és kik vagyunk.