Habár a magyarokat lenácizó Werner Faymann osztrák kancellár és pártja titkolni próbálta, az Orbán-ellenes politikus ellenzéke lerántotta a leplet a menekültek befogadása miatt keletkező horribilis költségekről és arról a mítoszról, hogy az országba érkező bevándorlók jól képzettek, tanultak. Kiderült ugyanis, hogy a Faymann-féle nyitott, liberális menekültpolitika egymilliárd eurójába kerülhet az osztrák adófizetőknek, a bevándorlók ellátása és esetleges integrálása pedig további 6,5 milliárd euróval terhelheti meg a 2016 és 2019 közötti osztrák költségvetést. Faymannék ráadásul eddig azt a felmérést is hétpecsétes titokként őrizték, hogy az Ausztriába érkező bevándorlók 82 százaléka csak általános iskolai végzettséggel rendelkezik.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Újabb heves vita zajlott a menekültügyről az osztrák parlamentben, a botrány pedig garantálható volt, mert az osztrák pénzügyminiszter, Hans Jörg Schelling szándékosan csak most, három nappal a bécsi tartományi választás után, a költségvetés vitájában hozakodott elő a menekültek befogadásából fakadó osztrák költségekkel. Kiderült, a magyarokat lenácizó Werner Faymann osztrák kancellár és pártja által képviselt, nyitott és liberális menekültpolitika egymilliárd eurójába kerülhet az osztrák adófizetőknek. Faymann ellenzéke ráadásul egy eddig titkolt kormányzati előrejelzést is megszerzett, amelynek értelmében a bevándorlók ellátása és esetleges integrálása további 6,5 milliárd euróval terhelheti majd meg az osztrák büdzsét 2016 és 2019 között. Sokatmondó, hogy az ezt firtató ellenzéki kérdésekre sem Schelling, sem pedig párttársai nem reagáltak. Az ominózus 6,5 milliárd euróra a Team Stronach nevű ellenzéki tömörülés kérdezett rá, de a szociáldemokraták (SPÖ) válaszra sem méltatták az ellenzéket.
Mindezek után tovább csökkenhet az SPÖ népszerűsége, amely már a bécsi tartományi választáson is megkapta a maga figyelmeztetését. A mostani botrányról egyébként az osztrák Krone írt, az összeállításnak az Elveszett osztrák bizalom címet adták. Ugyanebből a cikkből derült ki az is, hogy Faymannék eddig azt a felmérést is hétpecsétes titokként őrizték, hogy az Ausztriába érkező bevándorlók 82 százaléka csak általános iskolai végzettséggel rendelkezik.
Pikáns, hogy Ausztria már a sokadik uniós állam, ahol gyorsan megdőlnek a mítoszok, miszerint az ideérkező bevándorlók magasan képzettek, befogadásuk gazdasági előnyt jelent az országoknak. Emlékezetes, korábban Dieter Zetsche, a Daimler konszern elnöke is arról beszélt, hogy nekik pont olyan munkatársakra van szükségük, mint amilyenek a menekültek, és hogy a mostani bevándorlás lerakhatja a következő Wirtschaftswunder (gazdasági csoda) alapjait…
Az osztrák felmérések előtt német kutatások is megállapították, hogy alaptalanok a bevándorlók magas képzettségéről szóló hírek. A menekültekre egyébként óriási lehetőségként tekintő német Bundesagentur für Arbeit (BA) egyik vezetője, Raimund Becker éppen a minap számolt be arról, hogy a menekültek 80 százaléka nem rendelkezik megfelelő iskolai bizonyítványokkal, amikor Németországba ér. A nürnbergi Munkaügyi Kutatóintézet 2013-as, szúrópróbaszerűen végzett felmérése is érdekes, amelyet a szervezet a Németországban tartózkodási engedélyt kapott menekültek körében készített. Az intézet ugyanis akkor kimutatta, a Németországban lévő menekültek mindössze 13 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel, és 24 százalékának volt valamiféle középiskolai végzettsége, ezzel szemben 58 százalék nem tudott felmutatni befejezett szakmai stúdiumot. Frissessége miatt pontosabb képet ad a bevándorlók képzettségéről az osztrák munkaügyi hivatal 2015 szeptemberi felmérése. A hivatal rávilágított, a 18 ezer menekült státuszúból közel 5 ezer a szír, a szírek kétharmadának legmagasabb iskolai végzettsége a 8 általános, 7 százalékuk rendelkezik felsőfokú végzettséggel és január elseje óta összesen 8 szír orvos adta be Szíriában szerzett orvosi diplomájának akkreditációs kérelmét. A hivatal azt is ismertette, Ausztriában a második legnagyobb, menedékjogot kapott kisebbség az afgán 4221 fővel, amely közösségből negyvenen rendelkeznek felsőfokú végzettséggel, 90 százalékuknak legmagasabb iskolai végzettsége pedig a 8 általános.
A PestiSrácok.hu az ügyben Zsohár Zsuzsannát, a menekülteket segítő Migration Aid szóvivőjét is megkereste, aki kérdésünkre leszögezte, az osztrák adatokról nem tud, de az általuk tapasztaltak mást mutatnak. “Akik a nyáron jöttek Magyarországra, azok többsége szír volt, és kifejezetten magasan képzettek voltak. Mostanra ugyanakkor eljutottunk odáig, hogy már nem csak a szír középosztály jön Európába, így akik most érkeznek, akár alacsonyabb végzettséggel is bírhatnak. Azt ugyanakkor fontos leszögezni, hogy miután most a horvát-magyar határon egyből vonatra szállnak a menekültek, kevés időnk van velük beszélgetni, így nem tudunk pontos képet adni a képzettségükről” – árulta el kérdésünkre Zsohár Zsuzsanna.
Fotó: AFP/Joe Klamar
Facebook
Twitter
YouTube
RSS