Lassan a kampány finisénél járunk: érdemes megnézni, hogy a kormánypártok és az ellenzék milyen arányban indított jelölteket országszerte. A Fidesz által indított és támogatott polgármester-jelöltek száma 1136, míg az ellenzék ezzel szemben mindössze 286 polgármester-jelöltet tud felmutatni. Deák Dánielt, a XXI. Század Intézet vezető elemzőjét kérdeztük az arányok hátteréről, hogy vajon miért alakulhatott ez így, és az ellenzék milyen okokból nem foglalkozik a vidékkel, valamint arra is kíváncsiak voltunk, hogy a hídfőállások megszerzése az adott városok fejlődésére milyen hatással lehet.
A XXI. Század Intézet vezető elemzője rámutatott, hogy 2010-re az MSZP jórészt elvesztette vidéki bázisát; szinte megszűntek létezni olyan térségekben, ahol korábban meghatározó erő voltak. Jelenleg már csak nagyon kevés helyen tartják a pozíciójukat, és az utóbbi években még jobban erodálódott a népszerűségük vidéken. Deák elmondta, hogy 2010-2014 között a szocialisták helyét a Jobbik vette át, akik az MSZP-s bástyákat és szavazóik nagy százalékát is átcsábították magukhoz. Ez azonban pünkösdi királyságnak bizonyult az elemző szerint, hiszen a Jobbik pálfordulása oda vezetett, hogy ők is meggyengültek vidéken, a masszív bázisuk ugyancsak szétmorzsolódott. Ma már elmondható, hogy nemcsak Budapesten, hanem vidéken is tartósan 10 százalék alá kerültek.
A tendenciák alapján a falvak, községek és kisebb városok nagy hányadában várható akár 60 százalék feletti fideszes siker, hiszen az összellenzék jelentősen visszaszorult a kisebb településeken és nem is koncentrálnak rájuk. Ezt bizonyítja az is, hogy rendkívül kevés saját jelöltjük van: a közel 1200 kormánypárti polgármester-jelölttel szemben még 300 indulójuk sincsen. Deák hozzátette, hogy nyilvánvalóan látszik, hogy az ellenzék minimális energiát fektetett a vidéki települések megnyerésére, hiszen minden erejüket Budapestre és több nagyobb városra koncentrálják.
Deák Dániel felhívta a figyelmet arra is, hogy a Budapesten, illetve a nagyobb városokban elért ellenzéki győzelem hídfőállások kiépítését szolgálná, hogy minél több helyről támadhassák az Orbán-kormányt. Ezen kívül a vezető elemző azt is megjegyezte, hogy ezeknek az ellenzéki jelölteknek az elsődleges célja nem az, hogy a városokat fejlesszék és nyugalmukat biztosítsák, hanem hogy országos szintű politikai botrányokat kavarjanak. Annak is nagy az esélye, hogy Karácsony Gergely már 2022-re tekint előre, hogy ismét miniszterelnök-jelöltként mérethesse meg magát Orbán Viktor ellen.
Deák szerint az ellenzék vidéki hídfőállásainak megszerzése azért is fontos, hogy a kispesti szocialista modellt lemásolhassák és vidéken is alkalmazhassák. Ismert, hogy a kispesti szocialista Lackner Csaba azzal kérkedett, hogy aki nem tud több, mint 100 millió forintot ellopni az önkormányzat büdzséjéből egy év alatt, az tulajdonképpen hülye. Ezért ezek a bástyák a kormány elleni harcot és a saját anyagi jólétük megalapozását, a pénzügyi javak felhalmozását is szolgálná az ellenzéki jelöltek számára.
Fotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS