Előrehaladt a bebukott Cserdi beruházások és eltűnt százmilliók ügyében még Bogdán László halála előtt indult büntetőeljárás. A NAV Dél-Dunántúli Bűnügyi Igazgatósága költségvetési csalás és más bűncselekmények megalapozott gyanújával nyomoz, mivel a Baranya megyei faluban az összesen három projektre elnyert csaknem háromnegyed milliárd forint egy jelentős része eltűnt, a kivitelezések pedig vagy meg sem kezdődtek, vagy megrekedtek. Az ügyben a NAV még tavaly meggyanúsította Bogdán sofőrjét, ügyintézőjét a gazdasági bűncselekmények miatt korábban börtönbüntetésre ítélt T. Tibort – tudta meg a PestiSrácok.hu. Az ügyet azért poroltuk le, mert T. még 2020 októberben közreadott, videónkon látható riportunk kapcsán beperelte portálunkat, munkatársaink ellen pedig rágalmazás miatt büntetőpert is indított, azt állítva, semmi sem igaz abból, amit leírtunk, illetve amit videoriportunkban a Bicsérdi Közös Önkormányzati Hivatal Bodai Kirendeltségének hivatal vezetője elmondott. A korábban elhangzottak szerint T. Tibor volt az, aki eljárt a kérdéses pályázatok ügyében és a polgármester meghatalmazásával, tanácsadásra és hasonló, nem meghatározható feladatokra kiállított számlák alapján felvette a pénzeket az önkormányzat számlájáról.
2020 októberében helyszíni riportot közöltünk a Baranya megyei Cserdiből azokról az álló, bebukott projektekről, amelyek láttán a baloldalon éveken át „Cserdi csodát” emlegettek. Sokáig úgy tűnt, okkal. Bogdán László, roma származására büszke polgármester településükön azt akarta bebizonyítani, hogy csak egy valódi lehetőség kell, és ki lehet törni a nyomorból. Egy olyan helyi gazdaságot álmodott meg – és kezdett el felépíteni –, amelyben helyi terményeket állítanak elő és amely önkormányzati működtetésben munkát ad a helyi embereknek.
A koncepció jó volt, Cserdi minden segítséget, támogatást megkapott a megyétől és a kormánytól is. Egymás után több pályázaton is nyertek, összesen durván háromnegyed milliárd forintot. Ebből fel kellett volna épülnie egy terményfeldolgozónak, egy kerékpárútnak. Ez utóbbira több településsel közösen nyertek forrást. Először a kerékpárút miatt kerültek nehéz helyzetbe. A kivitelezés ugyanis tolódott, de az önkormányzatok már 2017-ben megkapták a beruházáshoz szükséges pénzt. A terményfeldolgozóra TOP-os pályázaton nyertek 250, bölcsőde építésére pedig 189 millió forintot. Ezeket az összegeket is megkapta az önkormányzat 2018-ban, illetve 2019-ben.
Amikor 2020 októberében Cserdiben jártunk, a terményfeldolgozó építése körülbelül hetven százalékon állt, de szemmel látható volt, hogy az építési munkákat abbahagyták, az építést végző vállalkozók a területről levonultak. A korábban termelésre használt fóliasátraknak már csak a rozsdás váza állt. Mint kiderült, termelés csak addig folyt, amíg a kétszáz közfoglalkoztatott bérét az állam kifizette. A kerékpárút kapcsán arra panaszkodtak a környező falvakban, hogy abból már nem lesz semmi. Ezek után nem meglepő, hogy a bölcsőde helyén is csak nyakig érő gaz éktelenkedett, de a kerítésen még tábla hirdette, hogy ott csaknem kétszázmillióból épül bölcsőde.
A hivatal átadás-átvételi jegyzőkönyvét közérdekű adatigénylésben kértük ki a Baranya megyei Kormányhivatalból. A nyolcvan oldalas dokumentumból derült ki, hogy Cserdi főszámláján összesen 93 millió forint volt, holott csak a fenti három projektre 653 millió forintot utalt a Magyar Államkincstár Cserdinek, a 265 milliónak érintetlenül a főszámlán kellett volna még lennie. Úgy számoltunk, hogy körülbelül négyszázmillió forintnak veszhetett nyoma…
Akkor már folyamatban volt a büntetőeljárás. A Bicsérdi Közös Önkormányzati Hivatal Bodai Kirendeltségén hiába is próbáltunk közérdekű adatigényléssel élni és iratbetekintést kérni a pályázatok dokumentációjába. Kiderült, hogy a kerékpárút-pályázat iratait például egyáltalán meg sem kapták, amikor pedig a 265 milliót elutalta a hivatalba az Államkincstár, akkor Bogdán László azt mondta nekik, hogy azt a pénzt roma felzárkóztatásra kapták. A Cserdivel kapcsolatos dokumentumokat, számlákat pedig közvetlenül Bogdán halála után lefoglalták a NAV-nyomozók.
A rejtélyes T. Tibor
A Bicsérdi Közös Önkormányzati Hivatal Bodai Kirendeltségének hivatalvezetője nevét, arcát vállalva beszélt nekünk arról, hogy eleinte még a polgármester, majd T. Tibor volt az, aki apránként felvette a pénzeket az önkormányzat számlájáról. T. Tiborról csak annyit tudtak, hogy jogtanácsos – állítása szerint –, és Bogdán rá bízta a projektek koordinálását, a pénzügyi műveletekhez meghatalmazása volt. Többször együtt érkeztek Bogdán a hivatalba; olyankor T. nemcsak ügyintéző, hanem sofőr is volt. A számlák, amelyeket leadtak és amelyekre a súlyos milliókat, tízmilliókat felvették, mentorálásról, tanácsadásról, csapatépítő tréningekről szóltak, de akkor ez azért nem tűnt fel a hivatal dolgozóinak, mert úgy tudták, hogy a falu éves költségvetésének többszörösét jelentő összeget felzárkóztatási programra kapták, aminek a kereteibe belefértek volna ilyen jellegű kiadások.
Azt már Bodán is csak később tudták meg, hogy T. Tibort korábban gazdasági bűncselekmények miatt ítélték el. T. Tibornak az elektronikus cégadatbázis szerint huszonhárom cégben van/volt érdekeltsége, többek között befektetésekkel foglalkozott. Azért került összetűzésbe a törvénnyel, mert 2010-től körülbelül hatvan embertől vett fel különböző összegeket, zömében befektetési céllal, néhányaktól kölcsönként. Az üzlet tipikus piramisjáték volt: volt ugyan, akit kifizettek az újabb áldozatok befektetéseiből, de a kár jelentős része nem térült meg. Csaknem félmilliárd forintot bűvészkedett el a cégvezető. 2012-ban indult az ügyben csalás miatt büntetőeljárás. 2013 nyarán vádat is emeltek T. Tibor ellen jelentős értékre elkövetett csalás bűntette miatt. 2020-ban a Pécsi Törvényszék a férfit négy és tíz hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte.
T. Tibor újra a törvény és a bíróság előtt
Lassan a Cserdiben eltűnt százmilliók ügye is lezárulhat. Úgy tudjuk, hamarosan vádat emelhetnek. Ami biztos, hogy T. Tibort a költségvetési csalás miatt folyamatban levő büntetőügyben meggyanúsították. Szerettünk volna részleteket megtudni a NAV Kommunikációs Főosztályától, de kérdéseinkre nem válaszoltak, értesüléseinket ugyanakkor nem cáfolták. Január 31-én hétfőn T. Tibornak is feltehetjük a kérdéseinket, ugyanis mint feljelentővel találkozunk vele a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Azt egyelőre nem állítja, hogy Cserdiben sem járt, de azt igen, hogy neki az égvilágon semmihez semmi köze nem volt és pénzeket sem vett fel Cserdi számlájáról. A jelek szerint mindezt büntetőperben kell majd bizonyítania.
Fotó, videó: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS