Semmiképpen nem tartom egészségesnek, ha egy nagyvállalkozó nyíltan szembe megy Orbán Viktor miniszterelnök akaratával, mint ahogy az sem egészséges, ha egy magyar vállalkozó adóelkerülési szempontból külföldre menekül – válaszolta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a PestiSrácok.hu azon kérdéseire, amelyek az Index tulajdonosának, az állammal is üzletelő Spéder Zoltánnak a gyanús és érdekes ügyleteire, üzleti lépéseire vonatkoztak. A tárcavezető ugyan előrebocsátotta, hogy ő nem Spéder Zoltán, ezért nem tud minden kérdésünkre válaszolni, de megígérte, hogy beszél az Index tulajdonosával és hogy portálunk betekintést nyerhet azokba a szerződésekbe, amelyekkel Spéder a Magyar Posta bizonyos szolgáltatásaira, cégeire tehette rá a kezét.
Spéder Zoltánnak, az Index tulajdonosának “kreatív” üzletemberi tevékenységéről, gyanús és érdekes, állami pénzek kisajátításában is gazdag ügyleteiről kérdeztük Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert a mai Kormányinfón a parlamentben. Spéderrel kapcsolatban portálunk arra volt kíváncsi, hogy Lázár János szerint egészséges-e, ha egy magyar nagyvállalkozó nyíltan szembemegy Orbán Viktor kormányfő akaratával és fittyet hány a miniszterelnök egyértelmű szándékaira. Azt is megkérdeztük, a Miniszterelnökséget vezető miniszternek mi a véleménye arról, hogy kiderült, Spéder Zoltán is érintett az offshore-botrányban, mint ahogy azt a kérdést is nekiszegeztük Lázár Jánosnak, hogy szerinte mennyit ér az az évi 2 milliárdos forgalmat bonyolító, a korábbi Defend milliárdos gépparkját és eszközeit átvevő MPT Security nevű cég, amely a Magyar Postától került Spéder Zoltán érdekeltségi körébe, és hogy ezt az értékes céget mennyiért szerezte meg a nagyvállalkozó.
Kérdéseink háttere, hogy a napokban kiderült, negyven százalékkal csökkent az állam részaránya az FHB Jelzálogbankban, miután a pénzintézet kétszer is tőkét emelt úgy, hogy a régi tulajdonosok – köztük az állam – nem vásárolhatott az új részvényekből. A fél évvel ezelőtti állapot szerint az FHB legnagyobb tulajdonosa a Spéder Zoltán nagyvállalkozóhoz köthető A64 Vagyonkezelő Kft. és a VCP Finanz Holding Kft. 23,82, illetve 24,2 százalékkal, továbbá a panamai székhelyű Silvermist Estate 9,6 százalékkal. Úgy tűnik, hogy a Spéder Zoltán vezette igazgatóság nyíltan szembement Orbán Viktor miniszterelnökkel, miután a kormányfő januárban jelezte: a kabinet továbbra is fenntartja azt az igényét, hogy a magyar állami tulajdon aránya nem csökkenhet a pénzintézetben. Mint ahogy azt megírtuk, tegnap az is napvilágra került, hogy az Index kiadójának tulajdonosa korábban egy Seychelles-szigeteken bejegyzett vállalkozás volt, amelynek a Direkt36 cikke szerint Spéder Zoltán médiavállalkozó volt a meghatalmazottja.
Lázár János kérdéseinkre úgy válaszolt: Semmiképpen nem tartom egészségesnek, ha egy nagyvállalkozó nyíltan szembe megy Orbán Viktor miniszterelnök akaratával. A tárcavezető szerint ugyanakkor a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium utasította a vagyonkezelőt, hogy szólítsa fel az FHB Jelzálogbankot az eredeti, állami tulajdonhányad visszaállítására. Miután ismertettük Lázár Jánosnak, hogy a részarány még ne változott, a miniszter azt ígérte, utánanéz az ügynek, és ha találkozik Spéder Zoltánnal, akkor nála rákérdez erre. Spéder offshore-botrányban való érintettségét nem kívánta kommentálni Lázár János, úgy válaszolt portálunknak, hogy “az sem egészséges, ha egy magyar vállalkozó adóelkerülési szempontból külföldre menekül”. A miniszter azt üzente az ilyen cégvezetőknek, vállalkozóknak, hogy Magyarországon sokat javultak az adózási körülmények, “így akik a szocik alatt menekültek, azok most jöjjenek vissza és adózzanak idehaza.”
Lázár János azt nem tudta megmondani, hogy a Spéder érdekeltségébe került MPT Security mennyit ér, és azt mennyiért vásárolta meg a vállalkozó, de megígérte, portálunk betekintést nyerhet azokba a szerződésekbe, amelyekkel Spéder a Magyar Posta bizonyos szolgáltatásaira, cégeire tehette rá a kezét.
Ami még a Kormányinfón elhangzott
Antidemokratikusnak és embertelennek nevezte az Európai Bizottság új migrációs javaslatcsomagját Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. A tárcavezető azt mondta: a brüsszeli javaslat antidemokratikus, mert el akarja vonni a tagállamok önrendelkezési jogát, és embertelen, mert nem veszi figyelembe a bevándorlók szándékait.
Európa legsötétebb éveit idézi, hogy emberekről megpróbálják megmondani, mennyit érnek származásuk alapján – fogalmazott arról az európai bizottsági tervről, amely szerint az uniós tagállamok fejenként negyedmillió euróért tagadhatnák meg a migránsok befogadását. Lázár János azt is mondta, hogy a kormány egyedül nem képes megállítani Brüsszelt, ehhez minden magyar összefogására szükség van. Ezért a kormány fontosnak tartja, hogy az Országgyűlés mielőbb határozzon a kötelező betelepítési kvótáról szóló népszavazás elrendeléséről.
Orbán Viktor miniszterelnök a szükséges intézkedések azonnali megtételére kérte Pintér Sándor belügyminisztert amiatt, hogy Körmenden illegális bevándorlók kézilabdázó lányokat zaklattak – mondta Lázár János. A miniszter tájékoztatása szerint az illegális bevándorlók elszállásolási pontja a rendészeti szakközépiskola területén van. Az intézmény tornacsarnokában kézilabdázó lányokat molesztáltak, illetve zaklattak az ott elhelyezett bevándorlók, ezt ez ügyeletes tiszt figyelmeztetésére sem hagyták abba – ismertette Lázár János. Hozzátette, a rendőrség jelentése szerint betörték az ablakokat, ezért a lányoknak abba kellett hagyni az edzést. A kormány felveszi a kapcsolatot Bebes István körmendi polgármesterrel – jelezte a miniszter.
Az Európai Bizottság megfelelő jogi és pénzügyi garanciák mellett kész megállapodni a paksi atomerőmű-bővítési beruházás megvalósításáról – értékelte a hét első felében Brüsszelben folytatott tárgyalásait a Miniszterelnökség vezetője. Lázár János csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a paksi beruházással kapcsolatos három brüsszeli eljárás egyike, amely a műszaki adatokra vonatkozó titkosítást érintette, lezárult. A miniszter jelezte, a kormány arra törekszik, hogy a másik két eljárás is mihamarabb megállapodással záruljon. Erre szerinte jó remény van. Az egyik eljárásban a tiltott állami támogatás kérdését vizsgálja Brüsszel, a másikban pedig azt, hogy Magyarország megállapodhatott-e Oroszországgal a beruházásról ahelyett, hogy piaci versenyt hirdetett volna.
A tárcavezető arról is beszélt, hogy az Európai Unió Bírósága szerdán megerősítette a dohánytermékekről szóló uniós irányelv rendelkezéseinek érvényességét. Ezt figyelembe véve a kormány már a jövő héten megtárgyalja az egységes dohánytermék-csomagolás bevezetésének ütemét, és felmerül a mentolos, valamint a kapszulás cigaretták betiltásának lehetősége is – közölte.
Megszületett szerdán a döntés az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) átszervezéséről – jelentette be Lázár. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a háttérintézmények sorsát firtató kérdésre válaszolva azt mondta: megbíznak egy magas beosztású szakértőt, hogy segítsen szétválasztani az OEP feladatait a Magyar Államkincstár és az Emberi Erőforrások Minisztériuma között. Kifejtette: a feladatok nagy része, például természetbeni ellátások kifizetése az államkincstárhoz kerül, a többi feladat pedig – egy vagy két lépésben – a minisztériumhoz. Ez a döntés szerdán megszületett – jelezte. Az OEP és a tárca több vezetője is aggályait fogalmazta meg, de kompromisszum csak abban lehet, hogy milyen ütemben történjen az átszervezés – közölte.
Lázár János cáfolta, hogy megszűnne a kötelező hit- és erkölcstan óra az iskolákban, és hogy eltörölnék a mindennapos testnevelést. Marad a kötelező hit- és erkölcstan, illetve a mindennapos testnevelés – szögezte le Lázár. Elmondta: ugyan gyakran felmerül, hogy csökkenteni kéne a diákok terhelését, de a Fidesz elnöksége tegnap megtárgyalta és elvetette ezt az indítványt. A kerettantervet ugyan valójában felülvizsgálják, de Lázár szerint abban is benne lesz a hit- és erkölcstan és a kötelező napi tornaóra.
A vezető képen Spéder Zoltán médiavállalkozó látható Orbán Viktor társaságában.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS