Az ISIS terroristái 284 embert, köztük gyerekeket is használtak élő, emberi pajzsként, majd tömegsírba ölték őket Moszulban, miközben párhuzamosan Kirkuk városát támadták. Az iszlamisták megpróbálták a kereszténység minden nyomát eltüntetni, még egy keresztény diáklányok lakta kollégiumba is bevették magukat, akik a csodával határos módon mégis túlélték a támadást.
Az Iszlám Állam a Mosul ellen indított visszafoglaló ostrom elleni védekezés mellett párhuzamosan támadást is indított Kirkuk ellen október közepén, ahol civil házakba, mecsetekbe törtek be és civileket raboltak el. Kirkuk a történelmi Kurdisztán egyik legfontosabb városa, az ISIS feltűnése előtt azonban hivatalosan nem volt az Iraki Kurd Autonóm Régió része. A síita többségű iraki hadsereg azonban az ISIS 2014-es feltűnésekor elmenekült a városból. A helyükre kurdok vonultak be, mondván, hogy valakinek meg kell védenie a várost. Azóta ugyan Kirkuk újra része hivatalos iraki államigazgatásnak, de a város katonai védelméről továbbra is a kurdok gondoskodnak.
Az ISIS támadását egyébként valószínűleg az elkeseredés szülte, a terrorszervezetet ugyanis hamarosan teljesen kiszorítják Irakból. A város Asfra Mafqudin negyedébe betörő ISIS-terroristák közül tizenkettőt lelőttek a helyi erők, de a lakosság körében nagy volt a rémület, mivel óvodákba is betörtek az iszlamisták, a lakások ajtaján dörömbölve pedig azt is közölték a lakossággal, hogy ők az Iszlám Állam harcosai, akik Allah nevében cselekednek. A CitizenGO munkatársainak a támadást átélő helyi keresztények számoltak be arról, hogy csodával határos módon menekültek meg az IÁ terroristáitól.
A szervezet tagjai közül néhányan alig pár hónappal ezelőtt Kirkukban járt, segítséget nyújtani azoknak az üldözötteknek – leginkább a keresztényeknek – , akik a városban kerestek menedéket. A CitizenGO munkatársai, önkéntesei együtt nevettek, étkeztek, imádkoztak velük. A CitizenGO egy keresztény értékek mellett elkötelezett polgári társaság, ami nem tartozik egyetlen politikai párthoz vagy felekezethez sem. Tevékenységük fő területei közé tartozik egyebek mellett például a civilek tudatos részvétele a politikai életben, az egyén és a család méltósága és jogai, és az élet értéke. Világszerte elérhetőek magyar, angol, spanyol, portugál, francia, német, olasz és lengyel nyelven. Facebook oldalukon Orbán Viktorról több cikket is közölnek, a posztokban és a kommentekben is a külföldiek szimpatikusnak tartják és gratulálnak a magyar miniszterelnök keresztény értékeket közvetítő politikájához.
A támadások idején egyik munkatársuknak, Jaime Hernandeznek sikerült kapcsolatba lépni az egyik kirkuki keresztény menekült diákkal, Haibával, akinek testvére a támadás alatt a következőt üzente:
Nem mehetünk ki. Az ISIS már az utcánk végén van. (…) A fegyverek és a bombák zaja közelről hallatszik. (…) egy víz és villany nélküli szobában rejtőztünk el, ami kevesebb mint 7 m2-es.”
A beszámoló szerint “18 gyötrelmes órán át” némán várakoztak a diákok a titkos szobában. A CitizenGO németországi munkatársának pedig azt mesélte egy kirkuki barátja, aki keresztény menekült diákokat fogadott be titokban otthonába, hogy az Iszlám Állam emberei bementek a házba,majd leültek arra az ágyra, amely alatt a keresztények rejtőztek. Bár percekig ültek az ágyon, mégsem vették észre a megbúvó keresztényeket, így azok megmenekültek a kivégzéstől.
Az Iszlám Állam katonáival egy szobában voltunk. Leültek az ágyra, és nem tudták, nem érezték, hogy el vagyunk rejtve alatta.”
A diákok Erbil városába menekültek át, ami jelenleg viszonylag biztonságos településnek számít. Az elmúlt hetekben több iraki keresztény várost is visszafoglalt az Iszlám Államtól az állami hadsereg, az ISIS fővárosaként emlegetett Moszul felszabadítására kezdett hadművelet pedig már hetek óta folyik.
A közelharcokban már közel egy tucat ember vesztette életét. A település kormányzója viszont azt jelentette, hogy a dzsihadistáknak még egyetlen közigazgatási épületet sem sikerült elfoglalniuk. Hatósági értesülések arról is beszámoltak, hogy Kirkuktól 40 km-re Moszul irányába egy erőműnél három öngyilkos merénylő robbantotta fel magát. A detonációban meghalt az erőmű 12 iraki alkalmazottja és négy műszaki szakember is.
A helyszíni jelentések szerint a terrorszervezet katonái egy keresztény diáklányok által bérelt ház előkertjébe vették be magukat. Az ott tartózkodó egyetemistáknak sikerült gyorsan elrejtőzniük és telefonon segítséget kérni. Hamarosan egy a környéket jól ismerő civil segítő érkezett, akinek vezetésével elhagyták a házat, és a káld püspöki központba menekültek. Innen telefonon értesítették a többi, környéken tartózkodó iskolatársaikat is, akik a kijárási tilalom veszélyével dacolva mind idegyülekeztek, majd a biztonsági erők közreműködésével Erbilbe szállították őket.
PS-összeállítás Fotó: Daily Mail
Facebook
Twitter
YouTube
RSS