Egészen pikáns befektetői ötlettel állt elő egy volt baloldali, ma független helyi politikusokból álló kör Mogyoródon, amelynek élén – hogy még bizarrabb legyen a történtet – egy kiugrott kereszténydemokrata képviselő áll. Az üzlet lényege, hogy a saját, eddig eladhatatlannak bizonyult, az M3-as autópálya mentén fekvő földjeiket egy bizományi szerződéssel a községre testálnák, amely a belterületbe vonás és a közművesítés után – reményeik szerint hússzoros áron – értékesítené majd azokat a piacon. A szerződésben egy biztos pont van: a tulajdonosok garantált, mesés haszna. A siker érdekében még az önkormányzat gazdasági bizottságán is erőszakot tettek az amúgy a gödöllői egyetem dékánjaként dolgozó bizottsági elnök távollétében.
SUSÁNSZKY MÁTYÁS – PestiSrácok.hu
Ajánlatot tett Mogyoród nagyközség önkormányzatának egy 15 fős tulajdonosi kör az M3-a 18-as számú lehajtója és a Hosszúdűlő területrészek “fejlesztésére”. Ez egy több mint ötszázezer négyzetméteres külterület, távol a község központjától, ellenben közel az új M31-es összekötő autópálya csomópontjához. Településszerkezeti, lakossági indokok aligha állhatnak tehát a belterületbe vonás mögött. Annál inkább üzleti érdekek, hiszen az ajánlat lényege, hogy a tulajdonosok az önkormányzat felelősségvállalásával, homályosan körvonalazott pályázati pénzek bevonásával, tehát más pénzén közművesítenék a parcellákat, amelyeket egy csapásra belterületbe is vonnának, majd értékesítenének. Az egész beruházást bevállaló önkormányzatnak csak morzsák jutnának. A birtokunkba jutott szerződéstervezet szerint a tulajdonosok bizományba adnák földjeiket az önkormányzatnak.
Felelősen a közpénzzel? – 18 millió Mogyoródnak, 3,2 milliárd a tulajdonosoknak
A PestiSrácok.hu által megkérdezett jogász szerint előfordulnak ilyen szerződések társulások és önkormányzatok között, azonban a megállapodásoknak mindig az arányosság elvét kell követniük, azaz a haszon elosztásakor a hozzáadott érték arányát kell figyelembe venni. A mogyoródi beruházás ellenzői szerint a tulajdonosok által javasolt megállapodásban messze nem érvényesült ez az elv. Babicz László, az előző ciklus FIDESZ-KDNP-s polgármestere is ezzel indokolta a tárgyalások felfüggesztését. Babicz emlékeztetett rá, hogy a társulás által még az ő idejében letett ajánlatban az önkormányzat 18 millió, míg a tulajdonosok 3,2 milliárd forint haszonnal zárták volna az ügyletet, ami több mint aránytalan.
A 2014-ben alakult, Paulovics Géza független, de a helyi baloldalt maga mögött tudó polgármester által irányított új önkormányzati vezetés a tulajdonosi kör ismételt megkeresésére az idén felújította a tárgyalásokat. Az önkormányzat március 9-én kelt határozatában felhatalmazta a polgármestert és Kapitány Attila alpolgármestert a bizományi-szerződést érintő tárgyalások lefolytatására. A nagyközség Gazdasági és Területfejlesztési Bizottságban helyet kapott Varga A. Tamás, korábbi KDNP-s, most független képviselő, aki a hosszúdűlői telekrész tulajdonosainak megbízottja is. Családtagja révén a bizományi földek összterületének majdnem egynegyedét birtokolja, tehát maga is érdekelt a terület értékesítésében. Hasonlóképpen érdekelt a bizottság egy másik tagja, Hrágyel József Istvánné is. A gazdasági bizottság elnöke egyébként a gödöllői Szent István Egyetem gépészmérnöki karának dékánja, Szabó István, aki a régi polgármestert támogató képviselőtársaival eddig sikerrel blokkolta a szerződéstervezet önkormányzati napirendre vételét. Múlt csütörtökig, amikor is a polgármester az önkormányzatban éppen csak meglevő többségével “erőszakot vett” a gazdasági bizottságon, azaz a dékán múlt heti, észtországi konferencialátogatását kihasználva két taggal felhígította a grémiumot, így egy akadály elgördült a mesés biznisz elől.
Hússzoros érték, hangyányi költségvállalás
A tulajdonosok megrendelésére készült megvalósíthatósági tanulmány szerint a mintegy 50 hektár alapterületű föld kiinduló értéke négyzetméterenként 500 forint, amely a belterületbe vonás után már 1.800 forintra nő. A közműellátás bevezetését követően – amelynek költsége az Önkormányzatot terhelné – a négyzetméterenkénti ár 3.800 forintra emelkedik. A tervezet a végső piaci értéket a négyzetméterenkénti 10.000 forintban, azaz a kiinduló érték hússzorosában határozza meg. A szerződéstervezet ezen kívül olyan kitételt is tartalmaz, amely szerint 6 év után sikertelen értékesítés esetén a tehermentes tulajdonjog visszaszáll az eredeti tulajdonosokra. Emellett a négyzetméterenkénti alapár két évente megváltoztatható, az alapár és a haszonár közti különbség ilyetén változása viszont csak a tulajdonosok számára jelent hasznot. A szerződéstervezet szerint a tulajdonosokat terhelő jelentősebb anyagi vállalás a külterületből való kivonással járó költség. A belterületbe-vonástól, az iparteleppé nyilvánítás és a közművesítésig minden fejlesztési költség az önkormányzatot terheli. A tulajdonosok javaslata szerint egy fajlagos értékesítési alapár meghatározása után a fölmerülő költségek levonásával keletkező hasznot 50-50 százalékban osztaná meg az önkormányzat és a társulás.
“Akaratlanul előforduló összeférhetetlenségek”
Megkerestük Paulovics Géza polgármestert is, aki a tárgyalások felújítását a tulajdonosi hozzáállás megváltozásával indokolta. Hangsúlyozta: az önkormányzat csak a tárgyalások felújításáról rendelkezett, ami nem jelenti automatikusan a tulajdonosok által készített szerződéstervezet elfogadását. Paulovics Géza saját polgármesteri vállalásának nevezte, hogy az ipartelepi fejlesztésekkel a környező települések gazdasági szintjéhez zárkóztatja fel Mogyoródot. A fejlesztések korábbi lassú ütemének hátterében ő személyes sértettségeket, érdeksérelmeket vél fölfedezni, amelyek hátráltatták Mogyoród fejlesztését. A tulajdonosokat is képviselő Varga A. Tamás, valamint Hrágyel József Istvánné önkormányzati részvételét úgy kommentálta, hogy a Mogyoródhoz hasonló lélekszámú településeken akaratlanul is előfordulhatnak ilyen jellegű összeférhetetlenségek.
A Szilas TV felvételén Paulovics és a testület esküt tesz “Mogyoród fejlődése előmozdítására”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS