Egy emberként gyászol a haladó baloldal John McCain halála miatt. A 444.hu az elhunyt szenátort az amerikai konzervatív politika óriásának nevezte: a lap úgy véli, hogy” a politikusnak a halál kapujában csak a lelkiismeretével kell elszámolnia”, illetve szerintük “McCain élete a maga rengeteg hibájával és ellentmondásával együtt is arra emlékeztet, hogy lehet más a jobboldal, és a politikában sem mindenki elvtelen gazember”. A haladó újságírók azonban a felkavarodott érzelmek homályában nyilvánvalóan nem vesznek figyelembe néhány apróságot McCain szenátor politikai pályafutásával kapcsolatban: ott van például a politikus ukrajnai tevékenysége, Irak lerohanásáért való lelkesedése, a líbiai beavatkozás támogatása, valamint hogy simán belement volna egy harmadik világháborúba is, amikor kirobbantak a harcok Oroszország és Grúzia között. Egy szó, mint száz: McCain az amerikai beavatkozások és konfliktusok egyik legnagyobb szószólója volt, ezek a konfliktusok pedig sok ember életébe kerültek. A politikus ugyanakkor Trumpnak is Orbán Viktornak is rendszeresen ártani próbált, állításait pedig leginkább öblös diktátorozásokkal próbálta célba juttatni. Valljuk be, ez nem a nagyvonalú, professzionális politizálás eszköze, inkább a kétségbeesett liberálisok utcai harcának kedvelt módszere.
Egy amerikai elnök nem vezetheti úgy a szabad világot, hogy diktátoroknak gratulál az elcsalt választások megnyeréséért
– nyilatkozta 2018 márciusában, Vlagyimir Putyin győzelme után Donald Trumpról.
A szenátor mindig is is hatalmas bírálója volt az amerikai elnöknek, valószínűleg azért, mert ő maga soha nem lehetett az, a próbálkozások ellenére. McCain szinte minden alkalmat megragadott, hogy ártson Trumpnak, könyvében például beismeri, hogy fogalma nem volt, mi van azokban a Trumpról szóló dossziékban, amelyeket átadott az FBI akkori igazgatójának azzal az önzetlen céllal, hogy hátha kiderül valami turpisság.
Fogalmam sem volt, hogy igazak-e ezek az állítások
– mondta, majd elmagyarázta, hogy neki ez “kötelessége” volt és hozzátette:
Bárki, akinek ez nem tetszik, menjen a pokolba!
McCain olyan szinten a saját érdekeit nézte, hogy annak ellenére, hogy nem tudta, miről beszélt Trump Putyinnal Helsinkiben – ráadásul szinte minden amerikai elnök találkozott már orosz vezetővel a béke megőrzése céljából – szükségét érezte, hogy emiatt is kritizálja az elnököt.
Egyetlen korábbi elnök sem hódolt be ennyire egy zsarnoknak
– fejtette ki.
2017-ben, amikor Trump megtámadta a mainstream médiát, McCain ismét remek lehetőséget láttott arra, hogy az elnököt lediktátorozza. Az NBC News-nak a következőt nyilatkozta:
Ha megnézzük a történelmet, láthatjuk, hogy az első dolog, amit a diktátorok csinálnak, hogy megölik a sajtót. Nem azt mondom, hogy Trump elnök egy diktátor, csak annyit mondok, hogy tanulnunk kell a múlt hibáiból.
John McCain hazánkat sem kímélte, ha kritikát kellett megfogalmazni. A politikus főállásban aggódott a magyar demokrácia jövőjéért. 2014. december 3-án kiadott egy közleményt Magyarországról, amelyben a következőket vetette papírra:
Mióta Orbán Viktor miniszterelnök hatalomra került 2010-ben, demokráciaellenes alkotmánymódosítások léptek életbe, és a magyar bíróságok mozgástere csökkent, a civil szervezeteket megrohamozták, a civil társadalmat megbüntették, a sajtószabadságot tönkretették és így tovább. Ezek a dolgok veszélyeztetik a független intézmények elvét, a fékek és ellensúlyok rendszerét, amelyek a demokratikus kormányzás alapját képezik. Mély aggodalom támadt bennem a magyar demokratikus normák pusztulása miatt.
Ugyanebben a nyilatkozatban a következőt is leírja:
A demokrácia, a jogállamiság tiszteletben tartása, a hatalmi ágak szétválasztása és a gazdasági, polgári és vallási szabadságjogok védelme nélkül egy demokrácia veszélyes lehet. Ez magával hozza a szabadság, a hatalommal való visszaélés, az etnikai megosztottság és a gazdasági korlátozások erózióját, ezeket mind meg lehet tapasztalni Magyarországon azóta, mióta Orbán Viktor hatalomra került.
John McCain 2014-ben Orbán Viktor kormányfőt is diktátornak nevezte annak apropóján, hogy André Goodfriend helyére a politikában tapasztaltan Colleen Bell került a nagykövetség élére. Ekkor a szenátor a következő mondta:
Most itt áll egy ország, annak a peremén, hogy feladja függetlenségét egy neofasiszta diktátornak, aki ágyba bújik Putyinnal, mi pedig a Gazdagok és szépek producerét küldjük oda nagykövetnek.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS