A brit egészségügyi ellátórendszer, az NHS, amit 1948-ban hoztak létre, fennállása alatt folyamatosan újraélesztésre szorult. Amióta az eszemet tudom, ezt a rendszert mindig a kipusztulás veszélye fenyegette. A népesség növekedése és a rendelkezésre álló elégtelen források együttes következményeként az NHS folyamatosan az egyik halálközeli élménytől a másikig botorkál. Mostanában azonban úgy tűnik, hogy a válság kritikus mélységet ért el, legalábbis a többség számára. Az NHS ugyanis az ideológia rabjává vált a gazdasági logika helyett, és ez olyan egyensúlytalansági helyzetet idézett elő, mely a továbbiakban nem fenntartható.
A nemzeti egészségügyi ellátórendszert az adófizetők finanszírozzák, a probléma pedig mindig is az volt, hogy az NHS nem kapott működéséhez elegendő forrást. Ezért az adófizetők gyakorta és jogosan mérgelődtek amiatt, hogy nem tudnak igénybe venni egy olyan szolgáltatást, amit az ő pénzükből finanszíroznak.
Ezt a helyzetet most tovább súlyosbította az a jelenség, hogy a logikus gazdasági szempontok helyét ideológiai megfontolások vették át. Az általános alulfinanszírozottság, a körzeti orvosok állandó sztrájkfenyegetése és a szakemberhiány oda vezetett, hogy a hivatalos adatok szerint 2024. novemberében a betegek 25 százalékának kellett 4 óránál többet várnia a sürgősségi ellátásra. Négy óra hosszú idő olyan helyzetben, amikor az embernek sürgős ellátásra lenne szüksége, de mintegy 45.000 kevésbé szerencsés betegnek több mint 12 órát kellett várakoznia.
(Hadd jegyezzem meg itt, hogy az oly’ sokat szidott magyar egészségügyi ellátásban egy szombat reggeli Gellért-hegyi „jégfutás” után, pulykatojás nagyságú duzzanattal a fejemen öt percen belül megvizsgáltak és tizenöt percen belül készen volt a CT-felvétel – annak ellenére, hogy a Kalácsony Geli szerint ilyen berendezés nincs is Budapesten. Jó, tudom, fejsérülés az fejsérülés…)
Vannak persze olyanok, akik egyenlőbbek, mint mások. Vannak olyanok, akiknek nem kell annyi időt várniuk, mint másoknak. Úgy tűnik, hogy a rossz szolgáltatási színvonalat kizárólagosan azok számára tartják fenn privilégiumként, akik a rendszert finanszírozzák.
Furcsa módon az egyik csoport, mely kikerüli a sort – melyet főként a bennszülött britek alkotnak –, olyan emberekből áll, akik egy fillérrel nem járultak hozzá a rendszer működéséhez: a migránsok.
Ha migráns vagy dokumentumok nélkül, vagyis illegális bevándorló, akkor az orvos akár 15 percen belül megvizsgál, nem kell 4 órát vagy többet várakoznod. És ezért semmit nem is kell tenned, mert vannak emberek az NHS-en belül, akiknek kizárólagosan az a feladata, hogy kielégítsék az olyan migránsok szükségleteit, akik nem beszélnek angolul illetve nem értik a helyi egészségügyi rendszer működését.
Persze az igazság elferdítése lenne azt állítani, hogy a rendszernek ez a fajta kijátszása csak azok számára fenntartott, akik személyes dokumentáció hiányában nem is tudtak volna egy fillérrel sem hozzájárulni a rendszer (vagy bármi más) finanszírozásához. A kerülő utas megközelítés a hajléktalanok és a kábítószerfüggők számára is rendelkezésre áll.
Évtizedeken át folyamatosan azt hallottuk, hogy az egész ingyenes brit egészségügyi ellátórendszer – enyhe kifejezéssel élve – szorult helyzetben van. De így most már legalább megértjük, hogy miért. Azok, akik egész életükben munkájuk és adóhozzájárulásaik révén befizettek a rendszerbe, pont azok mögé kerülnek a sorban, akik soha semmilyen módon nem járultak hozzá annak működéséhez, pusztán az előnyöket élvezték. Ez így már kezd érthetővé válni.
A „hátsó ajtós” bekerülés az orvosi szobába meglepően egyszerű. Csak annyit kell tennie a betegnek, hogy a kórházba érkezéskor “sürgős” elbírálást kér. Sajnos azonban van egy apró bökkenő: ahhoz, hogy ezt kérd, illegálisan Nagy-Britanniában tartózkodó migránsnak, drogfüggőnek vagy hajléktalannak kell lenned. Az kevésbé világos, hogy az embernek miként kell bizonyítania tagságát e három nyerő csoport valamelyikében. Nem lehet esetleg olyan módon kijátszani a rendszert kijátszókat, hogy az ember ápolatlanul betántorog a kórházba és elkezd halandzsázni valami olyan nyelven, melyet a helyiek nem értenek meg? Nem érne meg egy pár perces ripacs színészkedést, hogy az embert néhány percen belül ellássák és ne kelljen napokat várnia?
Az érzéketlenségéről sokkoló bizonyságot téve az NHS (egész pontosan annak 987-es számú Befogadó Egészségügy Osztálya) azért működteti ezt a programot, hogy segítséget nyújtson azoknak a betegeknek, akiknek „nehézségekkel kell szembenézniük a sürgősségi ellátás terén a hosszú várakozás miatt”. Dehát nem mindenkinek ugyanez a problémája, ideértve azokat is, akik fizetnek a szolgáltatásért?
De a helyzet még ennél is rosszabb. Több más, hasonló program is létezik az Egyesült Királyság egészségügyi ellátási rendszerén belül, melyek célja, kivétel nélkül, az illegális migránsok minél gyorsabb orvosi ellátásának biztosítása. Miként lehet ez egy elfogadható cél? Kinek az elmebajos ötlete volt az, hogy helyes dolog lenne elsőbbségi szolgáltatást biztosítani azoknak, akik épp most törölték szárazra a lábukat a La Manche-csatornán való átkelést követően?
Az adófizető jogosan kérdőjelezheti meg annak a döntésnek a logikáját, mely szerint az állam által beszedett adót azokra kell elkölteni, akik korábban sosem fizettek be egy petákot se az állami költségvetésbe, akiknek erre vonatkozóan nincs semmilyen rövid- vagy hosszú távú tervük, és akiknek ráadásul nincs is joguk arra, hogy az országban tartózkodjanak.
Dél-Londonban speciális „besétálós” – ezt értsd úgy, hogy nem kell előzetes bejelentkezés – szolgálatok is működnek egy különleges csoport tagjai számára: ezek olyan menedékkérők, akiknek a menedékjog iránti kérelmét elutasították illetve – nahát! – a dokumentumokkal nem rendelkező migránsok. Tehát két olyan alcsoportról beszélünk, melyek tagjai illegálisan érkeztek az országba, és az egyik esetében a hatóságok már döntöttek arról is, hogy nincs joguk még tartózkodni sem az országban. Ennek ellenére ők, nem pedig az adófizető britek jogosultak az elsőbbségi orvosi ellátásra. Ez minden tekintetben elfogadhatatlan. Jogilag, erkölcsileg, de elsősorban és leginkább gazdaságilag.
Ellentétben azokkal, akik élvezik az NHS dél-londoni hűbérbirtoka ideológiai megközelítésének minden előnyét, a helyi lakosokat, akik halmozottan hátrányosak – tekintettel arra, hogy nem illegálisan tartózkodnak az országban, dolgoznak és adót fizetnek –, gyakorlatilag kizárják azokból a szolgáltatásokból, melyeket az ő befizetéseikből finanszíroznak.
2024. novemberében Dél-Londonban azoknak a legálisan Nagy-Britanniában tartózkodó és a gazdaságban részt vevő briteknek, akik nem jogosultak azokra a bizonyos „besétálós szolgáltatásokra”, melyeket kizárólagosan a társadalom illegális elemei számára tartanak fenn, legalább egy hetet kellett várniuk egy körzeti orvosi időpontra. Nem csoda, hogy az illegális migránsok arra bíztatnak minden más illegális migránst is, hogy csatlakozzanak hozzájuk. Talán nem lennének ennyire lelkesek, ha nekik is órákat meg heteket kellene várniuk az orvosi vizsgálatra.
És nem csak Londonban ez a helyzet. Stoke-on-Trentben egy külön NHS-csapatot állítottak fel – részben az adófizetők pénzéből – az „elutasított” menedékkérők megsegítésére az egészségügyi rendszeren belül.
Elutasított menedékkérő?! Ez egy durva eufemizmus. Ideje lenne a dolgokat végre a nevükön nevezni: az „elutasított menedékkérő” nem más, mint egy kitoloncolásra váró illegális migráns. Egy ilyen embert aligha lenne szabad az őslakosok elé helyezni, de a vérző szívű liberálisok Stoke-on-Trentben, akik tördelik a kezüket az olyan emberek sorsa miatt, akiknek nincs is joguk Stoke-on-Trentben (vagy bárhol másutt Nagy-Britanniában) tartózkodni, egy külön szolgálatot hoztak létre az NHS-szel karöltve speciálisan az ilyen illegális migránsok számára, mely elsőbbséget biztosít számukra. Igen, a helyi adófizetőkkel szemben.
Az NHS bizonyos részeit olyan emberek irányítják, akik ostobán és vakon követnek egy ideológiát, mely a külföldről érkezetteket emeli piedesztálra; olyan embereket, akiknek a neveltetése teljes mértékben ellentétes azokkal a liberális értékekkel, melyeket Nyugat-Európa a társadalmi fejlődés csúcsának tart. Az a fajta liberalizmus, amely mellett ezek az ideológusok elkötelezték magukat, pont azt az egy csoportot akarja kizárni a nagy befogadásban, mely ténylegesen a zsebébe hajlandó (és kényszerül) nyúlni.
Az ideológiailag elvakult liberálisok azt gondolják, hogy mivel Nagy-Britannia őslakosai képesek fenntartani egy ingyenes egészségügyi ellátórendszert, ez azt jelenti, hogy elég gazdagok és ezért kötelességük mások egészségügyi ellátását is finanszírozni.
A dolgozó briteket pedig hátba szúrják azok az ideológiailag vezérelt liberálisok, akik előbb azonosulnak bárki mással, mint a sajátjaikkal.
ViAM
2025-01-11 at 16:04
Nem véletlenül jöttek át hozzánk gyógyíttatni magukat régen is, a fogászati turizmusról nem is beszélve. Saját tapasztalatom alapján nem tudnék rosszat mondani a magyar egészségügyben dolgozókról. Többnyire lelkiismeretesek, odafigyelnek a betegekre, segítőkészek, és rengeteget dolgoznak. Remélem azok is visszajönnek, akik a rothadt pénz miatt más országokba szegődtek. Kíváncsi lennék a véleményükre, hogy megérte-e!
Keljfel Julcsi
2025-01-11 at 15:56
O.k. minden nép azokat a politikusokat kapja, akiket választ. De ez az igazságtalanság a bennszülöttekkel szemben Németországban még nagyobb. Ott ülnek az váró szobában ordibálnak arabul egymásnak és a német ember félve tartja a száját. Nem mernek egy szót sem szólni. Sőt ha kisebb színes bőrű gyerekről van szó, elkezdenek a gyereknek nyalizni, de ha egy kis német gyerek van ott, rá se néznek. Ha saját népükkel ilyenek, mit várjunk tőlük?
Az orvosi rendelők zsúfoltak a migránsoktól akik erőszakosan lépnek fel főleg a sürgősségin. Ha nem akarnak 20 perccel többet várni repülnek a pofonok és az öklök, úgyhogy security védi a kórházakat.
Ennek az “előzékeny” rendszernek csak egy oka van a félelem a migránsoktól!
angolpuska
2025-01-11 at 15:53
@A zutcaembere
Agyhalott tisza-szektás vagy.
Paulai Alex
2025-01-11 at 15:26
A zutcaembere2025-01-11 at 15:15 Ellenpélda! 58 éves női beteg csípőprotézisra szorult, Bajcsyban fogadták, fél év múlva operálták 3 hét múlva futott, azóta is jól va, a TB fizette, ez a COVID idején történt.
A zutcaembere
2025-01-11 at 15:15
Talán a magyar egészségüggyel kellene foglalkozni, ahol aktív munkaképes korban lévőembernek 3 éves várakozási időt prognosztizál az orvos a csípőprotézis műtétre.
Ennyi idő alatt 2 stadiont felépítenek ugyanott…
Theo
2025-01-11 at 15:10
Az is lehet benne a logika, hogy gyorsan berántjak őket a rendelőbe, aztán hamar ki is tetszik, hogy megszabaduljanak tőlük. Csak ezt nem merik mondani.