Szapporó és Krakkó után Ljubljana lehet a magyar jégkorongsport következő aranyvárosa. Ehhez csupán az kell, hogy a héten lezajló divízió I-es világbajnokságon sikerüljön az első vagy a második helyen végeznie válogatottunknak. Ez nem lesz könnyű, de jó játékkal mégis megvalósíthatják legjobbjaink.
Különleges világbajnokságot rendeznek idén a szlovén fővárosban. A seregszemle egyediségét sajnos a háború adja, ugyanis az orosz és a fehérorosz válogatottat kizárták az A-csoportból, így leszűkült a világbajnokságok, benne a divízió I mezőnye is. Ennek révén ezúttal nem hat, hanem csupán öt csapat küzd meg a két feljutóhelyért. Ez kiegyenlítettebbé teszi ugyan az idei vb-mezőnyt, ám mégiscsak megnöveli annak esélyét, hogy válogatottunk 2015 után ismét odaérhessen a világelitbe.
Kopitar nélkül a szlovénok
Az ötcsapatos mezőnyben rajtunk kívül ott találjuk a házigazda Szlovéniát, Dél-Koreát, Romániát és Litvániát. Szlovéniáról elmondható, hogy jobb csapat, mint a miénk, igaz, legnagyobb ászuk, a szövetségi kapitány fia, Anze Kopitar még csak most kezdi a rájátszást a tengerentúlon, így ezen a vb-n biztosan nem lesz ott a szlovén válogatottban. Az NHL-klasszis hiánya óriási érvágás Szlovéniának, szóval idén akár legyőzhetők is lehetnek, de ehhez mindennek klappolnia kell nálunk. A realitás azonban a szlovénok sikerét ígéri, hiszen az eddigi mérleg – tétmeccsen mindig kikaptunk tőlük –, valamint a hazai jég is délnyugati szomszédunk mellett szól. Ennek éppen az ellentéte mondható el a litván válogatottról, amelytől eddig mindössze egy alkalommal szenvedtünk vereséget, miközben tucatnyi győzelmet számlálunk ellenük. Ráadásul két alkalommal is feljutáshoz vezetett az ellenük aratott győzelem, hiszen 1998-ban a C-csoportból, 2008-ban pedig a divízió I-ből jutottunk fel a litvánok testén keresztül. Kifejezetten jó jel tehát, hogy ők is ott vannak az ellenfelek között.
Székelyek egész sora a román csapatban
Románia csapata jelentősen erősödött a közelmúltban, egyértelműen felszálló ágban vannak. Külön érdekesség, hogy keretük tekintélyes hányada a magyar–román közös bajnokságban, az Erste Ligában játszó székelyföldi csapatokból érkezik, s nemcsak a klubcsapatuk, de ők maguk is székelyek. Fejlődő tendencia ide, ügyes székely hokisok oda, ha az erőviszonyokat sikerül realizálni a jégen, akkor a papírforma a mieink sikerét ígéri. Nehéz ugyanakkor előrejelezni a dél-koreai csapat szereplését, ugyanis szinte semmilyen információnk nincs a távol-keletiekről. Figyelmeztető jel ugyanakkor, hogy néhány napja egy felkészülési mérkőzésen legyőzték csapatunkat, vagyis a győzelemhez maximális erőbedobásra lesz szükség csapatunktól a nyitómeccsen, amelyet éppen a koreaiak ellen vívunk majd.
Hiányzók, újoncok és régi motorosok
A mieink vb-keretét tanulmányozva sajnos ismét elmondható, hogy ezúttal sem sikerül majd teljes létszámban kiállnia Sean Simpson legénységének.
Bartalis István és Galló Vilmos kiesése jelentős veszteség, hiszen két topcsatárunkról van szó. Ott lesz ugyanakkor a finn élvonalban is egyre jelentősebb feladatokhoz jutó Sebők Balázs és a Fehérvárban egész évben bombaformában játszó Hári János. Rajtuk kívül érdemes figyelmet szentelnünk két vb-újoncunkra, a tengerentúlon játszó fiatal Papp Kristófra, valamint a nemrégiben honosított, korábbi finn utánpótlás-válogatott Kulmala Rasmusra.
Sokat tehet hozzá a csapat szerepléséhez Kóger Dániel, Sofron István, Erdély Csanád, valamint a korelnök, a már Szapporóban is jégen lévő Vas János.
Már a nyitómeccsen minden eldőlhet
A lebonyolítás a mi szempontunkból igencsak sajátos. Az első meccsen rögtön éppen a leginkább legyőzendő ellenféllel, Dél-Koreával mérkőzünk. Ha ott nyerünk, akkor szinte már ünnepelhetjük a feljutást, hiszen Litvánia ellen egyértelmű esélyesek vagyunk, majd utána egy pihenőnap után játszhatunk a hazai csapat ellen. Amennyiben két győzelemmel rajtolunk, akkor a Szlovénia elleni, pénteki mérkőzésen akár egy vereség is beleférhet, feltéve, hogy a hazaiak is valamennyi meccsüket megnyerik és a zárónapon legyőzzük Romániát. Egy biztos: ismét komoly esélyünk van a feljutásra, igaz, ez az esély akár már a nyitónap után is elúszhat, ha Dél-Korea legyőz bennünket.
A sorminta mellettünk szól
Bár a hokit a jégpályán játsszák, azért érdemes belebonyolódni egy kis számmisztikába is. A sportág újkori történetében 2008-ban sikerült először kivívnunk a feljutást. Utána hét év telt el, amíg Krakkóban ismét feljutottunk a legjobbak közé. Most éppen hét évvel vagyunk Krakkó után, vagyis, ha a sormintát nézzük, ez most megint a mi évünk lesz. Reméljük, a srácok igazolják is mindezt majd Ljubljanában.
*****
A magyar jégkorong-válogatott világbajnoki kerete
Kapusok: Arany Gergely (FTC-Telekom), Hetényi Zoltán (DEAC), Rajna Miklós (UTE)
Védők: Fejes Nándor (Gyergyói HK, romániai), Garát Zsombor (MAC HKB Újbuda), Horváth Milán (Hydro Fehérvár AV19), Kiss Roland (DVTK Jegesmedvék), Scott Macaulay (MAC), Pozsgai Tamás (MAC), Szirányi Bence (DVTK)
Csatárok: Erdély Csanád (Hydro Fehérvár AV19), Hári János (Hydro Fehérvár AV19), Kóger Dániel (FTC), Kulmala Rasmus (FTC), Magosi Bálint (Hydro Fehérvár AV19), Nagy Gergő (FTC), Papp Kristóf (Michigan State University, amerikai), Sárpátki Tamás (Gyergyó), Sebők Balázs (Ilves Tampere, finn), Sofron István (SC Csíkszeredai, romániai), Terbócs István (Hydro Fehérvár AV19), Tóth Richárd (MAC), Vas János (HC Presov, szlovák)
Szövetségi kapitány: Sean Simpson (kanadai)
*****
Válogatottunk vb-programja
Május 3., kedd: Magyarország–Dél-Korea, 15.30.
Május 4., szerda: Litvánia–Magyarország, 15.30.
Május 6., péntek: Szlovénia–Magyarország, 19.00.
Május 7., szombat: Magyarország–Románia, 15.30.
Vezető kép: A magyar jégkorong-válogatott ünnepel a krakkói jégcsarnok jegén, miután legyőzve a házigazda Lengyelországot, feljutott az A-csoportba. Fotó: MTI/PAP/Stanislaw Rozpedzik
Facebook
Twitter
YouTube
RSS