A hétfő esti bécsi terrortámadást az Iszlám Állam vállalta magára. Az osztrák hatóságok által Kujtim Fejzulai néven azonosított merénylő négy embert – köztük egy német nőt – ölt meg, huszonkettőt pedig megsebesített Bécs belvárosában, egy zsinagóga közelében. Október 29-én három embert késeltek meg Nizza leghíresebb templomában, a Notre-Dame-ban, ahol az egyik áldozatot, egy 70 éves asszonyt a támadó lefejezett és az elkövető a mészárlás előtt Allahu Akbart kiáltott. Október 16-án lefejeztek egy középiskolai történelemtanárt Párizs közelében, ahol egy rendőrségi forrás közölte: szemtanúk beszámolói szerint az elkövető az Allahu Akbar kiáltást hallatta. Az egyre növekvő terrortámadás-sorozatok kapcsán Bakondi Györgyöt, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadóját kérdeztük.
Bakondi György a terrortámadások kapcsán kiemelte, hogy mindegyik esetben szervezettség tapasztalható, hiszen az elkövetések után számos olyan embert tudtak a hatóságok őrizetbe venni, akik információval látták el, segítették, utaztatták, átöltöztették, felszerelték a konkrét cselekmények elkövetőit.
A támadásokból is tisztán látszik, hogy nagyfokú elszántsággal és kiemelkedő kegyetlenséggel üzentek a keresztény rétegnek és kultúrkörnek, és igyekeztek félelmet kelteni az emberekben. A terrorizmusnál gyakran merül fel az a kérdés, hogy miért pont az egyes országokban támadtak
– fogalmazott Bakondi György, aki szerint minél több muszlim lakik egy adott országban – egyes országokban ez már meghaladta a tíz százalékot –, annál könnyebb az elkövetőknek elrejtőzni, segítséget kapni, és annál nehezebb helyzetben vannak a nemzetbiztonsági szolgálatok, nemzetvédelmi erők, mert nagy tömegben vannak jelen azok, akiknek elkövetőként vagy az elkövető segítőjeként látókörbe kéne kerülniük. A hétfő esti bécsi terrortámadás elkövetőjéről kiderült, hogy albán származású, de már Bécsben született. A Kujtim Fejzulai néven azonosított merénylőt 2019 áprilisában 22 hónap börtönbüntetésre ítélték, mert megpróbált Szíriába utazni, hogy csatlakozzon az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezethez, majd pedig fiatal korára való tekintettel szabadlábra helyezték. Bakondi György hangsúlyozta: minden olyan lehetőséget kihasználnak, amelyet az európai jogrendszer a fiatalok segítése, visszailleszkedése és a társadalmi integráció segítésében érdekében lehetővé tesz.
A terrorizmus napirenden van. A jogállamiság alapja, hogy mindenkinek be kell tartani a jogszabályokat. Aki illegálisan lépi át a határt, az nem tartja be a jogszabályokat
– fogalmazott Bakondi György. Hozzátette: az Európai Bizottságnak a jelenlegi helyzetben is az legfontosabb kérdése, hogy miért nem lehet a határon menekültkérelmet benyújtani, és levélben felszólítja a magyar kormányt, hogy indokolja meg, miért csak a diplomáciai képviseleten keresztül lehetséges ez, és miért nem engedjük be a menekültjogra várakozókat. A miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója elmondta:
Ezzel a lépéssel ugyanaz a helyzet alakulna ki hazánkban, mint Olaszországban vagy Európa nyugati felén. A magyar kormány a lakosság széleskörű bizalma és felhatalmazása alapján folytatni fogja és folytatja is ezt a migrációs politikát, amely a magyarországi biztonságot, valamint a magyar emberek védelmét szolgálja. Ebből nem engedünk, nem vagyunk partnerek semmifajta ettől eltérő megoldásban, és javasoljuk a partnereinknek, hogy itt lenne az ideje, hogy felébredjenek és felülvizsgálják azokat az illúziókat, amelyekben a köztörvényes bűnözés sokasága, a szociális ellátórendszer túlterhelése, az egészségügyi kockázat és a terrorizmus is gyökerezik.
A magyar hatóságok minden terrorizmussal kapcsolatos információt nagyon gondosan figyelemmel kísérnek és elemeznek, minden legális kapcsolatot igénybe vesznek az európai titkos szolgálatokkal, kormányokkal és rendvédelmi szervekkel annak érdekében, hogy Magyarországot és a magyar embereket megvédjék.
Forrás: PS; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS