Az utóbbi időben ismét folyamatosan napirenden van hazánkban az illegális bevándorlás kérdése és veszélye, hiszen újból a Balkán vált a legnépszerűbb migrációs útvonallá az illegális határátlépők között. A déli magyar határszakaszon intenzív növekedést tapasztalhattak az illegális határátlépési kísérletek számában 2020 első két hónapjában, amelyről Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója beszélt újságírók előtt ma délelőtt. A növekedés nem csupán a magyar-szerb határszakaszt érinti, hiszen egyre több a próbálkozás a többi határszakaszon is. A beszélgetésen szóba került a tranzitzóna is, ahova a magyar kormány ideiglenesen felfüggesztette a bejutást a koronavírus terjedése miatt. Bakondi György felhívta a figyelmet arra, hogy az a 321 személy, aki ott tartózkodik, továbbra is maradhat, azonban új migránsok nem léphetnek be a zónába, hiszen egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a Törökországon keresztül érkező illegális bevándorlók között is jelen lehet a vírus, amelynek egyik gócpontjából, Iránból is sokan érkeznek Európa felé.
A belbiztonsági tanácsadó rámutatott, hogy idén januárban és februárban az elfogottak száma 7100 körül alakult a magyar határon; közülük 6597-en a szerb szakaszon, 536-an pedig máshol próbáltak bejutni Magyarországra. Sokkoló számok kerültek napvilágra, hiszen az év első hónapjaiban a magyar-szerb határnál 2018-ban 1315, 2019-ben 1534, 2020-ban pedig 6597 migránst fogtak el. Bakondi elmondása szerint ezek a tendenciák 2020-ban folytatódni fognak. Érdemes összehasonlítani a többi határszakasz adatait is, ugyanis ezeken a részeken 2018-ban 94, 2019-ben 74, 2020-ban pedig már 500-at meghaladó határátlépési kísérlet volt januárban és februárban. A legjelentősebb emelkedés ez év elején a magyar-román határon volt: ott a tavalyi és tavalyelőtti 12 és 33 próbálkozás az idei év első két hónapjára 465-re emelkedett.
Fokozódik a migrációs nyomás a Balkánon
A PestiSrácok.hu értesülései szerint a görög-török határon szolgálatot teljesítő görög rendőrök és határőrök nehezen tartóztatják fel az egyre nagyobb számban érkező migránsokat, így kíváncsiak voltunk, hogy a belbiztonsági tanácsadó szerint meddig tudják feltartani a tömeget a rendfenntartók. Bakondi György elmondta, hogy bár a török-görög-bolgár hármashatárnál a görög hatóságok az érkezők többségét könnygáz és hanggránátok segítségével egyelőre meg tudták állítani, több ezren várakoznak a török oldalon, és ilyenkor mindig a tömeg nagysága dönti el, hogy mi lesz a végkimenetel:
ahogy már 2015-ben láthattuk, ha nincs műszaki akadályrendszer, csak élőerős védelem – legyen szó pajzsos rohamrendőrökről, könnygázról, villanógránátról – egy bizonyos tömegnagyság fölött nem tudják feltartóztatni a tömeget. Az biztos, hogy Törökország mélységéből újabb és újabb migránscsoportok tartanak a határ felé. Ha nem lehet megoldani a rendőri erők váltását, pihentetését, ott probléma adódhat.
Rajtuk kívül százak érkeztek az égei-tengeri szigetekre, és a partokon is ezrek várakoznak, tehát cseppet sem megnyugtató a jelenlegi állapot – tette hozzá a tanácsadó.
A koronavírus is megjelenhet a migránsok között
A migrációs válság tehát nemhogy nem szűnik, esetleg stagnál, hanem új erőre kapott, ezek az adatok pedig még azelőtt lettek összesítve, mielőtt a görög-török határon elszabadult a pokol. Ismert, hogy a törökök megnyitották a migránsok előtt a határt, akik azóta tömegével próbálnak átjutni Görögországba, onnan pedig Nyugat-Európa felé, akár Magyarországon át. Bakondi György felhívta a figyelmet arra is, hogy ha csak az Európa felé érkező regisztrált bevándorlókat nézzük, akkor is borzasztó nagy számokról kell beszélnünk, azonban a nem regisztrált, illegális bevándorlók tömege egyszerűen megbecsülhetetlen. Az biztos, hogy csak 2020 január óta 312 ezer menekült érkezett a török határra, akik mind Európa felé akarnak menni; a török kormány most tulajdonképpen szabad utat adott ezeknek az embereknek, a görög hatóságok pedig egyre nehezebben állják útját határaikon az inváziónak, ahogy tegnapi cikkünkben be is számoltunk róla.
Az illegális bevándorlók tehát tovább szivárognak a Balkánon, ha pedig tömegével áttörnek a görög-török határon, Magyarországot is súlyosabban érintheti a krízis, a határainkat azonban minden eszközzel meg fogja védeni a kormány – tette hozzá Bakondi. A miniszterelnök belbiztonsági tanácsadója nagyon fontosnak tartotta azt is leszögezni, hogy nem véletlenül zárták be ideiglenesen a tranzitzónát, hiszen már a török és görög határőrök is maszkban fogadják az érkező migránsokat, akik közül sokan Iránból jönnek, ahol a vírus egyik gócpontja található. A veszély tehát valós; a tranzitzónában tartózkodó 321 személynek nem kell elhagynia a helyet, azonban a magyar társadalom és az ő biztonságukat is az szolgálja a legjobban, ha nem engednek be újabb menedékkérőt a zónába.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS