Az Állami Számvevőszék javaslatára eljárást kezdeményezett a Pest Megyei Kormányhivatal Veresegyház önkormányzatánál, mert a Pásztor Béla vezette városvezetés rendszeresen, esetenként fedezet és biztosíték kikötése nélkül ad pénzkölcsönöket vállalkozásoknak, magánszemélyeknek, más önkormányzatoknak, miközben saját maga is hitelfelvételre szorul – tudta meg a PestiSrácok.hu. A kormányhivatal azt kérte a város képviselő-testületétől, hogy vizsgálja meg, a hitelezés megfelel-e törvényi követelményeknek, ha pedig nem, akkor állapítsák meg, ki felelős az ügyletekért. A testület ugyanakkor úgy határozott, hogy miután megtérültek az önkormányzat követelései, indokolatlan a felelősség megállapítása. Pásztor Béla portálunknak leszögezte, természetes, hogy segítenek, ha valaki nehéz helyzetben van. Kiskunlacháza önkormányzata például 150 millió forintos kamatmentes kölcsönt kapott Veresegyháztól.
EGRESSY KÁROLY – PestiSrácok.hu
Annak ellenére, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kifogásolta, továbbra is pénzkölcsönökkel segíti Veresegyház önkormányzata a helyi vállalkozásokat, magánszemélyeket, miközben maga is hitelfelvételre szorul. A PestiSrácok.hu megtudta, az ÁSZ április 25-én azt javasolta a Pest Megyei Kormányhivatalnak, hogy folytassa le az eljárást a veresegyházi hitelezés miatt. A számvevőszék ugyanis megállapította, a Pásztor Béla vezette önkormányzat rendszeresen köt pénzkölcsön szerződéseket többnyire tőle független harmadik személyekkel, akik jellemzően kamatmentesen, esetenként fedezet, biztosíték kikötése nélkül jutnak forráshoz. Tavaly júliusban például 92 millió 100 ezer forintnyi, októberben pedig 12 millió forintnyi kölcsönt kapott a TP Komplex Zrt. a veresi önkormányzattól, amely a Ju-Ko Építőipari és Szolgáltató Kft.-nek, és a Veresmester Ingatlanfejlesztő Kft.-nek is hitelezett. Előbbi 34-, utóbbi 15 millió forintnyi városi pénzhez jutott hozzá. Az önkormányzatnál azonban más önkormányzatok, önkormányzati társulások is sorba állhattak hitelért. 2013. szeptember 13-án például Veresegyház 150 millió forintos kölcsönt adott Kiskunlacháza önkormányzatának.
Az ÁSZ megállapította, a „szervezet annak ellenére nyújt ellenérték kikötése nélküli kölcsönöket, hogy az estek többségében a kölcsönnyújtáshoz szabad pénzeszközzel nem rendelkezik, mert saját maga is hitelfelvételre szorul”. Az ÁSZ figyelmeztetett, fedezet nélkül korántsem biztosított a kihelyezett pénzek megtérülése. A számvevőszék egyébként azért javasolta a kormányhivatalnak az eljárás lefolytatását, mert az alaptörvény szerint a „helyi önkormányzat a kötelező feladatai ellátásának veszélyeztetése nélkül folytathat csak vállalkozást”, „a helyi önkormányzat tulajdona pedig köztulajdon, nemzeti vagyon”. Az ÁSZ a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény rendelkezéseire is rávilágított, amelyek szerint „hitel és pénzkölcsön üzletszerű nyújtását kizárólag pénzügyi intézmény végezhet engedéllyel”.
A számvevőszék javaslatára a Pest Megyei Kormányhivatal július 23-án kérte Veresegyház képviselő-testületétől, hogy vizsgálja meg, teljesültek-e a törvényi követelmények, ha pedig nem, akkor állapítsa meg, ki a felelős az ügyletekért. A helyi testület azonban gyorsan pontot tett az ügy végére, miután úgy határozott, hogy indokolatlan a felelősség megállapítása, mert az egyes kifogásolt követelések megtérültek az önkormányzatnak.
Portálunk úgy tudja, az ÁSZ azt is kifogásolta, hogy az önkormányzat kifizette az egyik helyi társasáhz több mint 2 millió 400 ezer forintos gázdíj tartozását, és mintegy 40 millió forintos kölcsönt folyósított annak a Novusz-Immo Kft.-nek, amely később felszámolás alá került.
A PestiSrácok.hu Veresegyház polgármesterét, Pásztor Bélát is felhívta az egyedülálló hitelezéssel kapcsolatban, a város első embere kérdésünkre kijelentette, szerinte semmi kivetnivaló nincs az ügyben.
„Veresegyház önkormányzata valamennyi kötelező feladatát maradéktalanul el tudja látni, ez a jövőben is biztosított lesz. A nyújtott kölcsönök egyetlen kötelező feladatot sem veszélyeztettek. Az önkormányzat mindig biztosította ezen összegek előirányzatát. Természetes, hogy segítséget nyújtunk annak, aki nehéz helyzetben van, vagy aki rászorult. Még a hitelek felvétele mellett is kötelességünk segíteni, ez mindenkinél előfordulhat, még az államnál is” – mondta Pásztor Béla. Hozzátette, a szolidaritás jegyében mindenkor segítenie kell az erősebbnek. „Az önkormányzat esetében is előfordult olyan helyzet, hogy a városban működő kisebb, nagyobb vállalkozások kölcsönt nyújtottak, még úgy is, hogy maguknak hitelük volt. A jelenlegi rendelkezések a kamat felszámítását nem teszik lehetővé, a kölcsönökkel nem pénzügyi tevékenységet folytattunk, csak segítettünk” – jelentette ki Pásztor Béla. A polgármester elárulta, mintegy 10 milliárd forint a város éves költségvetése.
Pásztor Bélánál arra is rákérdeztünk, az önkormányzat miért fizette ki egy helyi társasház gázdíj tartozását, és hogy mi lett a Novusz-Immo Kft.-nek adott negyvenmillióval. „A cég felszámolási eljárásába bejelentkezett az önkormányzat, de egyébként már csak valamivel több mint 15 millió forinttal tartozik a Novusz-Immo Kft. A gázdíj tartozást pedig visszafizették, így az a kölcsön megtérült az önkormányzatnak” – ismertette Pásztor Béla, aki a kiskunlacházi kölcsönről úgy nyilatkozott, hogy anélkül csődbe ment volna az ottani önkormányzat.
Pásztor Béla egyébként az ország legrégebben hivatalban lévő településvezetője, 1965 óta irányítja Veresegyház életét. 24 évet polgármesterként, előtte meg 25 évet tanácselnökként húzott le.
Vezető fotó: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS