Ismételten sztrájkol a pedagógusok egy része, ugyanis a Pedagógusok Szakszervezete (PDSZ) a mai napra a közoktatásban és a szakképzésben egyaránt demonstrációt szervezett most éppen a státusztörvény ellen. Korábban a pedagógus anyagi megbecsülése volt a vezérfonaluk, de 2023. január elsejével kaptak egy 10 százalékos béremelést, a tervek szerint viszont, ha Brüsszeltől megjönnek a források, akkor ez az összeg 21 százalékra emelkedik, amit jövőre 25, utána pedig 29 százalékos béremelés követ– így időszerűvé vált új követeléseket kiötlenie az éppen (ismét) identitásválságban tengődő ellenzéknek. A baloldali pártok természetesen nem tudnak elszakadni a tüntető pedagógusoktól, ezért a reggel hét órás csoporthoz a Momentum, a DK és a Jobbik politikusai is csatlakoztak. A hivatalos sztrájk viszont ma délután négykor lesz a Kálvin téren és onnan vonulnak majd át a Belügyminisztérium elé. A PestiSrácok.hu stábja is a helyszínen lesz, ahonnan exkluzív videós tudósítással jelentkezünk.
Az előző év tulajdonképpen arról szólt a pedagógusok egy részének, hogy az anyagi megbecsülésükért tüntettek, legalábbis a fő indokuk ez volt. Január elsejével viszont a kormány tíz százalékos béremelést hajtott végre, az EU-s források megérkezésekor pedig az emelés 21 százalékos lesz. A tervek szerint jövőre 25, utána pedig 29 százalékos béremelés következik. Az emelésekkel a kormány célja, hogy 2025-re egy pedagógusok átlagosan 800 ezer forintot keressenek. S bár önmagában ellentmondásos, hogy amíg a baloldal fúrja az EU-s pénzek megérkezését Magyarországra, addig ők azok, akik a pedagógusok mellett tüntetnek, mégis úgy tűnik, a tanároknak nincsen kifogásuk ez ellen. Legalábbis nem sokan horgadtak fel közülük amiatt, hogy a mai ülő demonstrációjukon is részt vettek ellenzéki képviselők. Sőt, az Origo szerint a megmozdulás szervezője, Horgas Péter, egy a Soros-hálózathoz köthető provokátor, aki „mérsékelten sikeres színházi pályáját otthagyva politikai akciókat kezdett szervezni”.
Mivel a mai ülősztrájk nem volt bejelentve, a résztvevőket a rendőrök igazoltatták és elküldték. A délután négy órás sztrájkot viszont hivatalosan bejelentették.
Mindeközben Orbán Viktor részt vett a XVI. Szakma Sztár Fesztiválon, ahol a többi között elmondta, hogy
a magyar közéletben szokás leminősíteni és szapulni az iskoláinkat, az iskolarendszerünket, persze lehetne jobb is, és van is még mit javítani rajta, de ne becsüljük alá se. A magyar diákok sikere itthon és a nemzetközi mezőnyben egyben a magyar oktatás dicsérete is, ebben külön elismerés illeti a tanárokat.
A kormány egyébként még március 2-án tette közzé a a pedagógusok további béremeléséről és a köznevelést érintő kérdésekről szóló jogszabálytervezeteket, amelynek egyik legfontosabb változás, hogy a kormány köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt vezetne be a közalkalmazotti jogviszony helyett. A Belügyminisztérium államtitkára, Rétvári Bence ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a jogviszony megváltoztatására azért van szükség, hogy egyszerűbbé válhasson a jogalkalmazás, és szerinte az, hogy a pedagógusok státuszáról önálló törvény születik, „már a megbecsülés része”.
A több munka, több pénz ellen tiltakoznak?
A szakszervezetek viszont nem így gondolják, szerintük ugyanis a státusztörvénynek nevezett jogszabálytervezet növeli a pedagógusok napi maximális munkaidejét, döntéseket vesz el a tantestületektől és korlátozza a tanárok szólásszabadságát is. A pedagógusok egy része már azzal fenyegetőzik, hogy elhagyja a pályát, ha életbe lép az új törvény.
Egyes lapok brüsszeli forrásokra hivatkozva arról írnak, hogy a törvénytervezet miatt veszélybe kerülhet a tanárbéremelés uniós részének folyósítása. Mint ismert, a kormány 80 százalékban uniós pénzekből oldaná meg ezt a kérdést, a kormány friss közlése alapján uniós pénzek nélkül a belengetett 21 helyett mindössze 10 százalékos emeléssel számolhatnának a pedagógusok. Rétvári Bence szerint viszont a státusztörvény miatt nem kerülhetnek veszélybe az uniós források, mert az utaláshoz előírt minden feltételt teljesítették. Továbbá a státusztörvény azért sem lehet akadálya a kifizetéseknek, mert annak az a lényege, hogy a pedagógusok saját jogállást kapjanak. Ez biztosíthatja, hogy aki többet és jobban dolgozik, azoknak magasabb fizetése legyen.
Fotó: videókivágás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS