Fogalma sincs Bayer Zsoltnak, vajon az Y-generáció mit gondol a hazai politikáról. A publicista az Y-generáció politikai értékrendje című előadáson úgy fogalmazott, megérti, hogy a mai fiatalok nem érzik közel magukhoz a magyar pártokat. A Mandiner írása szerint Bayer nem tudja elképzelni, mi vonzót találhatna az újabb generáció például Gyurcsány Ferencben, vagy abban a Jobbikban, amelyik lehet hogy jövő áprilisban bejelenti: „külön kamionnal vesz részt a Pride-on”. Ám elszomorítónak tartja, hogy a politikailag aktív fiatalok, akik akarhatnának valamit, „azt akarják, hogy ne legyen semmi”.
Fogalma sincs, hogy mit gondolnak az Y generáció tagjai valójában a politikáról – szögezte le Bayer Zsolt az Y-generáció politikai értékrendje című előadáson. Ő az X generáció szülötteként nem tudja megfejteni az utána következők politikai inaktivitásának okait, s nem próbál meg egyetlen sztereotípiát ráhúzni a fiatalságra. Úgy tapasztalja: inkább kétféle, ellentétes vélekedés létezik. Az egyik forrófejűnek, lázadónak; a másik lustának, nemtörődömnek titulálja az új nemzedéket. Szerinte a pillanat határozza meg, éppen melyik igaz. Ha a fiatalság úgy érzi, „zavar van a gépezetben”, forradalmat csinál; ha minden rendben működik, mással törődik. A legújabb felmérések – melyek szerint a magyar fiatalok hat százaléka érdeklődik intenzíven a politika iránt – azt mutatják tehát: mégsem olyan rosszak az állapotok.
Bayer Zsolt megérti, hogy a fiatalok nem érzik közel magukhoz a magyar pártokat. Maga is el szokott mosolyogni, amikor végignéz a Fiatal Demokraták Szövetségén.
Sok mindennek vagyunk mondhatók, de fiatalnak nem
– ismerte be hozzátéve: ő is jobban örült, amikor a Fideszben ült még az összes „jó csaj”, akiknek a helyein ma már csak „öreg nénik vannak”. Mindezek ellenére – egy évre a választásoktól – a Fidesznek a győzelemhez elegendő, ha hazamegy, majd mélyen hallgatva beül egy sötét sarokba – mondta nevetve. Kijelentését az ellenzékről gyorsan felvázolt körképpel indokolta. Nem tudja ugyanis elképzelni, mi vonzót találhatna az újabb generáció például Gyurcsány Ferencben, aki a „voltam, vagyok és leszek” mondatával annyi kampánypénzt spórolt a Fidesznek, hogy a kormány hálából átutalhatna neki egy komolyabb összeget. De hasonlóan elképzelhetetlennek tartja, hogy egy huszonéves arra az MSZP-re szavazzon, amelyet maga is úgy utál, „mint Nyilas Misi a kukorica gödölint”, vagy ne adj’ Isten ahhoz a Jobbikhoz tegye az ikszet, amely ha így folytatja, áprilisban bejelenti:
külön kamionnal vesz részt a Pride-on.
Ilyen helyzetben persze az „öreg balosok” minden bizalmukat a Momentumba vetették.
Megértem, hogy ebben reménykednek, mert mi másban reménykedhetnének?
– mutatott némi empátiát a publicista. Ám elszomorítónak tartja, hogy a politikailag aktív fiatalok, akik akarhatnának valamit, „azt akarják, hogy ne legyen semmi”. Megérdemelnénk az olimpiát, amely hatalmas gazdasági és infrastrukturális hasznot hozna, megépülne többek között a vasút Ferihegyre, amelyre amúgy is nagy szükség lenne. Ám mindez elhanyagolható az országimázs növekedéséhez képest – állítja. Szerinte ugyanis az a népszerűség és hírnév, amit egy olimpia hoz, megfizethetetlen. A publicista cáfolta a nolimpiások érvét, miszerint Görögország az olimpiától ment tönkre. Görögország a magas szociális juttatások és a nép adózásról való leszoktatása juttatta csődbe – szögezi le.
Le lehet fényképezni a gazos stadionjaikat, de miért nem a müncheni olimpiai stadiont fotózzuk?
– méltatlankodott a publicista. Emlékeztetett: mindig voltak, akik azt akarták, ne csináljunk semmit, de ha mindig szót fogadtunk volna nekik, még mindig a „tűz körül ülnénk lábszárcsonttal a hajunkban”. Szerinte ha az akkori momentumosokon múlt volna, most nem lenne Lánchíd, országház és kisföldalatti sem.
A teljes cikk itt érhető el!
Forrás: Mandiner; Fotó: Kozma Zsuzsi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS