A kollégáimnak mindig mondom a panaszkodó, elkeseredett gyermeket ne engedjék el addig, amíg mosolyt nem csalnak az arcára, amíg meg nem kacagtatják – osztotta meg velünk Böjte Csaba, aki szerint, ha tudunk nevetni akkor a problémáink súlya is csökken. A Böjte Csaba által életre hívott Dévai Szent Ferenc Alapítvány több évtizede tartó missziója során már hatezer árva, sanyarú sorsú erdélyi gyermeket karolt fel, ezért Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője Nobel-békedíjra jelölte a ferences rendi szerzetest, aki szerint a nehézségeken való átlendüléshez hit, szeretet, remény és egy csipetnyi humor is szükséges.
A Nobel-békedíjra jelölt szerzetes portálunk érdeklődésére hangsúlyozta, hogy vannak az életben olyan nagy tragédiák, komoly gondok, bajok, amit nem tudunk megoldani bármennyire is szeretnénk segíteni embertársainkon, ilyenkor a legjobb, ha igyekszünk elterelni a búslakodó személy figyelmét és megpróbáljuk jobb kedvre deríteni. A nehéz sorsú erdélyi gyermekek megmentője kiemelte, hogy az árvák szüleit nem tudják visszaadni, ám támogatást tudnak nyújtani ahhoz, hogy ez a tragédia elviselhetőbb legyen. Böjte Csaba a PestiSrácok.hu-nak nyilatkozva felidézte, hogy a napokban az intézetben észrevette, hogy egy apróság sírdogál. A kislány felé vette lépteit és míg felé tartott az járt a fejében, hogy ezt a gyermeket jó kedvre fogja deríteni.
Ott ült a lépcsőn a kislányt, sírt, mert az édesanyja nem tudta hazavinni a vakációra
– emlékezett vissza a ferences rendi szerzetes, aki elmagyarázta, hogy ha kérdezgette volna és hagyta volna bajáról beszélni a szomorú gyermeket, azzal csak növelte volna a fájdalmát.
Odaültem mellé és mondtam neki: csináljunk egy szelfit és küldjük el édesanyádnak
– elevenítette fel a történteket Csaba testvér, aki szerint a túléléshez egy csipetnyi humor is szükséges.
Ne engedjük, hogy a rossz kedv fészket rakjon a szívünkben
– figyelmeztetett Böjte Csaba, aki az élet nagy megpróbáltatásait és a szomszédunkban dúló háborút a nagypéntekhez hasonlította és rámutatott, bármilyen sötét, fájdalmas korszakot éljünk, a hitet, a reményt, a szeretetet a szabadságot nem lehet megölni. Rámutatott, hogy Jézust hiába ölték meg, feltámadt és megmutatta, hogy átdöfött szívvel is lehet szeretni, tehát nincs az a krízis, megpróbáltatás, amely száműzhetné a szeretet a világból. Böjte Csaba kiemelte, hogy az orosz-ukrán háború mindannyiunk számára nagypéntek, ez a mi Golgotánk, majd reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy mielőbb beköszönt a világpolitikában is a húsvét, a megbékélés, a feltámadás ideje és megtalálják majd a párbeszéd hangját a felek. A szerzetes abban bízik, hogy beköszönt majd a béke és jókedvűen, szeretetben fogyasztják majd együtt a vodkát a jelenleg egymással háborúzó testvérnépek tagjai.
Hinnünk kell abban, hogy az emberiség nem azért született, hogy egymást lemészárolja
– figyelmeztetett, majd kiemelte, hogy a húsvét mindannyiunknak esélyt kínál arra, hogy engedjük el a sérelmeket és támadjunk fel a szeretetre. Böjte Csaba kiemelte, hogy nincs olyan nehézség, amit ne tudnánk megoldani.
Isten nem küld be minket olyan zsákutcába, amelyből nincs kiút, mindig van megoldás
– hangsúlyozta Csaba atya, aki kiemelte, ha eltévedünk, rossz útra keveredünk az autóval, az sem végzetes hiba, hiszen a GPS segítségével elindítjuk az újra tervezést. Ha az ember eltéved az élet ösvényein, akkor a GPS-készülék működéséhez hasonlóan be kell indítani lelkünkben az újratervezés funkciót.
Fotó: Dévai Szent Ferenc Alapítvány
Facebook
Twitter
YouTube
RSS